poniedziałek, 06 lipca 2020, imieniny: Dominika, Łucja
Artykuły
Jasło jest białą plamą w transplantologii - W latach 2015-2019 w jasielskim szpitalu dokonano tylko jednego pobrania narządów
18 listopada 2019 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Jasło jest białą plamą w dziedzinie transplantologii. W latach 2015-2019 w jasielskim szpitalu dokonano tylko jednego pobrania narządów.  W listopadzie 2015 roku w jasielskim szpitalu pobrano serce, wątrobę i nerki. Od tej pory pobrań nie było. 

Michał Burbelka -dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle 

Brak organów do przeszczepu stanowi jedną z głównych przyczyn ograniczających liczbę operacji, które dla wielu chorych w Polsce są jedynym ratunkiem. Pacjenci czekają na przeszczepy po kilka lat.

Chociaż w Polsce obowiązuje zasada zgody domniemanej, według której każdy, kto nie zgłosił się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów jest potencjalnym dawcą narządów, to pobrań narządów w jasielskim szpitalu w ostatnich czterech latach nie było wcale. 

- Koordynatorem  ds. Transplantacji w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle jest  mgr Ewa Poniatowska  - Kierownik  ds. pielęgniarek i niższego personelu medycznego w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

W listopadzie 2015 roku dokonano jednego pobrania narządów: wątroba,serce i nerki - poinformała nas Paulina Brożyna ze Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

 Zgodnie z ustawą z dnia 01 lipca  2005 roku pobranie  komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia  sprzeciwu.

 Sprzeciw można zgłosić osobiście lub listownie w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów w Warszawie na formularzu, który można pobrać  na  stronie internetowej www.poltransplant.org.pl.

 Po dokonaniu zgłoszenia sprzeciwu  w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, osoba zgłaszająca otrzyma listem poleconym potwierdzenie wpisu do Rejestru Sprzeciwów. Taki sprzeciw jest skuteczny od daty wpisu do rejestru i jest on  uwidoczniony na otrzymanym potwierdzeniu.

Inną formą sprzeciwu pobrania komórek, tkanek i narządów ze zwłok jest noszone przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie sprzeciwu  lub oświadczenie ustne złożone  w obecności dwóch świadków.

 W przypadku osoby małoletniej lub osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za życia  przedstawiciel ustawowy tej osoby.  Małoletni, który ukończył  16 lat może sam wyrazić sprzeciw.

Transplantacja w Polsce w 2018 roku

Liczba zmarłych dawców narządów w 2018 r. wyniosła 498. Był to najniższy wskaźnik od 10 lat. W 2018 roku  pobrano 974 nerki, 334 wtroby oraz 149 serc. 

W 2018 roku  do Centralnego Rejestru Sprzeciwów wpłynęło 2 425 zgłoszeń, w tym 2 412 zgłoszeń sprzeciwu i 13 zgłoszeń cofnięcia sprzeciwu. Na koniec grudnia 2018 roku w bazie Centralnego Rejestru Sprzeciwów było  33 590 zgłoszeń.

 Na koniec 2018 roku w Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie narządów zarejestrowanych było 1 998 pacjentów.

Ł.S.

Liczba odsłon: 2048


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Cymes  |  poniedziałek, 18 listopada 2019 16:40
A potrzeby są duże: tyle pustych dzbanów by mózgami wypełnić ;P
#2  ~wyborca  |  poniedziałek, 18 listopada 2019 16:25
W Jaśle nie ma dawców, bo lekarze dobrze leczą i pacjenci nie umierają
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Posłanka Maria Kurowska zaprosiła do Jasła Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro
03 lipca 2020
Dziś na zaproszenie posłanki Marii Kurowskiej do Jasła przyjechał Minister Sprawiedliwości..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020