sobota, 10 kwietnia 2021, imieniny: Apoloniusz, Daniel
Artykuły
Kto jest przeciwny rozwojowi powiatu jasielskiego ?
27 lutego 2021 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

25 lutego br. odbyła się XL Sesja Rady Powiatu w Jaśle. Najważniejszymi tematami poruszanymi podczas sesji było udzielenie pomocy finansowej dla Województwa Podkarpackiego na realizację zadania publicznego oraz zmiana Uchwały budżetowej Powiatu Jasielskiego na 2021 rok.

Linia kolejowa nr 166 Dębica-Jasło

Projekt linii kolejowej nr 166 Dębica-Jasło przeszedł do drugiego etapu rządowego Programu Kolej Plus. Starosta Jasielski Adam Pawluś z upoważnienia Marszałka skierował pismo do 28 samorządów o dofinansowanie wstępnego studium linii. Jako pierwsza przychylnie ustosunkowała się do tego Rada Gminy Miejsce Piastowe, która zadeklarowała pomoc finansową w wysokości 50 tys. zł. (https://samorzad.gov.pl/web/powiat-jasielski/podziekowania-dla-wojta-gminy-miejsce-piastowe-pani-doroty-chilik).

Podczas toczących się rozmów niektórzy radni kwestionowali zasadność powstania linii Dębica-Jasło, wskazując, że obecnie przedsiębiorcy starają się nie korzystać z transportu kolejowego. Pojawiła się również opinia, że jedynym beneficjentem tej linii kolejowej Dębica-Jasło będzie PKN Orlen. Warto w tym miejscu przypomnieć, że powstanie linii jest równoznaczne z rozwojem powiatu, a największym tego beneficjentem będą jego mieszkańcy.

O poparciu, jakim cieszy się wśród przedsiębiorców budowa linii nr 166 Dębica- Jasło pisaliśmy już we wcześniejszym artykule. Warto jeszcze raz przypomnieć jakie firmy popierają tą inwestycję:

Lepsza komunikacja oznacza większe możliwości rozwoju. Wiedzą o tym przedsiębiorcy z południa Podkarpacia, którzy zgodnie wyrażają rekomendacje dla inwestycji. Ogromne korzyści ekonomiczne oraz pozytywną opinie przedstawiły do dnia dzisiejszego następujące przedsiębiorstwa: Orlen Południe S.A., PKN Orlen S.A., Lotos Kolej sp. z o. o., Polski Bazalt S.A., PKP Cargo S.A. Południowy Zakład Spółki, Autosan Sp. z o. o., Krosno Glass S.A., Kronofloring sp. z o. o.

Kto jest przeciwny rozwojowi powiatu?

Przeciwko wsparciu Województwa Podkarpackiego w dofinansowaniu wstępnego studium linii kolejowej nr 166 Dębica-Jasło głosowało 7 radnych: Jan Urban, Franciszek Miśkowicz, Bożena Macek-Lubaś, Dorota Woźniak, Krzysztof Buba, Janusz Przetacznik i Ewa Wawro.

Zmiany w Uchwale budżetowej. Dbamy o niepełnosprawnych!

Jedną z najważniejszych zmian w uchwale budżetowej jest zabezpieczenie środków na zadania w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.  

Pierwszym zadaniem jest modernizacja budynku użytkowanego przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jaśle w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III. Wartość kosztorysowa projektu wynosi ok. 152 tys. zł natomiast kwota dofinansowania, o którą będzie się ubiegał Powiat to ok. 122 tys. zł.

Drugim zadaniem jest budowa windy w internacie bursy międzyszkolnej, która w przyszłości zostanie zmieniona w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Wartość kosztorysowa zadania wynosi ok. 290 tys. zł. Na ten cel zabezpieczono ok. 136 tys. zł środków własnych, zaś reszta kwoty zostanie pozyskana z dofinansowania PEFRON-u.

Radny Janusz Przetacznik przedstawił wniosek o zmniejszenie wydatków majątkowych Starostwa na zadanie podniesienia efektywności energetycznej budynku o kwotę 60 tys. zł, która miałaby zostać przeznaczona na zakup urządzenia do kompresji klatki piersiowej w ramach działań resuscytacyjnych. Wniosek uzasadniał tym, że jasielski SOR zostanie pozbawiony tego specjalistycznego sprzętu, który w ramach umowy najmu ambulansów z wyposażeniem trafi do Krosna.

Starosta wyjaśnił, że ten sprzęt nie będzie skierowany, nie będzie użyczony do Krosna. On jest czasowo tylko wykorzystywany w jednym z zespołów, chyba w Nowym Żmigrodzie. Przed 1 marca sprzęt powróci do SORu w Jaśle. 

Do tej pory ani dyrektor, ani nikt ze szpitala nie zgłaszał takiej potrzeby zakupy sprzętu do mechanicznej kompresji klatki piersiowej.

Radny nie wziął jeszcze pod uwagę tego, że zmiana dotyczy zadania wieloletniego i pociągałaby za sobą dalsze zmiany, w tym wieloletniej prognozy finansowej i samego zakresu zadania. Ostatecznie wniosek nie został rozpatrzony pozytywnie.

Zmiana Uchwały budżetowej Powiatu Jasielskiego na 2021 rok została przegłosowana większością głosów.

Przekora warta 5 kg papieru

Starosta Jasielski wypowiedział się na temat powodów uchylenia przez Wojewodę uchwały dotyczącej Programu Naprawczego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle na lata 2020-2021. Powodem jej uchylenia były braki formalne. Wojewoda zarzucił niedopełnienie obowiązku załączenia do zawiadomienia o zwołaniu XXXIV Sesji Rady Powiatu w Jaśle załącznika w postaci przedmiotowego Programu.

Radni znali jednak jego treść ponieważ 30 września został do nich wysłany listem poleconym i jednocześnie przesłany drogą mailową. W przeciwnym wypadku nie mogliby merytorycznie dyskutować na jego temat podczas sesji.

Zdziwienie budzi fakt uporu, z jakim niektórzy radni dążą do sabotowania ważnych działań powiatu. Niekiedy ten upór można zobrazować, tak jak w tym przypadku 5 kg papieru, który był potrzebny na wydrukowanie 23 kopii Programu Naprawczego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle na lata 2020 – 2021.

Świetny człowiek, świetny lekarz, świetny przewodniczący!

Opozycyjni radni po raz kolejny próbowali odwołać ze stanowiska Przewodniczącego Rady Powiatu Roberta Snocha. Zarzucano mu, że zwołuje sesje w terminie niedogodnym dla opozycji, wykazuje się stronniczością i organizuje sesje stacjonarne w czasie epidemii.

W rzeczywistości Przewodniczący Robert Snoch wykazuje się wielką cierpliwością, spokojem i stara się zawsze łagodzić spory. Jak zauważył Członek Zarządu Grzegorz Pers Pan przewodniczący Snoch dawał się radnym wygadać. Niektórzy radni nie mówili po 10 minut, tylko po pół godziny. Trudno mu zarzucić, że dyskryminuje opozycję.

Starosta dodał, że Rober Snoch to świetny człowiek, świetny lekarz i świetny Przewodniczący Rady Powiatu. Przy okazji podziękował mu za szybkie i skuteczne działanie.

W tajnym głosowaniu nad odwołaniem Przewodniczącego rady Powiatu 7 radnych opowiedziało się za, natomiast 14 było przeciw. Przewodniczący Robert Snoch nie brał udziału w głosowaniu.

Na koniec Starosta Jasielski Adam Pawluś podziękował wszystkim pracownikom szpitala, łącznie z dyrekcją za ich odpowiedzialną pracę w trudnych warunkach spowodowanych wzrostem zakażeń COVID-19.

Powiat Jasło 

 

Liczba odsłon: 2561


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~goy  |  poniedziałek, 01 marca 2021 13:00
Pawluś się zanknął, pozarażał w tym cieplutkim gniazdku radnych i pracowników
#2  ~sss3  |  poniedziałek, 01 marca 2021 11:53
Widzę, że pisarz powiatowy czerpie z najlepszych wzorców TVP: kto ma inne zdanie od właściwego, ten przeciwny rozwojowi powiatu i sabotażysta.
#3  ~CDN  |  poniedziałek, 01 marca 2021 07:53
Lepsze skomunikowanie zapewnia zarówno budowa linii Jasło - Dębica jak i przebudowa drogi Jasło -Pilzno do A4.
"Warto w tym miejscu przypomnieć, że powstanie linii jest równoznaczne z rozwojem powiatu, a największym tego beneficjentem będą jego mieszkańcy".
Proszę o wskazanie w 5 punktach, w czym leżą przewagi linii kolejowej nad przebudowaną drogą. Z punktu mieszkańca powiatu a nie Orlenu, oczywiście.
#4  ~Odwagi  |  poniedziałek, 01 marca 2021 07:31
Zgadzam się z obserwatorem. Urzędnicy zdala d petentów, a sami maszerują do sklepów
#5  ~Obserwator  |  poniedziałek, 01 marca 2021 07:05
A może by tak napisać jak zorganizowana jest praca w Starostwie w Jaśle i o tych kolejkach pod Urzędem od przeszło roku czasu? Podobno przez Covid. Może Starostwo weźmie przykład z Kauflandu albo Biedronki tam kolejek pod sklepami nie ma i pracownicy nie boją się wirusa chociaż mają bezpośredni kontakt z wieloma ludźmi.
#6  ~Number  |  niedziela, 28 lutego 2021 21:03
Nigdy więcej P..ka, U...na, W..o, B..y i reszty, to hamulcowi rozwoju powiatu !
#7  ~Adam  |  niedziela, 28 lutego 2021 19:13
Ożenna się przyda. Będzie tam kwarantanna albo szpital dla biednych chorych słowaków
#8  ~Jacek  |  niedziela, 28 lutego 2021 14:52
Dobrze że Jasło się rozwija. Może będzie więcej miejsc pracy..
#9  ~Odwagi  |  niedziela, 28 lutego 2021 13:40
Kim jest ten januszek ??????
#10  ~Pis  |  niedziela, 28 lutego 2021 13:21
Czytam wirtualne Jasło a czuje się jak bym oglądał TVP Info
#11  ~ciekawy  |  niedziela, 28 lutego 2021 11:38
Kto imiennie jest przeciwny rozwojowi powiatu jasielskiego - proszę podac te nazwiska, abu ludzie więcej na nivch nie głosowali
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Konkurs: „Niepodległa, Niepokorna”
10 kwietnia 2021
Jasielski Dom Kultury już po raz trzeci organizuje Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej „Niep..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021