środa, 27 marca 2019, imieniny: Benedykt, Ernest
Artykuły
Wizyta Ministra Andrzeja Adamczyka w Jaśle
18 lipca 2018 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

 

W poniedziałek, 16 lipca 2018 r., Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk gościł w Jaśle. Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Jaśle mówił o infrastrukturze komunikacyjnej w województwie podkarpackim. „Podkarpacie to jeden wielki plac budowy” – podkreślał Minister.

Minister Adamczyk mówił o podpisaniu umowy na połączenie polskiej drogi ekspresowej S19 ze słowacką R4 oraz budowie mostu granicznego między obu krajami przez potok Jeleśna. Podkreślał, że Polska i Słowacja ściśle współpracują przy modernizacji infrastruktury wspólnych połączeń transgranicznych. Celem tych działań jest utworzenie dogodnej i konkurencyjnej oferty przewozowej, zarówno w transporcie drogowym, jak i na kolei.

Połączenie dróg ekspresowych S19 i R4 planowane jest w pobliżu miejscowości Barwinek i Vysny Komarnik. Będzie to element szlaku drogowego Via Carpatia.

Zdaniem Ministra Adamczyka droga ta będzie generatorem rozwoju gospodarczego i społecznego nie tylko naszego regionu, ale państw UE i zewnętrznych ich sąsiadów. Podkreślał również, że dzięki tej inwestycji powstaną tutaj nowe stanowiska pracy.

Droga ekspresowa S19 przebiegać będzie przez wschodnią Polskę. Trasa ta, poza odcinkiem Kuźnica Białostocka-Białystok, w całości jest fragmentem Via Carpatia. Z kolei projektowana R4 poprowadzi od granicy z Polską do granicy z Węgrami przez Preszów i Koszyce.

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji, a poprzez odgałęzienia w Rumunii i Bułgarii - do Morza Czarnego.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), wskazuje budowę szlaku jako priorytet inwestycyjny.

Wczoraj podpisano także umowę na budowę mostu granicznego przez potok Jeleśnia w ciągu drogi E77 między Chyżnem a Trsteną. Inwestycja ta ma usprawnić mobilność na jednym z najważniejszych przejść ze Słowacją. Nowy most zastąpi obecnie funkcjonujący. Jego ukończenie planowane jest w 2021 r.

Minister podkreślał konieczność współpracy pomiędzy samorządem miejskim i powiatowym, co pozwoli na sięganie po środki z Funduszu Dróg Samorządowych ( w 2019 r. budżet tego funduszu wyniesie ok. 5 mld zł). „Dla lokalnej społeczności ważne są również małe projekty, które są generatorem rozwoju” – mówił Minister.

Starosta Jasielski Adam Pawluś złożył na ręce Ministra Adamczyka podziękowania dla rządu PiS za realizację tych inwestycji. Zwrócił również uwagę na potrzebę budowy lokalnych połączeń komunikacyjnych.

Krzysztof Pec, radny Rady Miejskiej Jasła, podkreślał konieczność budowy nowych mostów i współpracy między samorządami, co pozwoli na zrównoważony rozwój.

Tadeusz Gorgosz, Wicestarosta Jasielski, podziękował za przekazanie środków z subwencji ogólnej na przebudowę drogi Trzcinica – Jareniówka, mostu na Młynówce i połączenia z drogą 28.

Stanisław Zając, Członek Zarządu Powiatu, zgłosił postulat przekształcenia linii kolejowej 107 i 108 do kategorii linii o znaczeniu państwowym i o poparcie starań o przedłużenie linii kolejowej 25 z Dębicy do Jasła.

Minister stwierdził, że „Trzeba mieć odwagę, żeby sięgać i myśleć wysoko”. Dodał, że czynione są zabiegi mające na celu wpisanie linii kolejowej Jasło – Dębica do najbliższej perspektywy finansowej. Zdaniem Ministra sprawa zjazdu z A4 nie jest również sprawą zamkniętą.

 

 

Liczba odsłon: 1518


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~jaślanka  |  czwartek, 19 lipca 2018 20:03
Pabian najbardziej wartościowy człowiek lokalnej polityki!!! PiS potrzebuje przydupasów, a nie ludzi szlachetnych, dlatego próbują zdyskredytować Pabiana, ale tym razem towarzystwo "stworzone do rządzenia" stawia na słabą szkapę...
#2  ~do ciekawego  |  czwartek, 19 lipca 2018 13:34
Bo zaproszono pana radnego Peca, który będzie kandydował na burmistrza, żeby się pokazał. No i się pokazał, a poza tym wygłosił piekną i głęboką myśl o zrównoważonym rozwoju (zapewne to będzie jego przewodnie hasło wyborcze). A model współpracy pomiędzy samorządami zaprezentował razem z panem starostą - burmistrza nie zaprosimy, bo go już nie lubimy (ciekawe za co stracił łaski), natomiast polansulemy "naszego" - w końcu wybory tuż, tuż.
#3  ~vip-ek  |  czwartek, 19 lipca 2018 07:28
A co w tym wszystkim robił kierownik krusu Pec? Jest na urlopie?no bo nie przylazł tam chyba w ramach pełnionej funkcji pracownika krusu?następny nierób od łażenia po spotkaniach i rocznicach?job mać! :[
#4  ~maria  |  środa, 18 lipca 2018 17:15
niech pan da zdjęcia ze sali ile osób przyszlo na spotkanie
#5  ~ciekaw  |  środa, 18 lipca 2018 17:05
Czy ktoś wie dlaczego na spotkanie nie zaproszono Burmistrza ?
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Wybory sołeckie w Bączalu Górnym
26 marca 2019
Dzień po wyborach sołeckich w Bączalu Dolnym miało miejsce zebranie wyborcze w Domu Ludowym w Bączal..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019