wtorek, 31 marca 2020, imieniny: Balbina, Beniamin
Artykuły
Trudne sprawy też trzeba umieć rozwiązywać - Mówił do wójta gminy Jasło Wojciecha Piękosia radny Tadeusz Gorgosz
22 lutego 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Podczas ostatniej Sesji Rady Gminy Wiejskiej Jasło, ostrą dyskusję wywołała sprawa wydanego Zarządzenia wójta gminy Wojciecha Piękosia o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania sołtysa wsi Łaski - Sobniów.

Wojciech Piękoś - wójt gminy Wiejskiej Jasło 

Co mówił wójt Gminy Wojciech Piękoś

- 11 lutego 2020 roku do wójta wpłynął wniosek Rady Sołeckiej wsi Łaski o odwołanie Pana sołtysa Mieczysława Barana. Wniosek został podpisany przez wystarczającą ilość mieszkańców sołectwa. Ten wniosek następnego dnia został zweryfikowany. Z uwagi na fakt, iż wniosek został prawidłowo złożony, dlatego 13 lutego 2020 roku zarządziłem  przeprowadzenie głosowania nad odwołaniem sołtysa, które będzie miało miejsce 1 marca 2020 roku w godz. od 8.00 do 17.00 w Domu Ludowym w Łaskach - mówił Wojciech Piękoś. 

Tadeusz Gorgosz - radny Rady Gminy Jasło 

Co mówił radny Tadeusz Gorgosz 

- Dlaczego Pan wójt nie dał rady pogodzić mieszkańców Łask. Można się sprzeczać, ale do odwołania nie powinno dochodzić. Proszę o szersze omówienie tego tematu - mówił radny Tadeusz Gorgosz. 

- Chcę zaznaczyć, że ja nie jestem stroną tego sporu. Ja otrzymałem wniosek , który zgodnie z prawem mam obowiązek rozpatrzyć i po jego uznananiu rozpisuję przedterminowe wybory - stwierdził Wojciech Piękoś.

- Dziwi mnie fakt, że Pan wójt nic nie wie. To sołtysi się sami powołali? Dlaczego tak się stało? Ja chcę taką  informację uzyskać jako radny tej gminy. Panie wójcie! Na Sesji są też i trudne sprawy, nie tylko łatwe. Trudne sprawy też trzeba rozwiązywać - stwierdził radny Tadeusz Gorgosz.

- Wydaje mi się, że wyraziłem się dosyć jasno na początku Sesji. Wydaje mi się, że radni mają tą świadomość, że działamy w oparciu o Statut. Do mnie wpłynął wniosek. Wniosek został prawidłowo złożony. Proszę nie pytać mnie o oceny, bo ocena do mnie nie należy. Ocena należy przede wszystkim do mieszkańców - stwierdził wójt Wojciech Piękoś. 

Co powiedział sołtys wsi Łaski - Sobniów Mieczysław Baran                                                       

- Przykro mi, że to tak wyszło, bo większość sołysów ma takie problemy. Należałem do jednych z tych najbardziej angażujących się  we wsi i  starałem się wiele zrobić. Wieś oceni to w referendum, czy mnie zostawić, czy też odwołać. Mam tylko jeden taki zarzut. Dwa dni wcześniej  rozmawiałem z Panem wójtem i miałem zamiar zrobić Wiejskie Zebranie, bo to co było "takie pojednanie nas", to nie było pojednanie. Pan wójt przyjechał, Pan wójt chciał nas pogodzić. Bardzo mądrze się wypowiadał. Tylko nasz Pan radny czekał kiedy ludzie wejdą, żeby mnie zlinczować. Tam było kilka osób, którym się nie podoba, że Łaski zmieniają się na lepsze.  Starano mi się zamknąć gębę. Chcieli mi zabronić roznoszenia podatku , zwołania Wiejskiego Zebrania. Kiedy na ten dzień zaprosiłem Pana wójta, to na ten dzień zgłosili referendum.  Czy można kogoś tak oskarżyć, poniżyć, żeby się nie miał prawa wypowiedzieć. Żeby wieś mogła się dowiedzieć, co ten sołtys takiego zrobił. Z tego co wiem, to zaczęła się wojna o to, że sołtys wybudował młodzieży altanę za gminne 4,5 tysiąca złotych.  Wyposażyłem w stoły, ławki, grill, i zawiesiłem atrapę kamery za 10 złotych - młodzież o tym wiedziała, bo kupiłem za 10 złotych w Kauflandzie. Mój Pan radny nie wiedział, że to jest atrapa i od tego zaczęła się wojna - mówił na Sesji sołtys wsi Łaski - Sobniów Mieczysław Baran.

- Pan mnie skłócił ze Strażą, z Kołem Gospodyń. Pan potrafił nas wszystkich skłócić.  Radny -  tak się nie robi?Pan się teraz odcina od tego. Panie radny tak się nie robi. Ja Straż odbudowałem za swoje pieniądze. Zrobiłem płytki, zaplecze socjalne,   a wziął Pan na prezesa Straży człowieka z Wolicy. To my nie mamy we wsi swojego prezesa? To jest śmieszne - mówił sołtys Łask.

- Ja nie mogłem wziąć prezesa,  bo prezesa wybierają strażacy ze swoich członków. Tam nie głosowałem tylko ja, lecz 20 członków - stwierdził radny Konrad Marek.

Co na Sesji Rady Gminy Jasło mówił radny wsi Łaski - Sobniów Konrad Marek 

Co do samego wniosku o Pana odwołanie, to ja nie będę się wypowiadał, ponieważ ja go nie złożyłem. Ja nie chodziłem i nie zbierałem podpisów na listach. W tym sporze cierpią ludzie niewinni - mówił radny Konrad Marek.  

Red. 

Liczba odsłon: 2832


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~mieszkaniec  |  piątek, 28 lutego 2020 19:15
To prawda jeżeli chodzi o kulturę Pana wójta, byłam świadkiem krzyków i słów jakie słyszy sie pod sklepem z piwem wstyd !!! o kompetencji wójta nie moge nic powiedziec nie załatwialam z nim sprawy ale raczej nie chciałbym byc w pokoju z ktorego wydobywały się krzyki WSTYD
#2  ~vcx  |  poniedziałek, 24 lutego 2020 08:40
Podatniczko jeszcze oprócz weny twórczej jakby obudziło się w Tobie umiejętność logicznego myślenia to byłoby ok.
Sam odwoływany sołtys stwierdza że wójt był i próbował godzić ...piszesz że to że wniosek od ludzi wpłynął to NIC NIE ZNACZY ???!!!...No pięknie dobrze że wójtem został człowiek rozsądny i wie że taki wniosek w świetle prawa MUSI rozpatrzeć i NIC tu obrażanie wójta nie zmieni ...nawet mieszanie sprawy odwołania sołtysa z odwołaniem wójta ..ŚMIESZNE !!!
Chcesz by wójt zlekceważył przepisy .olał wniosek mieszkańców ...A jak sołtys większości odpowiada to Go NIE ODWOŁAJĄ ...PROSTE??? ...dla mnie tak ..
#3  ~Mieszkaniec  |  poniedziałek, 24 lutego 2020 07:57
Ja sobie nie wyobrażam jak by został wójtem gminy pn Gorgosz co do pana wójta Piękosia jest z niego Gość na wysokim poziomie Miałem okazję z nim załatwić problem to jak powiedział tak słowa dotrzymał nie tak jak z poprzednim wójtem obiecał i na tym się kończyło
#4  ~Podatniczka  |  niedziela, 23 lutego 2020 21:37
...obudziła się we mnie wena twórcza - to dokończę co zaczęłam

Z wypowiedzi wójta Piękosia wynika że olał sprawę, bo że wpłynął wniosek od ludzi o odwołanie sołtysa to nic jeszcze nie znaczy, i zasłania się statutem zamiast ratować sytuację, to za chwile wpłynie wniosek ludzi o odwołanie wójta i zobaczymy!

Prawo przecież przewiduje możliwość odwołania wójta przed upływem kadencji. Odwołanie następuje w drodze referendum. Z taką inicjatywą mają prawo wystąpić rada gminy lub mieszkańcy miejscowości, którzy zdecydowali się na referendum.

Nie umiesz pan bronić i godzić ludzi i tak jak w tytule "Trudne sprawy też trzeba umieć rozwiązywać" a pan tegoż nie potrafisz albo nie chcesz!

Jak ktoś wspomniał to wójt od "noszenia torebki za senatorzycą" - , oraz od przyklaskiwania staroście no i od nożyczek, bo na razie sie z tym kojarzy, aaa no i od swojego krzyczenia bo dobrze jest z tego znany.

Co do radnych to ogladając zarejestrowane sesje ma sie wrażenie że są podporządkowani wójtowi (z wyjątkiem jednego) i ręce podnoszą jak im każą i to ot cała polityka gminna.

Dziwne że jeszcze jakieś inne służby w tej gminie nie zawitały, a szkoda! Pewnie by coś znalazły z pewnością.

Zastanów się co chłopie z tą gminą robisz. Dokuczliwość i burkliwość, zostaw jak wychodzisz z domu,
zabierz trochę kultury ze sobą, bo już się wszyscy śmieją z tych rządów.
A śmiesznie by wyglądało jak by wójta w trakcie kadencji odwołali i to z kolebki Pis-u.

Dziękuję za transmitowane sesje ze starostwa, um czy gminy bo przynajmniej można sie dużo dowiedzieć, co w urzędach piszczy.A powiem wam że watro oglądać bo naprawdę się dużo dzieje na sesjach.

Pozdrawiam zadufanych jasielskich polityków.
#5  ~Podatniczka  |  niedziela, 23 lutego 2020 21:26
Tyle co ten sołtys zrobił w tak krótkim czasie to inni nie zrobili przez lata,
a że trafiła się grupa, co im wszystko nie pasuje to tak to wygląda.

Droga Redakcjo proszę sie zagłebić bardziej i zobaczycie że radny miesza niby jest ok, ale wrzeczywistości tak nie jest.
Dlaczego nie napiszecie? jak radny zachowywał sie pod salą po imprezie? mało świadków było? amnezje niektórzy mają? WSTYD!!!

Głosowałam na ciebie Sołtys z całą rodziną! Trzymam kciuki!!!
#6  ~vcx  |  niedziela, 23 lutego 2020 15:19
Panie Gorgosz przegrałeś pan wybory i jak widać słusznie ...znajomość prawa powalająca ...Pan Piękoś to kompetentny gość
#7  ~Cymes  |  niedziela, 23 lutego 2020 10:02
a potem wszyscy do kosciółka,spowiedzi i komuni...nie ma bardziej obłudnego narodu na tej ziemi...tylko polaki Nie
#8  ~Łaski  |  niedziela, 23 lutego 2020 09:48
Panie redaktorze dzisiaj zebranie wiejskie w Łaskach zapraszamy. Musi Pan być!
#9  ~lol  |  niedziela, 23 lutego 2020 05:26
Komentarz nie na temat
#10  ~W  |  sobota, 22 lutego 2020 16:23
Bardzo słaby merytorycznie wójt. Niestety, noszenie torebki za senatorzyca to maksymalny poziom tego pana.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Mamy 1200 respiratorów, 49 laboratoriów wykonujących badania - mówi minister Łukasz Szumowski
30 marca 2020
Jesteśmy na początku tej drogi, ale w dużym stopniu od nas zależy jak ona będzie wyglądała - m&oacut..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020