sobota, 28 marca 2020, imieniny: Aniela, Antoni
Artykuły
Wieś Łaski - Sobniów koło Jasła rozdarta na pół - Zaczął Pan atakować również Koło Gospodyń Wiejskich - mówiła Bożena Zgrzebieniowska
24 lutego 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Na Zebranie Wiejskie wsi Łaski - Sobniów koło Jasła przyszło ponad 150 mieszkańców. Władze gminne reprezentował wójt gminy Wojciech Piękoś oraz jego zastępca Henryk Motkowicz.

Reakcje uczestników zebrania świadczą o tym, że wieś jest głęboko  podzielona. Część mieszkańców popiera obecnego sołtysa Mieczysława Barana, inni natomiast chcą jego odwołania. 

Od lewej: Henryk Motkowicz - zastępca wójta Gminy Wiejskiej Jasło, Wojciech Piękoś - wójt Gminy Jasło, Konrad Marek - radny Rady Gminy Jasło oraz Mieczysław Baran - sołtys wsi Łaski-Sobniów

Wieś Łaski - Sobniów reprezentował radny wsi Konrad Marek oraz sołtys Mieczysław Baran. 

Zebranie Wiejskie otworzył sołtys wsi Łaski - Sobniów Mieczysław Baran, który przedstawił wyniki swojej pracy oraz propozycje Uchwał.

Mieczysław Baran - sołtys wsi Łaski-Sobniów

Co na zebraniu mówił sołtys Mieczysław Baran

- Za kwotę ponad 17 000 złotych został przebudowany garaż OSP na zaplecze kuchenne. Został zakupiony sprzęt do kuchni, nagłośnienie w Domu Ludowym. Został wyczyszczony zbiornik OSP. Większość prac zostało zrobionych w czynie społecznym. Zostało wykonane zaplecze socjalne dla strażaków. Gmina Jasło przeznaczyła na ten cel 650 złotych. Została wykonana altana dla młodzieży. Z Gminy dostałem 4,5 tys. złotych. My mamy dużą altanę, aby służyła w przyszłości jako scena. Wyposażenie altany zostało wykonane w czynie społecznym - mówił sołtys Mieczysław Baran.

Wojciech Piękoś - wójt Gminy Wiejskiej Jasło 

Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej przedstawiła przewodnicząca Rady Bogusława Machowska 

 - W dniu 22 listopada 2019 roku odbyło się zebranie w Domu Ludowym, na którym została przedstawiona informacja, iż Gmina Jasło jest w posiadaniu nieruchomości rolnej, którą można podzielić i przekwalifikować na działki budowlane. Działki te w przyszłości może Gmina sprzedać, a uzyskane pieniądze przeznaczyć na rozwój wsi Łaski – Sobniów, za zgodą Zebrania Wiejskiego -  mówiła Bogusława Machowska .

- Padły zapytania o rozliczenie zabawy z dnia 31 grudnia 2019 roku. Pan sołtys niechętnie, ale odpowiedział na pytanie. Mimo,  iż zabawa była rozliczona „ na zero”, to zostało 2 000 złotych. W trakcie tego spotkania powstał konflikt pomiędzy sołtysem, a Radą Sołecką. Spotkanie zakończyło się awanturą. Wielokrotnie prosiliśmy Pana sołtysa o spotkanie i rozmowy. Niestety nie spotkało się to z aprobatą z jego strony. Dopiero zorganizowane spotkanie przez Radę Sołecką, na które został zaproszony Pan sołtys, radny, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich, strażacy OSP Łaski oraz Pan wójt Wojciech Piękoś odniosło sukces i Pan sołtys się na nim pojawił. Przed tym spotkaniem jeden z członków Rady Sołeckiej zrezygnował z pełnienia funkcji. Niestety rozmowy i mediacje nie zakończyły się dobrze. Fala kłamstw, intryg, oskarżenia o kradzież, brak zaufania do osób z Koła Gospodyń Wiejskich oraz ostre ataki na naszego radnego Konrada Marka . Sołtys stracił nasze zaufanie i tym samym doprowadził Radę Sołecką do napisania pisma o odwołanie z funkcji sołtysa. Nie możemy współpracować z osobą do której nie mamy zaufania - mówiła Bogusława Machowska.  

- Konflikt rozpoczął się od tego, kiedy radny rozpoczął budowę drogi do Pani przez te bagna. I miał zamiar sprzedać działki i na to przeznaczyć środki. Drogi są bardzo ważne, ale bez wody nie ma życia – mówił sołtys wsi. 

Bożena Zgrzebieniowska - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich wsi Łaski - Sobniów 

Sprawozdanie z działalności  Koła Gospodyń Wiejskich przedstawiła przewodnicząca Koła Bożena Zgrzebieniowska   

- Koło Gospodyń Wiejskich w Łaskach nie ma konfliktu z sołtysem. Chodziło nam tyko o to, aby sołtys dał nam klucz do sali, celem zorganizowania i prowadzenia zebrania. Sołtys otwierał Dom Ludowy i zawsze był na naszych spotkaniach mimo, że w Kole Gospodyń nie jest. Próbował się wtrącać w nasze rozmowy i decydować – mówiła przewodnicząca KGW w Łaskach Bożena Zgrzebieniowska. 

- Panie sołtysie! Stałam za Panem murem do czasu spotkania  pojednawczego w obecności Wójta. Na spotkanie to zostałam zaproszona przez Radę Sołecką jako Przewodnicząca KGW. Byłam cicha -  neutralna, bo nie miałam nic,  ani do Pana, jak i też do pana Radnego, ani Rady Sołeckiej. Bardzo nie spodobało mi się, gdy zaczął Pan atakować również Koło Gospodyń. Mówił Pan, że nie da nam kluczy, bo nie ma do nas  zaufania, że coś zepsujemy lub ukradniemy, a także zarzucił nam Pan nieróbstwo. Sam zaczął Pan atakować i skłócać ludzi. Po tym spotkaniu,  wobec mojej osoby zaczęły dziać się pomówienia. Donos do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi Pan po domach roznosząc podatki i pomawia Pan moją osobę o przywłaszczenie pieniędzy z KGW , które pieniądze zostały już rozliczone , a reszta pieniędzy jest na koncie KGW. Skłóca Pan wszystkich mieszkańców sołectwa Łaski-Sobniów , pomawiając i robiąc sobie tym samym kampanię wyborczą. Nie jestem pewna czy działa Pan , Panie sołtysie w zmowie ze swoją koleżanką Janiną J. , bo zostałam przez nią zaatakowana na zebraniu KGW , które odbyło się w środę (tj. 19.02.2020r) zarzucając mi kłamstwa , oszustwa i że udzielam wywiady o których nie mam pojęcia . Otrzymałam od niej pismo które dodaje do załącznika . Na dzisiejszym spotkaniu padło wiele kłamstw i oszczerstw -  mówiła przewodniczącą KGW w Łaskach Bożena Zgrzebieniowska.  

Co mówił wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś

- Siedziałem do tej pory bardzo spokojnie i bardzo cicho, bo taki jest mój obowiązek. Ale też nie dam sobie wmawiać różnych rzeczy, które Pan sołtys raczy teraz do nas mówić. Nie było tego problemu w 2019 roku, kiedy to Pan sołtys z Panem, radnym przychodzili do mnie bardzo często i to bardzo często obydwaj. Nigdy nie wyszli z gabinetu bez załatwionej sprawy. Stwierdzenia typu, że nic nie dostajemy, bo jesteśmy tutaj ubodzy, trochę tak skrzypią. Zapraszam wszystkich do siebie. Część osób do mnie przychodzi i wiecie, że nikogo nie zostawiamy bez pomocy. Co do wody, która urasta tutaj do mitycznego problemu. Mam przed sobą protokół z Zebrania Wiejskiego z 2019 roku i nie ma tam ani słowa o wodzie. Kiedy dzisiaj jest spór, to próbuje się tą wodą grać – mówił Wojciech Piękoś.

Co mówił zastępca wójta Gminy Jasło Henryk Motkowicz

- Nerwy są złym doradcą. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Proszę Was o jedno. Przemyślcie to,  co robicie. Naprawdę, te emocje nikomu nie służą. Wyciszmy te emocje – mówił zastępca wójta Henryk Motkowicz.

1 marca 2020 roku w godz. od 8.00 do 17.00 w Domu Ludowym w Łaskach zostanie  przeprowadzone głosowanie w sprawie odwołania sołtysa. O tym, czy sołtys Mieczysław Baran zostanie odwołany, czy też nie - zadecydują mieszkańcy wsi. 

Łukasz Sypień/ Stanisław Grzywacz 

Liczba odsłon: 6396


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~parafianin  |  wtorek, 25 lutego 2020 12:39
a ja sie pytam gdzie jest ksiądz? :o
#2  ~olga  |  wtorek, 25 lutego 2020 12:20
o co chodzi z tym liderem?
#3  ~Obiektywny - również Samorządo  |  wtorek, 25 lutego 2020 11:13
Jedno jest pewne - jak to powiedział V-ce Wójt Motkowicz: zgoda buduje niezgoda rujnuje. Szkoda tylko mieszkańców wioski - którzy na skutek niedomówień, plotek czy zagrywek różnej maści - mają mętlik w głowie. Szkoda - bo w Łaskach coś zaczęło się dziać...
I tak : Sołtys - reprezentuje wioskę , winien współpracować z Wójtem, Radnym, organizacjami - tzn. Kołem Gospodyń, Strażą, itp....
Radny - reprezentuje wioskę w Radzie Gminy, współpracuje z Wójtem
Inne organizacje - zrzeszają mieszkańców i mobilizują do wspólnego działania.
Panowie - nie zapominajcie - że tylko współpracą i zgodą można coś osiągnąć - tak dla wioski jak i mieszkańców - choć jedno jest pewne że nigdy wszystkim nie dogodzi.
Można mieć odrębne zdania i pomysły - ale zawsze trzeba dążyć do kompromisu. Nie wolno mamić ludzi - choćby budową wodociągu - który bezwzględnie jest potrzebny - ale trzeba poruszać się w istniejących realiach. Żaden "Społeczny komitet budowy" czy Sołectwo - nie podoła takiemu zadaniu - bo po pierwsze nie ma osobowości prawnej a po drugie nie udźwignie takich kosztów (trzeba liczyć około 200 zł/mb wodociągu). Tylko przy pomocy Gminy i dotacji można mówić o takim przedsięwzięciu. Dlatego sadzę, że warto zakopać topory, odrzucić urazy, wyciągnąć wnioski i dalej współpracować dla dobra wsi Łaski
#4  ~Gm  |  wtorek, 25 lutego 2020 10:30
I tak o to każdy sobie rzepkę skrobie😂😂😂....
#5  ~Korupcja w gminie,  |  wtorek, 25 lutego 2020 07:23
Widze, ze pisowcy lubią wymachiwać palcami. Ale wkrótce zostaną rozliczeni. Za lidera i p. Wojtku tez. Sporo ludzi wie w starostwie jak to było i,jest teraz w gminie. Jedna firma w Jasle jest?
#6  ~vcx  |  wtorek, 25 lutego 2020 00:49
Boże jak dobrze że nie mieszkam na wsi ...ludzie to nie wieś to magiel !!!..jakieś ploty .oszczerstwa ,pomówienia ..CHORZY JESTEŚCIE !!!!
#7  ~prawda  |  wtorek, 25 lutego 2020 00:33
dać całe nagranie Pana Wójta
#8  ~prawda  |  wtorek, 25 lutego 2020 00:32
dać całe nagranie Pana Wójta
#9  ~Gang  |  wtorek, 25 lutego 2020 00:31
Gang z gór górą!!!
#10  ~komisarz  |  wtorek, 25 lutego 2020 00:11
to są jaja,a ta pani co to napisała to przeszła samą siebie-brawo za inteligencję,
#11  ~...  |  poniedziałek, 24 lutego 2020 21:54
Sołtys się odgrażał na zebraniu że założy podsłuch wójtowi. Czy to jest normalne?!
#12  ~Panowie  |  poniedziałek, 24 lutego 2020 21:51
Panowie to nie tylko Łaski. Sołtysi to problem większosci wiosek tylko nikt o tym głośno się nie mówi. To że atakują i skłócają ludzi przykładów jest zbyt wiele. Czyżby prawdą było że "jaka wieś taki sołtys, jaki sołtys taka wieś" ?
#13  ~Www  |  poniedziałek, 24 lutego 2020 21:29
Dlaczego nie ma w tu wszystkiego?
#14  ~Janina J.  |  poniedziałek, 24 lutego 2020 21:20
ludzie ujawnijcie tą Janinę J. przecież to jest jakieś chore....
#15  ~Ludzie ze wsi  |  poniedziałek, 24 lutego 2020 21:08
Dajcie całe nagranie. Niech będzie widać całą prawdę.
#16  ~Marian  |  poniedziałek, 24 lutego 2020 20:59
Radio południe dobrze atakowało, tak trzymać!
#17  ~Jaro  |  poniedziałek, 24 lutego 2020 20:58
Jak sołtys ma honor i godność człowieka to niech zrezygnuje z funkcji i przeprosi wszystkich, których obraził
#18  ~Mat Eusz  |  poniedziałek, 24 lutego 2020 20:56
jak był stary sołtys to piwo było po 2 złote, a teraz jest po 2,50, chcieliście to macie, a poza tym sądze, że unia europejska powinna zostać zniszczona, dziękuje
#19  ~Xd  |  poniedziałek, 24 lutego 2020 20:33
Działo się :D
#20  ~Up  |  poniedziałek, 24 lutego 2020 20:30
No i taki ten Sołtys
#21  ~..  |  poniedziałek, 24 lutego 2020 20:29
...
#22  ~Ja  |  poniedziałek, 24 lutego 2020 20:28
Nie otworzy filmiku
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020