poniedziałek, 22 października 2018, imieniny: Filip, Halka
Artykuły
150 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jaśle
09 grudnia 2017 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

5 grudnia 1867 roku, czyli dokładnie 150 lat temu, urodził się Józef Piłsudski. W Jaśle z tej okazji odbyły się uroczystości upamiętniające sylwetkę Marszałka - współtwórcy niepodległej Polski.

O godzinie 11.00 uczestnicy zebrali się przed tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego, umieszczoną na kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Tam odśpiewano Hymn Państwowy oraz odczytano Apel Pamięci. Następnie złożono kwiaty, zapalono znicze - symbol pamięci - oraz odśpiewano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Władze Powiatu reprezentowali: Starosta Jasielski Adam PawluśWicestarosta Jasielski Tadeusz Gorgosz oraz Członek Zarządu Powiatu Andrzej Stachurski.

Później uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta w kierunku Placu Inwalidów Wojennych, gdzie miało miejsce otwarcie wystawy plenerowej poświęconej Józefowi Piłsudskiemu oraz hepening z okazji 150 rocznicy jego urodzin.

Ostatnim punktem obchodów był pokaz filmu, w sali kinowej  Jasielskiego Domu Kultury, pt. „Marszałek Józef Piłsudski” czyli o postaci o doniosłym znaczeniu dla polskiej historii -  wojskowego i polityka, ideologa i działacza.

Powiat Jasło

 

 

Liczba odsłon: 1461


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Abnegat  |  niedziela, 17 grudnia 2017 03:42
Czy może dziwić, że żałobę po Piłsudskim ogłoszono zarówno w Berlinie jak i w Moskwie, skoro ten znamienity mąż stanu był eksponentem tych sił, które stworzyły zarówno bolszewizm , jak i hitleryzm? Tylko, czy w tej sytuacji mógł jednocześnie działać w interesie Polski?

A co do wojny 1920 r. - Piłsudski po złożeniu dymisji 11-go sierpnia ze stano­wiska Naczelnika Państwa i Na­czel­nego Wodza na ręce premiera Wincentego Witosa, po­zos­ta­wił dowództwo generałowi Tadeuszowi Rozwadow­skiemu, Szefowi Sztabu Gene­ralnego. Następnie opuszcza Warszawę 12 sierpnia i udaje się do kochanki (późniejszej żony) w Bobowej. Do działań wojennych włącza się dopiero 17/18 sierpnia, kiedy już jest dawno po bitwie i bierze udział tylko w pościgu za cofającymi się wojskami bolszewickimi. Tak więc, Piłsudski w Bitwie Warszawskiej nie tyl­ko nie dowodził, ale nie brał żadnego w niej udziału.
#2  ~do "Abnegat"  |  poniedziałek, 11 grudnia 2017 17:16
Katoprawicy głupotą i tak nie przebijesz, która twierdziła że ma tajne połączenie telefoniczne z Belwederu do Smolnego by odbierać polecenia od Lenina a prezydent Narutowicz jest hotelowym portierem. A co do Niemców - to prawda z tą wartą. Hitler wysoko cenił Piłsudskiego za pokonanie bolszewików, uważał że gdyby nie jego śmierć to doszłoby do sojuszu polsko-niemieckiego, W 1935 r. w Niemczech przetłumaczono nawet pisma Piłsudskiego o wojnie w 1920 r. z osobistą dedykacją szefa sztabu generalnego Wehrmachtu które były obowiązkową lekturą dla oficerów sztabowych. Po śmierci Piłsudskiego Hitler osobiście uczestniczył w nabożeństwie żałobnym w polskim kościele w Berlinie. Nawiasem mówiąc to również w Sowietach ogłoszono żałobę po jego śmierci.
#3  ~Abnegat  |  poniedziałek, 11 grudnia 2017 13:18
Twórcami niepodległości Polski byli Dmowski i Paderewski, a P. był podrzucony w odpowiednim momencie przez Niemców z w wagonie (podobnie jak wcześniej Lenin) - chyba nie po to, aby robił dobrze dla Polski? Hitlerowcy, po wkroczeniu do Krakowa w 1939 r. wystawili przy grobie P. wartę honorową - chyba nie za to, że był polskim patriotą?
#4  ~dragoness  |  niedziela, 10 grudnia 2017 17:48
Oczywiście, że organizatorem były władze MIASTA. Pan (p)oseł zabronił o tym pisać?
#5  ~kryt  |  niedziela, 10 grudnia 2017 14:32
Pani Moniko kto był organizatorem tych uroczystości i czy nie było
władz miejskich ?
#6  ~Fred  |  niedziela, 10 grudnia 2017 10:25
https://www.bryk.pl/wypracowania/jezyk-polski/biografie/2871-zyciorys-jozefa-pilsudskiego.html
Do tego trochę ortografii i byłoby nieźle.
Ktoś tu się nie przyłożył do pracy.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
PIS zwyciężył do Rady Powiatu w Jaśle
22 października 2018
Rozkład sił w Radzie Powiatu w Jaśle: Prawo i Sprawiedliwość – 13 mandatów, Porozumieni..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2018