poniedziałek, 25 marca 2019, imieniny: Dyzma, Ireneusz
Artykuły
Frida Kahlo… w Jasielskim Domu Kultury
17 kwietnia 2018 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

 

 

Jasielski Dom Kultury zaprasza na spektakl multimedialny w reżyserii Jakuba Przebindowskiego  „Frida – życie, sztuka, rewolucja”.  To pierwsza polska sztuka teatralna inspirowana życiem i twórczością meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, którą gra Martyna Kliszewska. Spektakl odbędzie się 27 kwietnia br. o godz. 17.00. Bilety w cenie 25 zł (zwykły)  20 zł (ulgowy) do nabycia w sekretariacie JDK lub online. 

Sztuka jest autorskim zapisem dramaturgicznym, będącym zderzeniem teatru, video art, performance, video teatru, opowiadającym o złożonym i wyjątkowym życiu malarki.  - Marzyłam o tym, żeby zagrać Fridę, żeby zmierzyć się z tą rolą. Poznawałam tę postać od wielu lat - teraz nadszedł moment 110. rocznicy urodzin (2017 rok - przyp. red), który wydał się nam najbardziej naturalny do wystawienia sztuki o życiu artystki - opowiada odtwórczyni głównej roli Martyna Kliszewska.

Twórcy przedstawienia chcą również przyjrzeć się kulturowym i społecznym stereotypom postrzegania kobiet w zdominowanym przez mężczyzn świecie sztuki. Malarski świat, opowiedziany w szczególny sposób, nie tylko pozwoli na ponowne spotkanie z twórczością Fridy Kahlo, ale także będzie próbą zrozumienia sytuacji artystki pragnącej wyrażać się w sposób niezależny i samodzielny.

Martyna Kliszewska - aktorka i malarka, absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Krakowie oraz wydziału malarstwa i grafiki ASP w Łodzi. Zadebiutowała na scenie Teatru Nowego w Łodzi w sztuce „Prorok Ilija” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. W teatrze tym pracowała min. z Kazimierzem Dejmkiem, Janem Polewką, Pawłem Miśkiewiczem. Obecnie gra na scenach teatrów warszawskich oraz na innych scenach w Polsce (Zazdrość, Hiszpańska Mucha, Być jak Elizabeth Taylor). Pracując w teatrze pozostaje nadal czynna jako malarka. Wystawiała swoje prace m.in. w warszawskiej Galerii Kuratorium, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Częstochowie, Galerii Oblicza w Rybniku, a także na XX Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Projekt teatralny „FRIDA” jest pierwszą próbą połączenia jej aktorskich i malarskich pasji.

 

(JDK)

 

Liczba odsłon: 822


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Czarny Baranek  |  wtorek, 17 kwietnia 2018 10:16
Frida Kahlo - działaczka na rzecz stworzenia komunistycznego raju w Meksyku. Propagowanie tych idei jest, zdaje się, prawnie zabronione.
#2  ~Czarny Baranek  |  wtorek, 17 kwietnia 2018 10:15
Frida Kahlo - działaczka na rzecz stworzenia komunistycznego raju w Meksyku. Propagowanie tych idei jest, zdaje się, prawnie zabronione.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Prostota i uważność - święto poezji w Bibliotece
23 marca 2019
  21 marca 2019 r. z okazji Światowego Dnia Poezji Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle przygo..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019