sobota, 10 kwietnia 2021, imieniny: Apoloniusz, Daniel
Artykuły
Posłanka Joanna Frydrych dziękuje personelowi medycznemu za heroiczną walkę z COVID19
07 kwietnia 2021 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Dziś w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa,  udziałeem posłanki  Joanny Frydrych , radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego  Krzysztofa Fereta oraz Konrada Fijołka -  kandydat na Prezydenta Miasta Rzeszowa. 

Podczas dzisiejszej(7.04.2021) konferencji  prasowej  w  Rzeszowie,  w Światowy  Dzień Zdrowia i Pracownika Służby Zdrowia, Posłanka Joanna Frydrych wspólnie  z  Krzysztofem Feretem Radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Konradem Fijołkiem Kandydatem na  Prezydenta  Rzeszowa  złożyli  podziękowania dla  całego personelu medycznego  za heroiczną walkę z COVID19.

Ten  ważny  dzień  trzeba  podsumować  dotychczasowym  bilansem  walki  z  pandemią koronawirusa i wskazać konieczne do podjęcia działania – powiedziała Joanna Frydrych.

Podczas   konferencji   Krzysztof   Feret,   Radny   Sejmiku   Województwa   Podkarpackiego podkreślał,  że  codziennie  w  Polsce  umiera  380  osób  (średnia  z  siedmiu  dni),  codziennie mamy  24  tys.  zakażonych. 

Nie  jest  dobrze  również  na  Podkarpaciu – na  ostatniej  sesji Sejmiku p. wojewoda Ewa Leniart – stwierdziła wprost, że sytuacja w regionie jest poważna – półtora  tygodnia  temu  na  Podkarpaciu  było  ponad  14  tys.  aktywnie  chorych  na  covid (średnie miasto powiatowe), średnio 15% z nich wymaga hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu  choroby – to jest 2122 osoby i w ciągu ostatniego tygodnia ta liczba wzrosła o ponad 100 osób. Tak wyglądają statystyki:2546/2122

– Ogółem  liczba  łóżek  dla  pacjentów  z  COVID-19  /  zajęte  łóżka  z potwierdzonym COVID-19 (83,3%)258/221 –Ogółem respiratory dla pacjentów COVID-19 / zajęte respiratory (ponad 85%)Z  drugiej  strony –w  rok  po  wybuchu  pandemii  w  Polsce  mamy  coraz  więcej  środków, wspomagających walkę z pandemią –pełną parą pracują firmy produkujące szczepionki i testy - kwietniu do Polski przyjedzie 7 mln dawek szczepionek.

Dzięki Unii Europejskiej do lata wszyscy chętni Polacy mogą zostać zaszczepieni.Na wiele ważnych kwestii zwrócił dziś uwagę Konrad Fijołek.

Należy aktywnie uczestniczyć w przygotowaniu programów, stąd mojaobecność i chęć wysłuchania propozycji opozycji, które  są  propozycjami  bardzo  rzeczowymi.  Obecnie  sytuacja  jest  bardzo  trudna. 

Każda władza,  każdy  ośrodek  decyzyjny  powinien  wsłuchiwać  się  w  propozycje,  które  padają również od innych niż rządzących, środowisk społecznych i politycznych.

Bardzo ważne jest zrządzanie tą epidemią nie w sposób reaktywny a w sposób aktywny. Bardzo ważna jest rola miasta  w  tym  względzie – podkreślił  Kandydat  na  Prezydenta  Rzeszowa. 

 Konrad  Fijołek zapowiedział przedstawienie propozycji związanych z Miejskim Szpitalem w zakresie m.in. zwiększenia liczby personelu medycznego oraz miejsc opieki.

Posłanka Frydrych podkreśliła na dzisiejszej konferencji że, (...) pandemia koronawirusa jest problemem  nas  wszystkich.  Każdemu  z  nas  towarzyszy  troska  o  zdrowie  i  życie  Polek  i Polaków. I to jest najważniejsze, by szybko powstrzymać rozprzestrzenianie się tego wirusa. 

Ktokolwiek mówi, że robimy politykę na pandemii, to tak jakby powiedział, że robimy politykę na ludzkiej tragedii. Takie stwierdzenie jest skrajnie nieodpowiedzialne.Wielokrotnie przedstawialiśmy propozycje majce na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Niestety Rząd jest ślepy i głuchy na dobre rozwiązania. Już  na  samym  początku  pandemii  proponowaliśmy  masowe  testowanie    Polaków, proponowaliśmy  dofinansowania  służby  zdrowia  kwotą  2  mld  zł,  które  rząd  przekazał  na telewizję Jacka Kurskiego, przedstawiliśmy plan powrotu uczniów do szkół po wakacjach, wreszcieprzedstawiliśmy propozycję jak dobrze zorganizować system szczepień w oparciu o samorządy oraz jak zwiększyć liczbę personelumedycznego  w  szczycie  pandemii.

Niestety żadna z tych propozycji nie została uwzględniona. Polska  znajduje  się  w  czołówce  krajówświata  dotkniętych  skutkami  pandemii. 

Liczba chorych,  nowych  zakażeń,  nade  wszystko  zgonów,  stawia  nas  w  pierwszej  trójce. Co  w związku  z  tym  robi  Rząd? – Pytała  Joanna  Frydrych.

Jest  administratorem  lockdownów, wprowadza chaos i jest mistrzem w dzieleniuludzi.Uczestnicy konferencji, podkreślali,że obecnie 3 obszary strategiczne to:

Leczenie   chorych,   szczepienia  (w  Polsce  wskaźnik  szczepienia  wynosi  17.5  na  100 mieszkańców. Podczas, gdy na Węgrzech 34, Estonii 22 czy Dani 20. Z podobno prymusa staliśmy się już przeciętniakami na tle krajów UE. W święta zaś system szczepień zamarł)i test.

Posłanka Joanna Frydrych podała kilka przykładów jak jest zorganizowana służba zdrowia na Podkarpaciu:

1.Szpital  w Dębicy –niewydolna  instalacja. W  ostatnich  4  dniach marca,  zmarło  21 pacjentów.

2. Szpital w Tarnobrzegu –26 marca wszystkie łóżka zajęte, brak wolnych respiratorów.

3.  Inny  problem  to  wynagradzanie  personelu  medycznego,  zatrudnionego  w  niepublicznych podmiotach  świadczących  usługi  na  rzecz  szpitali  covidowych. 

Personel  medyczny  nie otrzymuje dodatków do wynagrodzeń,pomimo tego, że pracuje z pacjentami zakażonymi Sars-Cov-2 z narażeniem swojego zdrowia i życia.

4. Łóżka można dostawić, ale jak zwiększyć liczbę personelu medycznego?Zmarnowano rok. Nie przygotowano w tym czasie sieci białych szpitali do obsługi pacjentów niecovidowych. Pandemia to nie tylko zakażenia koronawirusem, ale także dziesiątki tysięcy dramatów osób chorych na nowotwory, serce i wiele innych chorób przewlekłych. To tysiące odwołanych  planowanych  zabiegów.  Co  zrobił  rząd,  by  temu  przeciwdziałać?NIC. Absolutnie  nic.-podkreślała  Joanna  Frydrych.

Na  przełomie  roku  apelowaliśmy  do  Pani Wojewody Ewy Leniart o zwołanie tzw. Okrągłego Stołu w sprawie sytuacji w podkarpackiej służbie zdrowia.

Pani Wojewoda zasłaniając się pandemią do dnia dzisiejszego nie zrobiła nic  wtej  sprawie.  A  przecież  jest  kryzys,  czas  ucieka,  każdy  dzień  jest  ważny  w  walce  z pandemią. Bo chodzi o zdrowie i życie mieszkańców Podkarpacia – kontynuowała.

W  kwietniu  do Polski  przyjedzie  7  mln  szczepionek.  W  związku  z  tym  domagamy  się szybkiego uruchomienia centrów powszechnych szczepień.Joanna Frydrych podkreśliła jak ważna jest strategia walki z COVID19 -Natychmiast należy zbudować  sprawny  system  profilaktyki  w  pandemii:labolatoria  do  masowego  testowani, labolatoria do sekwencjonowania wirusa, masowe testowanie Polaków.Koalicja  Obywatelska  przedstawiła program  reformy  ochrony  zdrowia.  Pokazaliśmy,  jak należy  skutecznie  walczyć  z  pandemią,  pomagać  chorym  bez  koronawirusa  czy  zbudować nowy   system   po   pandemii.

   Wszyscy  chętni  Polacy  przejdą  badania  diagnostyczne odpowiednie  dla  wieku  i  stanu  zdrowia, wprowadzimy szybka  ścieżka  pomocy,  sieć  100 szpitali leczących bez limitu, program  rehabilitacji  pocovidowej  oraz  specjalne oddziały w pozostałych szpitalach.

Katarzyna Janas

 

Liczba odsłon: 892


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Nikki  |  piątek, 09 kwietnia 2021 14:45
A komu podziękować za dziesiatki tysięcy ludzi zmarłych na teleporady i z powodu braku dostepu do lekarzy? Komu podziękowac za ten heroiczny wysiłek w zamykaniu przychodni i szpitali? Innych chorób juz nie ma? Zniknęły?
#2  ~dodaj  |  piątek, 09 kwietnia 2021 12:59
posłanka dziekuje za to że rząd radzi sobie naprawde dobrze (patrząc na inne wysoko-rozwiniete kraje) majac taka opozycje i całą unie przeciw sobie (bo Polska wg unii nie powinna sie rozwijac a jedynie lizac **** szwabom )
#3  ~do 22  |  czwartek, 08 kwietnia 2021 16:22
posłanka dba o siebie i LANSUJE siebie jak tylko może bo zależy jej na kasie a co do telewizji to bardzo dobrze TVP nadaje dobre programy bo chcemy oglądać prawdę
#4  ~posłanka  |  czwartek, 08 kwietnia 2021 10:38
Kto to ta posłanka. Niech nie wyraża podziękowań w moim - naszym imieniu. Każdy z nas potrafi za siebie i bliskich podziękować. Precz z pozorantami i nierobami politycznymi.
#5  ~Sieka  |  czwartek, 08 kwietnia 2021 08:55
Europoseł, posłanka i senatorowa nie mają czasu na takie sprawy
bo zajmują się liczeniem kasy
#6  ~22  |  środa, 07 kwietnia 2021 21:42
Posłanka Frydrych dba o mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego. A co robi dla mieszkańców Jasła europoseł? Czy ktoś mi na to odpowie!!!!!!!!!!!!!
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Konkurs: „Niepodległa, Niepokorna”
10 kwietnia 2021
Jasielski Dom Kultury już po raz trzeci organizuje Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej „Niep..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021