niedziela, 23 stycznia 2022, imieniny: Jan, Klemens
Artykuły
Sukces jasielskiej uczennicy w Dębicy
16 stycznia 2020 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

 Domu Kultury ,,Śnieżka” w Dębicy odbyła się piękna uroczystość patriotyczna. Składała się z trzech części. Najpierw miało miejsce uroczyste wręczenie patentów oficerskich i pośmiertnych aktów mianowania na wyższy stopień wojskowy rodzinom bohaterów Polski Podziemnej rodem z Podkarpacia zamordowanym z wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu w 1948 r. - ppor. Władysławowi Ciskowi, ppor. Stanisławowi Dydo, kpt. Janowi Klamutowi i ppłk. Ludwikowi Marszałkowi. Aktu wręczenia patentów dla ich rodzin przybyłych z różnych stron Polski dokonał szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu płk Piotr Rupa w towarzystwie jaślanina - ppłka Bogusława Antasa - Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Mielcu.

W drugiej części uroczystości miało miejsce podsumowanie międzywojewódzkiego konkursu ,,Chcieliśmy tylko wolnej Polski”, który zorganizowany został przez Miasto Dębicę, Światowy Związek Żołnierzy AK w Dębicy, wrocławski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu i Fundację Historia- Pamięć-Edukacja. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Premier RP Mateusz Morawiecki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie Jarosław Szarek oraz Dolnośląski i Podkarpacki Kurator Oświaty. W konkursie uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województw dolnośląskiego i podkarpackiego, którzy przygotowali prace indywidualne i grupowe.

 I miejsce w kategorii klas IV-VI zajęła Lena Kraus - uczennica Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. Jej opiekunem był nauczyciel historii Wiesław Hap. Konkurs polegał na zebraniu i opracowaniu materiałów źródłowych dotyczących postaci działających w latach 1939-1989 w społecznościach lokalnych, których postępowanie wyrażało wierność najwyższym ideałom i walce o wolną Polskę. Bohaterem pracy Leny był jaślanin kapitan Zygmunt Kachlik - żołnierz Września 1939 r., Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej, wieloletni prezes jasielskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, inicjator mnóstwa działań patriotycznych i upamiętniających wydarzenia historyczne oraz ludzi walczących o Polskę wolną i niepodległą.

Nagrody i dyplomy laureatom wręczyli burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz Helena Lazarowicz - żona wnuka ppłk. Adama Lazarowicza „Klamry”. Premier RP Mateusz Morawiecki skierował do uczestników konkursu okolicznościowy list, który został odczytany.

Na zakończenie wszyscy obejrzeli widowisko patriotyczno-kolędnicze ,,Wigilia w okopach. Od Solidarności do współczesności” w wykonaniu Grupy Artystycznej SAFO Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

dr

/

Liczba odsłon: 2890


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
25 stycznia 2022 roku protest przed Sądem Okręgowym w Krośnie
22 stycznia 2022
We wtorek 25.01 o godzinie 9:00 w Sądzie Okręgowym w Krośnie rozpocznie się kolejna rozprawa Pana Ry..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022