sobota, 06 czerwca 2020, imieniny: Dominika, Norbert
Artykuły
Sukces jasielskiej uczennicy w Dębicy
16 stycznia 2020 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

 Domu Kultury ,,Śnieżka” w Dębicy odbyła się piękna uroczystość patriotyczna. Składała się z trzech części. Najpierw miało miejsce uroczyste wręczenie patentów oficerskich i pośmiertnych aktów mianowania na wyższy stopień wojskowy rodzinom bohaterów Polski Podziemnej rodem z Podkarpacia zamordowanym z wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu w 1948 r. - ppor. Władysławowi Ciskowi, ppor. Stanisławowi Dydo, kpt. Janowi Klamutowi i ppłk. Ludwikowi Marszałkowi. Aktu wręczenia patentów dla ich rodzin przybyłych z różnych stron Polski dokonał szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu płk Piotr Rupa w towarzystwie jaślanina - ppłka Bogusława Antasa - Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Mielcu.

W drugiej części uroczystości miało miejsce podsumowanie międzywojewódzkiego konkursu ,,Chcieliśmy tylko wolnej Polski”, który zorganizowany został przez Miasto Dębicę, Światowy Związek Żołnierzy AK w Dębicy, wrocławski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu i Fundację Historia- Pamięć-Edukacja. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Premier RP Mateusz Morawiecki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie Jarosław Szarek oraz Dolnośląski i Podkarpacki Kurator Oświaty. W konkursie uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województw dolnośląskiego i podkarpackiego, którzy przygotowali prace indywidualne i grupowe.

 I miejsce w kategorii klas IV-VI zajęła Lena Kraus - uczennica Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. Jej opiekunem był nauczyciel historii Wiesław Hap. Konkurs polegał na zebraniu i opracowaniu materiałów źródłowych dotyczących postaci działających w latach 1939-1989 w społecznościach lokalnych, których postępowanie wyrażało wierność najwyższym ideałom i walce o wolną Polskę. Bohaterem pracy Leny był jaślanin kapitan Zygmunt Kachlik - żołnierz Września 1939 r., Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej, wieloletni prezes jasielskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, inicjator mnóstwa działań patriotycznych i upamiętniających wydarzenia historyczne oraz ludzi walczących o Polskę wolną i niepodległą.

Nagrody i dyplomy laureatom wręczyli burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz Helena Lazarowicz - żona wnuka ppłk. Adama Lazarowicza „Klamry”. Premier RP Mateusz Morawiecki skierował do uczestników konkursu okolicznościowy list, który został odczytany.

Na zakończenie wszyscy obejrzeli widowisko patriotyczno-kolędnicze ,,Wigilia w okopach. Od Solidarności do współczesności” w wykonaniu Grupy Artystycznej SAFO Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

dr

/

Liczba odsłon: 2254


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
DZISIAJ ŚWIATOWY DZIEŃ ROWERU
04 czerwca 2020
Światowy Dzień Roweru obchodzony jest od 2018 roku. Ideą tego dnia jest promowanie roweru jako nieza..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020