sobota, 10 kwietnia 2021, imieniny: Apoloniusz, Daniel
Artykuły
ZE w Gminie Nowy Żmigród wystartowało!
26 lutego 2021 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Ponad 9 mln złotych – to wartość projektu w ramach którego w gminie Nowy Żmigród zostaną zainstalowane nowoczesne urządzenia wykorzystujące energię odnawialną. Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Właśnie została podpisana umowa. Projekt na który czekali mieszkańcy otrzymał zielone światło.

Fot. Michał Hubala

 Podpisy pod umową ze strony gminy Nowy Żmigród złożyli wójt - Grzegorz Bara i skarbnik Elżbieta Piotrowska. Ze strony samorządu województwa: marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch.

Fot. Michał Hubala

Gratuluję władzom gminy pozyskania środków unijnych na tak ważną inwestycję. Cieszę się, że kolejną gmina dołącza do grona samorządów, które będą produkować czystą energię – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Fot. Michał Hubala

Cieszę się, że mogliśmy uroczyście podpisać tę umowę. Ważne jest rozpropagowanie naszego regionalnego programu, który wspiera takie inwestycje. Poprzez nowe instalacje działamy na rzecz ekologii na Podkarpaciu – dodał wicemarszałek Piotr Pilch.

Wójt gminy Nowy Żmigród zapewniał, że mieszkańcy gminy czekali na tę inwestycję:

Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli rozpocząć ten projekt. Ta inwestycja dotyczy ¼ naszych mieszkańców. Wpłynie zarówno na poprawę jakości powietrza, ale także na zmniejszenie kosztów opłat za energię – mówił wójt Grzegorz Bara.

 W ramach projektu w gminie Nowy Żmigród powstanie 526 instalacji, w tym:

- 299 instalacji fotowoltaicznych w indywidualnych gospodarstwach domowych o łącznej mocy 1071 kWp,

- 169 instalacji kolektorów słonecznych wytwarzających energię cieplną na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej w indywidualnych gospodarstwach domowych o łącznej mocy 554,84 kW,

- 11 instalacji gruntowych pomp ciepła wytwarzających energię cieplną na potrzeby ogrzewania w indywidualnych gospodarstwach domowych o łącznej mocy 107 kW,

- 47 instalacji kotłów na biomasę wytwarzających energię cieplną w indywidualnych gospodarstwach domowych o łącznej mocy 980 kW.

Dzięki realizacji projektu zwiększy się wielkość produkcji energii elektrycznej i cieplnej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii na terenie gminy o 2 923,22 MWh, zaś dzięki redukcji zanieczyszczeń, w tym redukcji CO2 o 1214,68 tony na rok, ulegnie poprawie jakość powietrza atmosferycznego.

Wartość projektu ogółem: 9 235 855,42 zł

Dofinansowanie z EFRR: 5 692 879,79 zł

Data zakończenia realizacji projektu: 31.03.2023 r.

Konkurs, w ramach którego wybrany został projekt Gminy Nowy Żmigród, prowadzony był w ramach III osi priorytetowej - Czysta energia, działania 3.1 Rozwój OZE – projekty parasolowe. Inwestycja prowadzona w formule „projektów parasolowych” oznacza, że beneficjent przygotowuje, zleca i koordynuje wykonanie mikroinstalacji OZE, z których korzystać będą gospodarstwa domowe z terenu danej gminy. Umowy na tzw. projekty parasolowe zostały już podpisane z 43 podmiotami.

Ogółem w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na działanie 3.1 Rozwój Odnawialnych Źródeł Energii przeznaczonych jest ponad 541 mln złotych. Z tego większość, bo aż 432 mln zł na projekty parasolowe.

Tekst. Monika Konopka

Fot. Michał Hubala

 

Liczba odsłon: 956


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Gofryd  |  sobota, 27 lutego 2021 21:51
Pan Bara to najlepszy wójt w historii tej gminy!
#2  ~mieszkańcy gminy Nowy Żmigród  |  piątek, 26 lutego 2021 11:34
Brawo bardzo długo na to czekaliśmy !
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Konkurs: „Niepodległa, Niepokorna”
10 kwietnia 2021
Jasielski Dom Kultury już po raz trzeci organizuje Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej „Niep..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021