poniedziałek, 01 marca 2021, imieniny: Antoni, Feliks
Artykuły
600-lecie wsi Myscowa. Poseł Maria Kurowska przekazała czek na kwotę 30 000 złotych dla OSP Myscowa
05 września 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

W Domu Strażaka w Myscowej odbyła się wyjazdowa, uroczysta Sesja Rady Gminy Krempna. Sesja została zwołana z  okazji 600-lecia wsi Myscowa.  Poseł Maria Kurowska z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry przekazała dla OSP czek  na kwotę 30 000 złotych. 

W uroczystej Sesji wzięło udział wielu zaproszonych gości. Była wśród nich senator Alicja Zając, poseł Maria Kurowska, poseł  do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Małgorzata Wajda, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie  Wojciech Wdowik, Starosta Jasielski Adam Pawluś, dyrektor Zarządu Zlewni Wisłoki w Jaśle Jerzy Żygłowicz,   dyrektor Magurskiego Parku Narodowego Norbert Kieć, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla  Zbigniew Żywiec, wójt gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara, przewodniczący Rady Gminy Nowy Żmigród Henryk Strzelec, radny i sołtys wsi Kąty Tadeusz Źrebiec.

Myscowa - wrzesień 2020  Na Sesji poruszany był  temat budowy zbiornika Kąty-Myscowa.

Małgorzata Wajda - dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie 

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Małgorzata Wajda zapewniła mieszkańców wsi, że na bieżąco będą przekazywane wszelkie informacje związane z postępem prac związanych z budową zapory Kąty-Myscowa.

 600-lecie wsi Myscowa

W obecności posłów, senatorów, starosty i zaproszonych gości została odsłonięta pamiątkowa tablica na budynku remizy. 

senator Alicja Zając

Co mówiła senator Alicja Zając  

Szanowni Państwo! Dawno nie było takiego spotkania, gdzie tyle osób myśli o przyszłości.  O dobrej przyszłości dla naszej Ojczyzny, dla naszego powiatu i dla gmin położonych w Zlewni Wisłoki. 

Z tej okazji, chciałabym na ręce Pani sołtys przekazać list gratulacyjny z życzeniami dalszego rozwoju społeczności wsi Myscowa. Tam , gdzie się jednoczy w dobrych sprawach, tam zawsze są sukcesy i tych sukcesów wszystkim Państwu życzę - mówiła senator Alicja Zając.

 

poseł Maria Kurowska 

Co mówiła poseł Maria Kurowska 

Szanowni, Drodzy Państwo zgromadzeni na tym pięknym jubileuszu 600-lecia. Taki jubileusz napawa dumą mieszkańców całej gminy, ale nade wszystko miejscowości. Myślę, że warto o tym pamiętać. Warto rozwijać swoją małą Ojczyznę, tak aby następne pokolenia kiedyś też mogły być z tego dumne. Szanowni Państwo! Słyszeliśmy - 1200 mieszkańców przed wojną, niestety tylko dwustu kilku obecnie. A więc Myscowa wymaga jakiegoś nowego wyzwania. Wymaga tego, aby nastąpiło takie wydarzenie i taka inwestycja, która pozwoli na  rozwój tej miejscowości. Zatem trzeba nam się wszystkim zastanowić, czy budowa zbiornika Kąty-Myscowa jest  szansą dla tej miejscowości, czy też nie. Trzeba sobie to głęboko przedyskutować. Bo czasem w życiu jest tzw. pięć minut. Pięć minut dla nas w życiu osobistym, ale czasem może być to pięć minut dla danej miejscowości. A więc przemyślmy to wszyscy, przedyskutujmy, abyśmy wybrali dobry kierunek i żebyśmy to pięć minut wykorzystali. Szanowni Państwo! Dzisiaj, kiedy jest jubileusz, to są  gratulacje. Gratulacje serdeczne dla wszystkich, którzy tworzyli na przestrzeni wieków tą miejscowość, którzy stworzyli podwaliny, abyście Państwo byli dumni, abyście dzisiaj świętowali swój jubileusz. Oprócz okolicznościowego grawertu, chcę Państwu przekazać coś konkretnego, coś finansowego. Ponieważ mam kontakt z miejscową Strażą Pożarną i wiem, że się tutaj Straż zmaga z różnymi problemami finansowymi, to tak sobie pozwolę, że na ręce Pani sołtys złożę grawerton, a na ręce Pana wójta przekazuję czek na 30 000 złotych, aby Straż mogła się doposażyć na tym terenie i w tej miejscowości - mówiła poseł Maria Kurowska.  

 

Adam Pawluś - Starosta Jasielski - zdj.arch. 

Co mówił Starosta Jasielski Adam Pawluś 

Szanowni mieszkańcy Myscowej! Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie, za zorganizowanie tego pięknego jubileuszu 600 - lecia. Powstanie Myscowej, to epoka Jagielońska, okres największego rozkwitu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Chcę  Państwa zapewnić, że Zarząd Powiatu pod moim przewodnictwem, którym kieruję od trzech lat,  czynił wiele działań w celu utrzymania przejezdności Myscowej. 

Myscowa - wrzesień 2020

 Co mówiła jedna z mieszkanek Myscowej do europosła Bogdana Rzońcy 

Wpada Pan. Przyjeżdża Pan przez rzekę - szybko robi Pan sobie zdjęcia, które się ukazują w gazetach - wywiady  i znika Pan natychmiast. 

Kiedy tak było? - pytał europoseł Bogdan Rzońca.

europoseł Bogdan Rzońca - zdj. arch. 

Co mówił europoseł Bogdan Rzońca

- Bardzo dziękuję za zaproszenie i za to, że też Państwo wydelegowaliście mnie do tej Brukseli, bo otrzymywałem tu głosy. I nie jeździłem tylko, by robić sobie tu zdjęcia. Jeździłem także, żeby zapoznać się z problemami ludzkimi. Muszę Państwu powiedzieć, że jesteście jako miejscowość z 600-letnią tradycją dosyć dobrze rozpoznawalni w Brukseli. Między innymi dzięki temu, że ten zbiornik - historia tego zbiornika Kąty Myscowa ma też swoją też część taką ekologiczną. Jest dużo różnego rodzaju pism,  bardzo nieprzychylnych tej inwestycji. Mówię to z całą odpowiedzialnością. Bardzo nieprzychylnych tej inwestycji. 

Oczywiście każdy ma prawo pisać,  każdy ma prawo zabierać głos. Z formalnego punktu widzenia powiedziałbym tak, że widzę jeden problem dzisiaj. Problem komunikacyjny, że jednak za mało wiemy o tych wszystkich sprawach i za słabo się informujemy w tej materii. Więc dobrym byłby pomysł, aby Rada Gminy, wójt, urzędnicy, którzy są codziennie w pracy - żeby byłby to taki kanał informacji bezpośredniej. Co się dzieje z tą inwestycją, w którym miejscu, kto i gdzie się spotyka, kto przyjeżdża. 

Dwukrotnie byłem tutaj i to w sposób oficjalny, nie po to, aby zrobić sobie tu zdjęcie. Raz było to wtedy, kiedy zaproponowaliśmy Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, żeby oficjalnie tu przyjechała. I była ta Komisja Ochrony Środowiska i każdy kto chciał mógł przyjść. Był Pan  wójt, byli Państwo radni. Byliśmy na tym miejscu, gdzie ta inwestycja ma być. 

I drugi raz kiedy poprosiłem Pana Ministra Witkowskiego, który dosyć nieoczekiwanie był w Jaśle - a powstało wtedy nowe Ministerstwo - było to dwa lata temu - i opowiedziałem mu o tym, że od lat jest ten problem z projektowaną inwestycją Kąty Myscowa i szybko poprosiłem go, żeby przyjechał ze mną. Kto wtedy robił zdjęcia - nie wiem. Ale była potrzeba, żeby uzmysłowić ministrowi odpowiedzialnemu za tą rzecz - " w którym miejscu jesteśmy". To mówię dlatego, żebym się obraził, ale dlatego żeby wyjaśnić, że takie rzeczy się zdarzają. Rzadko bywa tak, że minister gdzieś przyjeżdża. Był wtedy chyba starosta ze mną. Przyjechaliśmy, aby pokazać jak to jest. 

Natomiast drodzy Państwo!  Zadajmy sobie takie pytanie? 

Która gmina w województwie Podkarpackim jest najbogatsza? Która?  Gmina Solina. I dlaczego jest ta gmina najbogatsza? Będąc rok czasu w Brukseli mam takie wrażenie, ze Polska boi się sukcesów. Polska ma strach przed sukcesem. Przypomnę Państwu referendum z 1996 roku. Kiedy zadano pytanie Polakom - Czy chcą, żeby korzystać z majątku narodowego?  32% ludzi poszło do referendum. Nikt nie chciał korzystać z majątku narodowego. Tam była kwestia emerytur, rent, budżetówki. Nikt nie chciał. Referendum było nieważne. Czy my chcemy być bogatsi? Pani zadała bardzo dobre pytanie. Czy tu będzie gaz? Tak, bo nie macie gazu. Ktoś zadał pytanie, czy tu będzie droga. Tak. Pan wójt wspomniał o Funduszu Dróg Samorządowych. Wprowadziłem tą Ustawę w Sejmie - nie chcę być złośliwy - ale zaglądnijcie Państwo, kto głosował przeciw tej Ustawie.Myślałem, że zemdleje. Ja mówię do posłów przy pełnej sali, że to nie jest dla PIS-u, to nie jest dla Kaczyńskiego, dla wójta tego, czy tamtego . Tylko te drogi samorządowe są dla Polski, dla ludzi.  I tak głosowali przeciw. I tak głosowali, że nie było FDS. 

I tak samo wydaje mi się, że jest w waszym przypadku. Wam tu brakuje gazu, telefonu, prądu, dróg. Oczywiście ten chleb jest wasz ta ziemia jest wasza. Tu nie będziemy polemizować to jest od dziada pradziada wasza i okej. Żadna krzywda stać wam nie może. Ale jeśli ten chleb jest Wasz i ta ziemia jest Wasza to pamiętajcie, że Polska jest klasyfikowana w Unii Europejskiej jako kraj afrykański jeśli chodzi o dostępność do wody. Nie po to powstała Filia Wody Polskie z siedzibą nie w Krakowie tylko w Rzeszowie żebyśmy mieli wpływ na to co się dzieje na Podkarpaciu jak chodzi o wody. Wody rzeczywiście w Polsce brakuje i myślimy o Krempnej,  ale ludzie cierpią z braku wody . W Unii Europejskiej są ogromne pieniądze i nie ważne kto będzie rządził czy PiS czy PO. Polska te pieniądze dostanie. Z Funduszy Odbudowy po koronawirusie to drugie tyle. Mamy na stole 750 miliardów złotych z Unii Europejskiej i jak  dołożymy kwoty z gmin powiatów z budżetu Państwa Polskiego, to  Polska za 5 lat będzie innym krajem. Nie będziemy sie martwić o prąd,  komputer  - bo jak jest koronawirus to jest problem, że dzieci nie mają możliwości uczenia się. Są ogromne pieniądze również na inwestycje wodne.Jeśli tutaj nie wybuduje się zbiornika on powstanie gdzie indziej bo Polska ma problem z wodą. Jeśli Państwo się nie zgodzicie Państwo na pewno to uszanuje. Spróbujcie państwo skorzystać z tej szansy. Mamy teraz ogromną szansę z tych środków skorzystać. Spróbuje zaprosić komisarza Wojciechowskiego,  aby rolnikom powiedział, że pieniądze są również dla rolników z Unii Europejskiej. Wojciechowski wywalczył dodatkowe 15 miliardów złotych dla rolników. Nie bójmy się sukcesów,  lepiej się komunikujmy. Dziękuje bardzo. Red.

Liczba odsłon: 3477


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Jaslanin  |  czwartek, 10 września 2020 20:10
Odnoszę wrażenie, że posłanka nie chce i wie że ten zbiornik nie powstanie. Jest art. o remoncie dróg, które byłyby pod wodami zbiornika. Europoseł jest za a nawet przeciw, a lokalni jak to u nas i tak nie mają żadnego zdania jak i senator dziedziczna
#2  ~CoToDa  |  niedziela, 06 września 2020 17:32
Akcja WISŁA ich wymiotła za Linię Curzona i na ziemie powracające do Macierzy
#3  ~a.lechowski  |  niedziela, 06 września 2020 09:34
Hipokryci. Myscową i okolicę którą chcieli zalać pis-owcy populiści, czym doprowadzili do migranci, emigranci około 1000 osób i zrujnowania gospodarstw rodzinnych, teraz próbują wycofać się raczkiem a za rozłączone rodziny, łzy i niepewność dnia jutrzejszego na otarcie łez pani Poseł obdarowała wójta 30 000 srebrników.
#4  ~ugodowa  |  sobota, 05 września 2020 21:47
Ale woda leje się z ust europosłów,posłów i senatorów. W Jaśle to nawet jest derektor wód polskich, ale wody nie przybywa, gdy deszcz nie leje. Ciekawe, czy nasze jasielskie parlamentarzystki może( daj Boże) już się pogodziły???
#5  ~nono  |  sobota, 05 września 2020 21:27
Najlepiej jednak mówiła Pani Kurowska
#6  ~do wyborcy  |  sobota, 05 września 2020 19:44
Nie z naszych podatków dała. Pani Poseł Maria Kurowska dała gotówkę z własnych oszczędności.
#7  ~Freddy  |  sobota, 05 września 2020 14:02
A co się stanie z tymi pieniędzmi po zalaniu Myscowej?
#8  ~wyborca  |  sobota, 05 września 2020 10:14
Inni listy,a tylko posłanka Maria Kurowska dała żywą gotówkę. Tak trzymać. Szkoda tylko, że to z naszych podatków
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Kto jest przeciwny rozwojowi powiatu jasielskiego ?
27 lutego 2021
25 lutego br. odbyła się XL Sesja Rady Powiatu w Jaśle. Najważniejszymi tematami poruszanymi podczas..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021