środa, 26 czerwca 2019, imieniny: Jan, Jeremiasz
Artykuły
Znany jasielski opozycjonista z czasów PRL-u Antoni Pikul odwołany ze stanowiska Zastępcy Burmistrza Miasta Jasła
25 lipca 2018 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Dziś Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian wydał Zarządzenie nr IV/113/2018 w sprawie odwołania Zastępcy Burmistrza Miasta Jasła Antoniego Pikula. Z treści Zarządzenia wynika, że wiceburmistrz sam złożył wniosek o odwołanie ze stanowiska z dniem 01.10.2018 roku w związku z zamiarem przejścia na emeryturę z dniem 31 stycznia 2019 rokuAntoni Pikul złożył wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego od 26 lipca 2018 roku do 22 sierpnia 2018 roku oraz udzielnie urlopu bezpłatnego od 23.08.2018 roku do 30.09.2018 roku z przyczyn osobistych. 

Antoni Pikul - opozycjonista PRL-u odwołany ze stanowiska Zastępcy Burmistrza Miasta Jasła 

Z treści Zarządzenia wynika, że Antoni Pikul został odwołany ze stanowiska Zastępcy Burmistrza Miasta Jasła z dniem 1 października 2018 roku, a odwołanie równoznaczne jest z wypowiedzeniem stosunku pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. W okresie wypowiedzenia Antoni Pikul nie ma obowiązku świadczenia pracy, zachowując jednocześnie prawo do wynagrodzenia.

Ryszard Pabian - burmistrz Miasta Jasła 

Dla mieszkańców Jasła jest sprawą oczywistą, że dzisiejsza decyzja jest spowodowana tym, że Antoni Pikul będzie "jedynką" w wyborach Sejmiku Województwa Podkarpackiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziły się  więc krążące pogłoski o usunięciu go z jasielskiego magistratu. Antoni Pikul nie chce w tej chwili  komentować tej sytuacji.

Bogdan Rzońca - poseł RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości 

Antoni Pikul został " wywołany" do tablicy po wystąpieniu z trybuny sejmowej posła Bogdana Rzońcy.  2 grudnia 2016 roku na posiedzeniu Sejmu, poseł Bogdan Rzońca z Jasła powiedział, że ze słów pana Antoniego Pikula wynika jednoznacznie, że postawa Pana posła Piotrowicza - wtedy prokuratora - była jedynym sposobem na uchronienie go przed więzieniem. Weźcie sobie to do serca. To był taki właśnie sposób. Zapytajcie pana Pikula, on jest, on żyje, można z nim rozmawiać. Reporter zapytał - Pikul zaprzeczył. 

 Co mówił z trybuny Sejmowej mówił w 2016 roku  poseł Bogdan Rzońca 

 Ze słów pana Antoniego Pikula wynika jednoznacznie, że postawa pana posła Piotrowicza, wtedy prokuratora, była jedynym sposobem na uchronienie go przed więzieniem. 

Co na to wiceburmistrz Jasła  Antoni Pikul w programie "  „Czarno na Białym”

Prawdą jest, że jesteśmy sąsiadami. Nie mogę sobie przypomnieć, abyśmy rozmawiali szczegółowo na temat Pana Piotrowicza.

Co mówił z trybuny Sejmowej mówił dalej  poseł Bogdan Rzońca 

 Ze słów pana Antoniego Pikula wynika jednoznacznie, że postawa pana posła Piotrowicza, wtedy prokuratora, była jedynym sposobem na uchronienie go przed więzieniem.

To jest nieprawda. To jest absolutna nieprawda - mówił Antoni Pikul

To jest nieprawda. To jest absolutna nieprawda, ponieważ Pan Piotrowicz żadnym osobom z " Solidarnościowego Podziemia" nie pomagał. 

Co mówił z trybuny Sejmowej mówił  poseł Bogdan Rzońca

Weźcie sobie to do serca. To był taki właśnie sposób. Zapytajcie pana Pikula, on jest, on żyje, można z nim rozmawiać.   I nie bójcie się tej prawdy, że to był dobry sposób na obronę poczciwego człowieka. I to zrobił pan poseł Piotrowicz. 

Co na słowa Rzońcy mówi Antoni Pikul - Stosować kłamstwa w takim przypadku nie wolno

Posłużył się moim nazwiskiem, moją osobą w niecnej sprawie. Stosować kłamstwa w takim przypadku nie wolno. 

Nie wiem, co nim kierowało. Chyba poczucie dobrze wykonanej pracy. Jest mi przykro. Normalnie, po ludzku tak nie powinno być - mówił Antoni Pikul.

Co dalej w programie telewizyjnym mówił Antoni Pikul

Nie wiem, co ja mam powiedzieć. Przecież jest to tak obrzydliwe z mojego punktu widzenia, że aż mi się nie chce tego komentować. Nawet w zasadzie, gdybym miał jutro wylecieć z roboty to jest moje "NIE" dla takiego człowieka, którego ludzie chcą zrobić jako wzór patrioty i tego, który poucza innych - Jak mają postępować, aby to było uczciwe. Ja nie uważam, aby moja rodzina, moi bliscy wtenczas, którzy nastawialiśmy głowę w tamtym czasie, żebyśmy kiedyś dożyli takich czasów, że taki człowiek będzie występował jako wzorzec postawy patriotycznej i prawnej.  I to na jednym z najwyższych stanowisk w państwie. On prowadził moją sprawę. On był moim oskarżycielem jako prokurator. W innym przypadku nie byłby na przeglądaniu papierów i dowodów w mojej sprawie

       Antoni Pikul został w stanie wojennym oskarżony o rozprowadzanie ulotek .Pikul stracił pracę i przesiedział w więzieniu trzy miesiące. W domu została żona i dwójka małych dzieci.  

Przypominamy również, iż w obronie Antoniego Pikula stanęli wówczas radni Klubu radnych " Jaślanie".  Radny Krzysztof Czeluśniak przedstawił wtedy  projekt apelu Rady Miasta Jasła w sprawie przywracania prawdy w życiu publicznym. Projektu apelu nie poparli między innymi radni Prawa i Sprawiedliwości. O to, aby nie przyjmować apelu prosił Antoni Pikul.

 

Poniżej publikujemy projekt apelu 

PROJEKT

Jasło, 12 grudnia 2016 r.

Apel

Rady Miasta Jasła

w sprawie przywracania prawdy w życiu publicznym

Na podstawie § 43 ust. 3 pkt 4 statutu Miasta Jasła, Rada Miasta Jasła podejmuje niniejszy apel:

Kłamstwo jest poważnym problemem życia publicznego. Politycy kłamiący wyborców w żywe oczy mogą niestety najczęściej liczyć na bezkarność. W ostatnich dniach wspólnotę samorządową naszego Miasta głęboko dotknęło to, w jaki sposób w debacie publicznej potraktowany został zastępca burmistrza Jasła, pan Antoni Pikul. Jak się wydaje, oczekiwano od niego, że w celu umożliwienia partyjniackich rozgrywek będzie potwierdzał nieprawdziwe informacje dotyczące roli osób w czasach PRL i to na dodatek odnośnie zdarzeń, których pan Pikul był ofiarą tej działalności.

 

Mieszkańcy Miasta Jasła oczekuję wyjaśnienia sprawy. Jeśli pan Antoni Pikul twierdzi, iż osoby co do których obecnie zaistniała partyjna potrzeba budowania mitu o ich szlachetności w rzeczywistości takiej roli nie odgrywały - to raczej na osobach głoszących ten pogląd ciąży moralnie udowodnienie swoich twierdzeń.

Rada Miasta Jasło apeluje do władz partyjnych Prawo i Sprawiedliwość, jak również do organów publicznych mogących podjąć działania w sprawie, o podjęcie szybkich działań celem ujawnienia prawdy. Jeśli okaże się, iż dla partyjniackich rozgrywek posłużono się w tej sprawie kłamstwem, instrumentalnie potraktowano pana Antoniego Pikula, jego działalność w okresie PRL - w stosunku do winnych powinny zostać wyciągnięte wszelkie możliwe, najdalej idące konsekwencje. „Dobra zmiana” powinna oznaczać przede wszystkim podniesienie standardów moralnych naszego życia publicznego a póki co wygląda na to, że zostały one drastycznie naruszone.

 

Krzysztof Czeluśniak - radny Rady Miejskiej Jasła 

- Projekt apelu został przygotowany przez radnych Klubu " Jaślanie", którzy zasiadają w Radzie Miejskiej Jasła. Ma on służyć podniesieniu standardów naszego życia publicznego. Nie może być tak, że ktoś okłamuje i mówi nieprawdę. Podejmuje decyzje i nie ponosi konsekwencji. Dzisiaj mamy opluwanie w internecie pana Pikula, łącznie z groźbami karalnymi na jednym z portali. Nie może być tak, że z kata robimy ofiarę, a z ofiary kata. Dzisiaj dialog polityków siegnął zenitu. Z tego co się orientuję, to opluwanie pana Pikula i mówienie, że jest członkiem PO. Przecież on nigdy nie był członkiem tej partii - mówił wtedy nam radny Krzysztof Czeluśniak.

- Bogdan Rzońca wywołał pana Pikula do tablicy i tu się zaczął problem. Nasz apel jest do opublikowania, bo my będziemy dalej ten apel publicznie pokazywać. Nie udało się tego apelu przyjąć, bo radni PIS w Radzie mają większość. Gdzie jest moralność tych wszystkich polityków i samorządowców? Samorząd powinien być daleko od polityki. To z sejmowej mównicy posłowie upolityczniają samorząd. Ten apel został odrzucony przez Radę, w której większość ma Prawo i Sprawiedliwość. Myślę, że w tym momencie będziemy dalej procedować i będziemy walczyć o to, aby te standardy w samorządzie nie sięgały bruku. W najbliższym czasie pokażemy nowe standardy w samorządzie – bez partyjniactwa – stwierdził w 2016 roku  radny Krzysztof Czeluśniak.

Stanisław Grzywacz 

Liczba odsłon: 2031


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~AS  |  piątek, 05 października 2018 09:14
W okresie wypowiedzenia Antoni Pikul nie ma obowiązku świadczenia pracy, zachowując jednocześnie prawo do wynagrodzenia. K....a dlaczego zwykłych pracowników to nie dotyczy?
#2  ~kk  |  piątek, 27 lipca 2018 21:42
Widać absolwent szkoły nr 5 lepiej rozumie prawo i historię niż niektórzy prawnicy czy historycy z doktoratami.
#3  ~do "ale mamy"  |  piątek, 27 lipca 2018 21:38
Coś w tym jest. Prokuratorzy to jedyna grupa funkcjonariuszy PRLu która nie została poddana lustracji i jakoś to pisowi nie przeszkadza, chociaż mniej więcej 1/3 z nich zaczynała swoje kariery w czasach PRLu a odsetek członków PZPR wśród prokuratorów był znacznie wyższy niż wśród sędziów czy adwokatów i przekraczał 90 % .
#4  ~rockmen  |  czwartek, 26 lipca 2018 20:14
Ten radny,będący absolwentem szkoły specjalnej (nie mylić ze służbami specjalnymi),jest "wypuszczany" przez swoich bardziej inteligentnych kolegów,jako "królik".To ,co im nie wypada powiedzieć lub zrobić,zrobi królik.Jemu wszystko "ujdzie",z przyczyn wiadomych. Cool Co? ;)
#5  ~pikuś  |  czwartek, 26 lipca 2018 17:09
Przysłowie, że: konia kują, a Czeluśniak nogę podstawia jeszcze nigdy nie było równie trafne.
#6  ~ale mamy nową historię  |  czwartek, 26 lipca 2018 14:24
Nauczyciel historii takie bzdury wygaduje ale wstyd. Niedługo może się dowiemy że prokuratorzy w czasach PZPR to ogólnie bronili a pod aktami oskarżenia podpisywali się adwokaci. Św. pamięci Stanisław Zając może się czuć zagrożony wszak wg tego prawidła to nie on był obrońcom Pikula tylko Pan prokrator.
#7  ~pamiętliwy  |  czwartek, 26 lipca 2018 14:12
Panie radny Czelusniak. Pamięta pan, jak pan gnoił panią Kasprzyk, gdy była dyrektorem JDK-u? Może pan po tym jeszcze patrzeć w lustro??>
#8  ~a.lechowski  |  czwartek, 26 lipca 2018 11:17
Panie Burmistrzu A. Pikul, nawet sam "MacGyver" nie wymyśliłby lepszego sposobu odejścia (nieodejścia) z Urzędu Miasta. Moim skromnym zdaniem z którym podzieliłem się z Panem przed moim odwołaniem z funkcji Przewodniczącego Rady Osiedla-Kaczorowy (druga moja kadencja) jest:Jest Pan jedyną osobą na tak wysokim stanowisku w UM która ogarnia, rozwiązuje i zarządza tak rozchwianym politycznie i ekonomicznie Miastem jakim jest Jasło. ŻYCZĘ SUKCESU W NADCHODZĄCYCH WYBORACH.
#9  ~analityk  |  czwartek, 26 lipca 2018 10:55
Bogdan Rzońca tą obroną pana Piotrowicza bardzo się przypodobał szeregowemu Posłowi J. Kaczyńskiemu. Pewnie będzie 1 na liście PiS w Okręgu, nie to co przy ostatnich wyborach gdy miał słabe miejsce i brak poparcia J. Kaczyńskiego w kampanii wyborczej. Wtedy J. Kaczyński popierał jednoznacznie W. Lechowskiego. Ciekawe czy po tym wszystkim pan Rzońca uzyska duże poparcie wyborców.
#10  ~llll  |  czwartek, 26 lipca 2018 10:53
Powinien zostać juz dawno odwołany !!!!
#11  ~Ok?  |  czwartek, 26 lipca 2018 06:18
A ja się dziwię mocno
że gi ciągle wybierają,
przecież on tylko szum
wokół siebie potrafi
zrobić
#12  ~filcoczek sołysa  |  czwartek, 26 lipca 2018 00:51
bardzo trafne hasło pana czelusniaka
#13  ~Szatan  |  środa, 25 lipca 2018 21:55
Aniele Boży (wiersz klasyka)
ksiądz Jan Twardowski


Aniele Boży Stróżu mój

Ty właśnie nie stój przy mnie

jak malowana lala

ale ruszaj w te pędy

niczym zając po zachodzie słońcaskoro wygania nas

dziesięć po dziesiątej

ostatni autobus

jamnik skaczący na smycz

smutek jak akwarium z jedną złotą rybką

hałas

cisza

trumna jak pałacykładne rzeczy gdybyśmy stanęli

jak dwa świstaki

i zapomnieli

że trzeba stąd odejść
#14  ~widz  |  środa, 25 lipca 2018 21:31
Pan Krzysztof Czeluśniak wybory ma wygrane
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019