czwartek, 02 lipca 2020, imieniny: Maria, Otto
Artykuły
"Ja jestem Józef, brat wasz" - 32 lata pracy misyjnej w Brazylii
15 listopada 2019 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

„Ja jestem Józef, brat wasz. 32 lata pracy misyjnej w Brazylii” – to nowa książka polskiego redemptorysty, misjonarza z Brazylii, o. Józefa Grzywacza. Opowiada o jego doświadczeniach pracy misyjnej i jest świadectwem życia oddanego ewangelicznej pracy dla ubogich i opuszczonych. Zapraszamy do lektury!

Kontakt i możliwość nabycia książki: jozefgrzywacz@hotmail.com; cena 25 zł

WIĘCEJ: strona internetowa o. Józefa Grzywacza (w językach portugalskim i polskim) 

ksiądz Józef Grzywacz - redemtorysta 

Słowo Ojca Prowincjała Janusza SokaCSsR 

Redemptorystów można spotkać w wielu miejscach - na ambonie i w konfesjonale, w parafii, przy radiowym mikrofonie i w sali wykładowej uniwersytetu. Gdy zdrowie dopisuje, nie szczędzą sił, by być z ludźmi i dla ludzi, a gdy go zaczyna brakować, jednoczą się z krzyżem cierpiącego Odkupiciela. Pełniąc te różne posługi, podejmując nowe wyzwania, uczą się ciągle, jak być wiernym uczniem Jezusa, a następnie stawać się Jego misjonarzem. Redemptorysta to misjonarz: mocny w wierze, radosny nadzieją, rozpalony miłością, płonący gorliwością, świadomy własnej słabości, wytrwały w modlitwie, idąc radośnie za Chrystusem Zbawicielem, uczestniczy w Jego misterium i głosi je przez ewangeliczną prostotę życia i przepowiadania, a także przez wyrzeczenie się samego siebie i przez gotowość podjęcia wszelkiego trudu, aby nieść ludziom obfite Odkupienie (por. Konst. 20).

Wielu redemptorystów zostało posłanych do pracy misyjnej poza Ojczyzną, nieraz w odległych miejscach świata. Czy ich życie stało się przez to historią pełną turystycznych przygód? Czy taki styl realizowania powołania jest szczególnie obarczony trudami, wymaga heroizmu i zdolności do nadludzkich poświęceń? Opuszczając Ojczyznę, podejmując pracę w innym języku, kulturze trzeba się wpierw wiele nauczyć od ludzi, pośród których przychodzi nam żyć.

Misjonarz to uczeń, który chłonie słowa Jezusa, ale też nasłuchuje głosu ludzi, ich trosk, radości i cierpienia. Wymaga to pewnych zdolności, takich jak pokora, zdolność do zaciekawienia innością, umiejętność dostosowania się, poradzenia sobie z tęsknotą za domem, czasem z niezrozumieniem i wytykaniem, żeś nie nasz.

Na misjonarce nikt się pieniędzy nie dorobił - warunki życia proste, odległości duże, zdrowie wystawione na wiele niedogodności. Równocześnie dla tych, którzy opuścili Ojczyznę dla Ewangelii, praca na misjach to nieustanne poczucie zaszczytu, że Bóg im zaufał. To radość spotkań z ludźmi, którzy nie mają szans przez miesiące i lata usłyszeć słowa pociechy w spowiedzi. To towarzyszenie przy najważniejszych wydarzeniach w życiu ludzi, których spotykają czasem tylko raz - na chrzcie dziecka, ślubie, pogrzebie kogoś bliskiego. To pasja docierania do ludzi, którzy od nich usłyszą o Jezusie po raz pierwszy. Nie sposób wycenić znaczenia takich zdarzeń.

Książka „Ja jestem Józef, brat wasz. 32 lata pracy misyjnej w Brazylii”, którą trzymasz w rękach, drogi Czytelniku, to świadectwo misjonarza o swoim posługiwaniu w Ameryce Południowej, w Brazylii. Chociaż znajdziesz tu wiele ciekawych historii, Autor, o. Józef Grzywacz CSsR, nie ma zamiaru wzbudzenia taniego zainteresowania czy podziwu, ale nie chce też stwarzać obrazu sielanki.

Książka zawiera świadectwa ludzi, którzy najczęściej mówią o wdzięczności. To chyba najlepsza odpłata dla misjonarza. A świadomość, że Bóg go na tych drogach stawia, że On sam już przeszedł te szlaki wcześniej, że towarzyszy, jest wystarczającą motywacją by każdy dzień przeżywać z przekonaniem o sensownym, pięknym i spełnionym misjonarskim życiu.

o. Janusz Sok CSsR

Prowincjał Redemptorystów.

Ja jestem Józef, brat wasz

1. Brat dla sześciorga rodzeństwa – ma dwóch braci i cztery siostry. 

2. Brat dla ponad 5000 współbraci Zgromadzenia Redemptorystów rozsianych  w 85 krajach świata. 

3. Brat dla 15 milionów bajańczyków – czyli mieszkańców brazylijskiego stanu            Bahia. 

4. Brat dla tylu słuchaczy, kiedy to w swoich wystąpieniach i kazaniach używa  wyrażenia: „Siostry i bracia”. 

5. Brat „naszego Boga”, bo od chrztu powinienem być bratem dla wszystkich.

Nota o autorze

Ojciec Józef Grzywacz, urodzony 14 marca 1963 r.  w wielodzietnej katolickiej rodzinie. Syn Stanisławy i  Jana. Chodził do Szkoły Podstawowej w Desznicy. VII i VIII klasę skończył w  Zbiorczej Szkole w  Kątach. Po pięcioletnim Technikum Naftowym w  Krośnie wstąpił do seminarium duchownego w  Tuchowie. O. Józef jest misjonarzem redemptorystą,  32 lata pracuje w Brazylii.

Ukończył studia teologiczne w mieście Salvador, Brazylia, na UCSal - Katolickim Uniwersytecie, 1991, z pracą „Matka Boża Nieustającej Pomocy. Historia, Interpretacja, Teologia”. W 2010 roku otrzymał tytuł magistra teologii na PAT (Papieska Akademia Teologiczna) w Krakowie. (Dziś UPJPII – Instytut Papieski Jana Pawła II).

Jako misjonarz pracował w  Wiceprowincji Redemptorystów na Bahia, pełniąc funkcję duszpasterza powołaniowego, misjonarza ludowego, proboszcza i rektora sanktuarium w Arraial da Ajuda i w Itabuna. W Centrum Formacji Misyjnej w Salwadorze był odpowiedzialny za formację Misjonarzy Świeckich Najświętszego Odkupiciela.

Obecnie odpowiedzialny za misje ludowe, kursy, rekolekcje o tematyce maryjnej, ze szczególnym akcentem na ikonę Nieustającej Pomocy.

Jest członkiem Akademii Maryjnej z Aparecida (AMA) i Polskiego Towarzystwa Mariologicznego (PTM).

 

Czy rzeczywiście jestem uczniem, apostołem (misjonarzem) Jezusa Chrystusa?

1. Jestem ochrzczony i mam pełnić funkcję kapłana, proroka i pasterza. Podczas chrztu zostałem namaszczony olejem Krzyżma Świętego, zostały nade mną wypowiedziane słowa: „On sam [Bóg] namaszcza ciebie krzyżmem zbawienia, abyś, włączony do ludu Bożego, wytrwał w jedności z Chrystusem Kapłanem, Prorokiem i Królem na życie wieczne”. Kapłanem, bo mam uświęcać moich najbliższych. Prorokiem, bo mam być świadkiem Boga. Królem, bo jestem dziedzicem życia wiecznego. Wszystko na wzór Chrystusa.

 2. Wstąpiłem do Redemptorystów, zgromadzenia misyjnego, którego celem jest „iść za przykładem naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa w głoszeniu słowa Bożego ubogim, jak on sam o sobie powiedział: posłał mnie głosić Ewangelię ubogim”.

3. Wyjechałem na Misje Zagraniczne, ponieważ wtedy była taka potrzeba i zaproszenie skierowane do studentów I roku teologii (1987). Tak pisałem w podaniu o wyjazd na Misje w Brazylii: „Chcę pomagać przede wszystkim tym, którym Kościół nie zapewnił jeszcze wystarczających środków zbawienia”. 

4. Byłem w Ekipie Misyjnej w Wiceprowincji w Bahia, jeżdżąc na Misje Święte.Hasło „Zjednoczeni w Chrystusie” jest w centrum Kerygmatu, który głosimy, docierając do wszystkich wspólnot w parafiach różnych stanów w Brazylii.

5. Przez wiele lat pracowałem w Centrum Formacji Misyjnej w Salvadorze. Przeprowadziliśmy różne kursy, rekolekcje i inne szkolenia katechetów i przyszłych misjonarek i misjonarzy świeckich, aby jak najwięcej osób głosiło Ewangelię.

6. Jako kleryk miałem praktyki duszpasterskie w dzielnicy nędzy „Malvinas”. Była to największa favela w Salvadorze. W parafii Arraial da Ajuda dbałem o słabsze i najbardziej potrzebujące wspólnoty. Mieszkałem na peryferiach miasta Itabuna, w dzielnicy Maria Pinheiro, miejscu o dużym zagrożeniu przemocą i przestępczością, z powodu walki o wpływy gangów narkotykowych. Czułem „zapach owiec”, prochu kul i opuszczenie ludzi przez wszystkie władze na tych peryferiach.

...ale czy naprawdę jestem uczniem, misjonarzem Chrystusa? ...czy swoim życiem i słowem głoszę, pokazuję i niosę Ewangelię Żywą dla potrzebujących?

 Jeżeli Bóg pozwoli, ciąg dalszy nastąpi…

Postscriptum: 

Moją „małą” ojczyzną jest rodzinna miejscowość, wioska Desznica. 

Moją Ojczyzną jest Polska, kraj nad Wisłą. 

Moją „drugą” ojczyzną jest Brazylia. 

Moją Prawdziwą Ojczyzną jest miejsce przy (w) Trójjedynym Bogu.

Opublikował następujące książki:

1.  ”Cztery spojrzenia na ikonę Nieustającej Pomocy”, Salvador 2000;

2.  “Sanktuarium Maryjne w Arraial da Ajuda”, Bom Jesus da Lapa 2002; 

3. ”Sanktuarium Maryjne w Itabuna”, Itabuna 2010;

4. „Matka Boża Nieustającej Pomocy: Matka Pięknej Miłości”; ”, São Paulo 2016

5. ”Matka Boża Nieustającej Pomocy: Matka Czuła”; ”, São Paulo 2016

6. ”Matka Boża Nieustającej Pomocy: Matka Przyjmująca”; ”, São Paulo 2016

7.  ”Matka Boża Nieustającej Pomocy: Matka Towarzyszka”, São Paulo 2016; 

8. ”Błogosławiona - studium popularne o Maryi, Matce Jezusa”, São Paulo 2018;

9. ”Cztery spojrzenia na ikonę. Pomoce katechetyczne na Nieustanną Nowennę”, Homo Dei, Kraków 2019.

10. ”Eu sou José, vosso irmão. 32 anos de evangelização na Bahia”. 2019 – po portugalsku

11. „Ja jestem Józef, brat wasz: 32 lata pracy misyjnej w Brazylii”, 2019 – po polsku

12. “Jesus e o sinal do Templo”13. “Chamados à comunhão para a missão: os redentoristas e os leigos”

14. “Afonso de Ligório: o mestre da santidade”15. “Nossa Senhora do Perpétuo Socorro: história – Interpretação – Teologia”16. “Magnifcat. Hymn rewolucyjny Maryji”. (w przygotowaniu).

www.mariolologiapopular.blogpot.com

Liczba odsłon: 3098


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~papież  |  sobota, 16 listopada 2019 23:20
Józef to porządne chłopisko, nie jakies proboszczowe, brzuchate kreatury!
#2  ~CoToDa  |  sobota, 16 listopada 2019 19:37
Kapłan to człowiek, ma swe problemy
Raz myślą w niebie raz znów na ziemi
Jak każde dziecko tęskni do matki
Matko kapłanów ujmij się za nim
Modlitwa do Matki (o. Cherubin Pająk OFM)
#3  ~Tomek  |  piątek, 15 listopada 2019 19:09
Miałem okazję go poznać, posłuchać i podziwiać. To wspaniały człowiek. Szczęść Boże Ojcze Józefie, niech Cię Matka Nieustającej Opieki prowadzi i strzeże.
#4  ~Jag  |  piątek, 15 listopada 2019 17:57
Dzieki bracie
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Miasto Jasło wydaje środki do dezynfekcji zalanych powierzchni
02 lipca 2020
Od dzisiaj (2 lipca) Urząd Miasta w Jaśle wydaje preparat – chloraminę T do dezynfekcji zalany..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020