środa, 08 lipca 2020, imieniny: Adrian, Elżbieta
Artykuły
Posłanka Maria Kurowska samorządowiec z "krwi i kości"
28 maja 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

 Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego składam wszystkim osobom, które współtworzyły i współtworzą samorząd, serdeczne życzenia wielu sukcesów zawodowych oraz satysfakcji z podejmowanych działań na rzecz lokalnych społeczności.

Maria Kurowska - poseł na Sejm RP z ramienia Solidarnej Polski 

Życzę, aby Państwa trud był zawsze zauważany i doceniany przez wszystkich mieszkańców - napisała posłanka Maria Kurowska. 

Maria Kurowska pracę w samorządznie rozoczęła w 1990 roku, kiedy została uchwalona Ustawa o Samorządzie Terytorialnym. Wówczas to  Komitet Obywatelski w Jaśle zlecił jej przygotowanie wyborów w Gminie Brzyska.

Organizowała wówczas spotkania z mieszkańcami miejscowości  i tworzyła listę kandydatów do Rady Gminy Brzyska. Po wygranych wyborach została Przewodniczącą Rady Gminy Brzyska. 

W 1994 roku  ponownie została wybrana Radną i Przewodniczącą Komisji  Rewizyjnej. 

W 1998 rku wygrała wybory  do Rady Powiatu w Jaśle i podjęła się roli Przewodniczącej Rady Powiatu.

Od lewej: Marcin Warchoł - Wiceminister Sprawiedliwości oraz Maria Kurowska - poseł RP 

W 2002 roku  ponownie uzyskała mandat Radnej i została wybrana Przewodniczącą Rady Powiatu Jasielskiego.

W 2006 roku wybrana została na burmistrza Miasta Jasła i do Rady Powiatu Jasielskiego. Złożyła rezygnacje z mandatu radnej, a ślubowanie Burmistrza złożyła 2 grudnia 2006 roku i w tym dniu rozpoczęła pracę w Urzędzie Miasta Jasła.

Jako burmistrz pozyskiwała duże pieniądze  unijne i państwowe, dzięki którym w ciągu 4 lat zrealizowano w Jaśle wiele inwestycji.

To dzięki Marii Kurowskie dokonano wymiany 10 km sieci wodociągowej i modernizacji stacji uzdatniania wody za 31 mln złotych. Odnowiono  centrum miasta (nowe chodniki i nawierzchnie ulic, monitoring wizyjny ) za kwotę około 7 mln. złotych. Wybudowano i zmodernizowano drogi w  warzyckiej strefie przemysłowej  – 6 mln. złotych. Wybudowano dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią – 1,7 mln. złotych. Modernizowano budynki szkolne ( docieplenie,tynki, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymiana kaloryferów budynków trzech szkół (SP nr 1, 4 i Gimnazjum nr 2) oraz sześciu przedszkoli (nr 6 ,9, 10, 11, 12, 13 ) – 5 mln. złotych. Przeprowadzono remonty i wyposażono kuchnie i jadalnie we wszystkich szkołach i przedszkolach -  (3,2 mln złotych ). Zmodernizowano tabor  ZMKS – zakup 11 nowych autobusów, 25 nowych wiat przystankowych za kwotę 5,5 mln. złotych.  

Podczas sprawowania władzy przez Marię Kurowską, przebudowano ulicę Kazimierza Wielkiego, Rynek, ulicę Kościuszki, budowa ronda – 3 mln. złotych.

W czasie 4-letniej  kadencji Marii Kurowskiej zostało wybudowanych 5,2 km nowych wałów przeciwpowodziowych na Ropie i Wisłoce ( 22 mln. zł), przeprowadzona została modernizacja wszystkich dróg krajowych i wojewódzkich w obrębie miasta (25 mln. zł ) i remonty najbardziej zniszczonych dróg powiatowych ( ul. Floriańska, Graniczna ).

Rozwój miasta w tym czasie  został potwierdzany przez rankingi ogólnopolskie : na 903 miasta w Polsce za wyniki roku 2009 Jasło uzyskało 47 miejsce, a za 2010 rok 35 miejsce, podczas gdy nigdy wcześniej nie znalazło się w tzw. ,, Złotej Setce”.

Red. 

Liczba odsłon: 1634


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Pytam  |  niedziela, 31 maja 2020 00:36
Ktoś pisze ze Poseł Kurowska jest najlepsza. A co takiego zrobiła jako Poseł dla ziemi Jasielskiej ? Ktoś wie? To proszę podzielić się tą wiedzą.
#2  ~Antonio  |  piątek, 29 maja 2020 21:53
no to jest po prosu żęnujące, Jasło z roku na r ok marnieje, ale politykom humory dopisują.
Prezydent Duda może stracić władzę przez nieudolne reformy pana Ziobry, a pani poseł jest z siebie dumna że jest w jego partii...
#3  ~do kasi  |  piątek, 29 maja 2020 21:37
ty kobieto chyba masz coś z głową co ma burmistrz do zakładów pracy to wiadomo kto je likwidował to peło i psl a młodzi musieli wyjeżdżać bo co mieli robić by utrzymać rodzinę a nasi przedsiębiorcy chcieli i to dalej robią aby ludzie tyrali za marne grosze i tu jest cała prawdaa co do Pani poseł jest to bardzo uczciwa i solidna osoba.
#4  ~Kasia  |  piątek, 29 maja 2020 15:43
Ile zakładów pracy przybyło w czasie 4 lat jej rządzenia?
Ilu inwestorów ściągnęła do Jasła?
I dlaczego ludzie uciekali z miasta, a młodzi po studiach nie mieli po co do niego wracać.
#5  ~Jeszcze bardziej obiektywny  |  piątek, 29 maja 2020 13:14
We fragmencie o miejscach Jasła w rankingach brakuje 9 pozycji na ogólnopolskiej liście miast zagrożonych zapaścią społeczno-gospodarczą, opracowanej przez naukowców z PAN. Dlaczego artykuł nie uwzględnia tego efektu ciężkiej pracy Kurowskiej w samorządzie miejskim i wojewódzkim?
#6  ~obietywny  |  piątek, 29 maja 2020 10:51
Pani Poseł Maria Kurowska najlepszym Posłem z dotychczasowych posłów na Podkarpaciu.
#7  ~Jacek  |  piątek, 29 maja 2020 07:45
Pani Maria jak zwykle promienieje. :)
#8  ~olo  |  piątek, 29 maja 2020 01:07
hihhihiihiihiiihhihiiiiiiihhihihihihiiihihhii hosanna !!!! ave maryja !!!!!!!
#9  ~Sieka  |  czwartek, 28 maja 2020 23:24
Dziś spłonął dom w Samokleskach. Jest okazja
dla pani Kurowskiej do wykazania się!!!!
#10  ~wyborca  |  czwartek, 28 maja 2020 21:42
Kurowska powinna wrócić i zastąpić burmistrza Jasła
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Będzie realizowana przebudowa Oddziału Pediatrii i Alergologii w Jasielskim Szpitalu
07 lipca 2020
Szpital Specjalistyczny w Jaśle zwrócił się z prośbą do Zarządu Powiatu o utworzenie nowego z..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020