poniedziałek, 27 września 2021, imieniny: Cyprian, Euzebiusz
Artykuły
Wizyta Starosty Jasielskiego w Ardud w Rumunii!
27 lipca 2021 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

W dniach 23-25.07.2021 r. na zaproszenie Burmistrza Miasta Ardud w okręgu Satu Mare w Rumunii,  Starosta Jasielski Adam Pawluś uczestniczył w 2-dniowym Festiwalu Kultury Średniowiecza, organizowanym  w ramach unijnego Projektu „Europa dla Obywateli”, w którym wzięło udział ponad 200 międzynarodowych gości, wśród których była delegacja samorządowców z Powiatu Jasielskiego, z Wójtem Gminy Jasło – Wojciechem Piękosiem.

W delegacji uczestniczył również Andrzej Konopka – Naczelnik Wydziału Rozwoju, Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jaśle.

Partnerami projektu są:

- Miasto Ardud – Rumunia

- Gmina Jasło – Polska

- Miasto Nagyecset – Węgry

Przedsięwzięcie to oprócz wydarzeń kulturalnych związanych z tradycją miasta Ardud, obejmowało organizację międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej tematyce obalenia systemu komunistycznego.

Jednym z prelegentów konferencji, która miała miejsce  w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Ardud  był  Starosta Jasielski - Adam Pawlus, który wygłosił  w języku angielskim wykład na temat roli NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” w obaleniu komunizmu w Polsce i w Europie. Kilkudziesięciominutowe wzruszające wystąpienie Starosty spotkało się z wielkim zainteresowaniem zgromadzonych gości, którzy po zakończeniu wykładu nie ukrywając łez, przez długą chwilę na stojąco bili Staroście gromkie brawa, a potem w kuluarach zadawali mu wiele pytań dotyczących tamtych historycznych czasów.

To  kulturalne wydarzenie w Ardud, zwieńczyła w niedziele 25 lipca  widowiskowa Parada historyczna, w ramach której w szpalerze licznie zgromadzonej publiczności  nastąpił kilku kilometrowy przemarsz ulicami miasta orszaku złożonego ze zgromadzeń upodobnionych do średniowiecznych rycerzy, wojska i  ludowych organizacji  oraz pokaz walk rycerskich na placu zamkowym.

Liczba odsłon: 3160


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~jaślanin  |  środa, 28 lipca 2021 09:35
No to teraz należy powtórzyć to przemówienie albo opublikować na tutejszych portalach. Może i nasze społeczeństwo uroni łzy.
#2  ~a.lechowski  |  środa, 28 lipca 2021 07:15
Średniowiecze – epoka w historii Europy trwająca od V do XV wieku, która rozpoczęła się wraz z upadkiem cesarstwa zachodniorzymskiego i trwała do epoki renesansu i wielkich odkryć geograficznych. Jest środkowym okresem w tradycyjnym podziale historii Europy na starożytność, średniowiecze i nowożytność. Dzieli się na wczesne, pełne (dojrzałe) i późne średniowiecze. Obecnie żyjemy w epoce wczesnego postkomunizmu, w której homosowietikus to przewodni siła narodu.
#3  ~rycerz  |  środa, 28 lipca 2021 06:58
Rzeczywiście posiada cechy rycerza już w w średniowieczu zakładającego solidarność na terenie obu krajów.
#4  ~Rrrrr rrrrr  |  środa, 28 lipca 2021 06:30
Łzy wzruszenia zalały mi oczy
#5  ~rumun  |  środa, 28 lipca 2021 04:37
Podobno płakali wszyscy. Ci co znali angielski, ale również ci co nie znali.
#6  ~Obiektywny cytat  |  wtorek, 27 lipca 2021 23:28
Cyt. Kilkudziesięciominutowe wzruszające wystąpienie Starosty spotkało się z wielkim zainteresowaniem zgromadzonych gości, którzy po zakończeniu wykładu nie ukrywając łez, przez długą chwilę na stojąco bili Staroście gromkie brawa ....
#7  ~Andrzej  |  wtorek, 27 lipca 2021 20:06
Uczestniczył.
#8  ~HaHa  |  wtorek, 27 lipca 2021 17:54
Festiwalu Kultury Średniowiecza, adekwatne do sytuacji ;P ;P
#9  ~epoka kamienia łupanego  |  wtorek, 27 lipca 2021 17:32
Średniowiecze to epoka gości z Polski. Heh.
#10  ~Odwagi  |  wtorek, 27 lipca 2021 15:56
Co tam robił wójt gminy Jasło????
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Zakończenie sezonu motocyklowego 2021 w Dębowcu
26 września 2021
W niedzielę 26.09.2021 roku Msza Święta odprawiona w Bazylice Mniejszej Najświętszej Ma ryi Pann..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021