sobota, 08 sierpnia 2020, imieniny: Cyryl, Emil
Artykuły
Będzie realizowana przebudowa Oddziału Pediatrii i Alergologii w Jasielskim Szpitalu
07 lipca 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Szpital Specjalistyczny w Jaśle zwrócił się z prośbą do Zarządu Powiatu o utworzenie nowego zadania inwestycyjnego „Przebudowa Pediatrii i Alergologii” w ramach zadania „Modernizacji Szpitala Specjalistycznego w Jaśle”.

Wszystkie odziały szpitalne zostały zmodernizowane i przystosowane do panujących standardów, poza Odziałem Pediatrii i Alergologii. Konieczność modernizacji wynika m.in. z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą oraz dodatkowych wymagań dostosowania infrastruktury dla leczenia dziecka z podejrzeniem COVID-19. Niezwykle ważnym aspektem jest również zapewnienie bezpieczeństwa małych pacjentów.

Jak zauważa dr n. med. Łukasz Błażowski:

Jest to jeden z mniejszych oddziałów, liczących zaledwie 26 łóżek, który ostatnio był remontowany w 1998 roku, czy aż 22 lata temu (!) Potem remontowano cały Szpital, za wyjątkiem tego oddziału. Na oddziale hospitalizujemy aż 1500 dzieci rocznie plus około 1100-1200 matek, co daje łącznie około 2700 hospitalizacji. To więcej niż na całym oddziale chirurgii, który jest dwukrotnie większy.

Ilość hospitalizowanych jest olbrzymia, a mamy zaledwie jedną wspólną łazienkę. Każdy kto ma dzieci może sobie wyobrazić jak wygląda korzystanie z jednej łazienki, zwłaszcza w porze porannej i wieczornej.

Cała infrastruktura pochodzi z lat 60-tych, bo w tym czasie budowano Szpital. Dotyczy to nawet stolarki wewnętrznej i niektórych szafek. Tak naprawdę wszystko, już po kontrolnych zaleceniach Sanepidu, powinno zostać zmienione. Dwa lata temu zrobiliśmy projekt całkowitej przebudowy, gdzie zostawia się tylko ściany działowe a wszystko inne zostaje wyburzone. Projekt uwzględnia również zmiany, których wprowadzenie uniemożliwiała stara infrastruktura.

W ramach przebudowy niezbędna będzie kompleksowa przebudowa pomieszczeń, wydzielenie sal chorych z odrębnymi węzłami sanitarnymi. W oddziale niezbędne jest utworzenie izolatek, gabinetu zabiegowego, odcinków dla dzieci młodszych i starszych oraz Sali intensywnego nadzoru. Uwzględnienienie potrzeb osób niepełnosprawnych pozwoli na likwidację barier architektonicznych. Zastosowanie nowoczesnych technologii w zakresie instalacyjno-technicznym oraz teletechnicznym pozwoli na spełnienie wymogów prawnych i określonych standardów.

Zarząd Powiatu wyraził zgodę na rozpoczęcie działań przygotowawczych celem ustalenia kosztów tego zadania i dobrego procedowania w projekcie budżetu na 2021 rok.

To ostatni odział, gdzie warunki pracy nie pasują do standardów XXI wieku, dlatego cieszymy się, że pan Starosta daje nam nadzieję na tak bardzo oczekiwane zmiany. – dr. n. med. Łukasz Błażowski.

Powiat Jasło

Liczba odsłon: 1274


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Wystawa Natalii Fischer i Małgorzaty Samborskiej w MalGaleri
08 sierpnia 2020
 W MalGaleri w Jaśle, można oglądać nową wystawę młodych artystek : Natalii Fischer i Małgorzat..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020