sobota, 28 listopada 2020, imieniny: Gościrad, Grzegorz
Artykuły
Ksiądz z parafii koło Jasła pomówiony o molestowanie dziewczynek w 1986 roku. Sprawę wyjaśnia Prokuratura w Tarnobrzegu i Kuria
20 listopada 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Ksiądz M. w latach 80-tych pracował w  parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Dziś jest proboszczem w jednej z parafii koło Jasła. Pomawiany jest o to, że w 1986 roku  dopuścił się molestowania małoletnich  dziewczynek.

ksiądz dr hab. Piotr Steczkowski - kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie 

Poniżej publikujemu Komunikat Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

Komunikat Kurii nt. dochodzenia ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza

W związku ze zgłoszeniem możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza diecezji rzeszowskiej (sprawa dotyczy wydarzeń z 1986 r. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, kiedy Tarnobrzeg i Rzeszów należały do diecezji przemyskiej) oraz medialnymi doniesieniami na ten temat Kuria Diecezjalna w Rzeszowie wydała następujący komunikat:

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

1. Kuria Diecezjalna w Rzeszowie potwierdza, że 14 listopada 2020 r. otrzymała zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza diecezji rzeszowskiej pracującego w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Tarnobrzegu. Zgłoszenie to pierwotnie zostało przekazane delegatowi ds. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne diecezji sandomierskiej.

2. W ramach wstępnego dochodzenia kanonicznego, do którego zobowiązany jest ordynariusz za każdym razem, kiedy otrzymuje wiadomość, przynajmniej prawdopodobną, o przestępstwie, do tej pory przeprowadzono rozmowę z księdzem i przeanalizowano dokumenty na jego temat. W związku z tym, że sprawa dotyczy wydarzeń sprzed wielu lat, a sam duchowny zaprzeczył stawianym mu zarzutom, a także ze względu na to, iż do tej pory nie wpłynęła żadna skarga na księdza oraz w związku z dobrymi opiniami dotyczącymi pracy duszpasterskiej i katechetycznej duchownego, ksiądz na obecnym etapie dochodzenia nie został odsunięty od pełnionych obowiązków duszpasterskich.

3. Będące w posiadaniu Kurii materiały i zebrane informacje wraz z przyjętym zgłoszeniem zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu w celu przeprowadzenia dochodzenia przez kompetentne organy władzy państwowej.

4. Po zakończeniu wstępnego dochodzenia kanonicznego postępowanie na tym etapie zostanie zawieszone a ordynariusz diecezji rzeszowskiej powiadomi o sprawie Kongregację Nauki Wiary, która może zastrzec sobie prowadzenie sprawy albo wskaże ordynariuszowi sposób dalszego procedowania.

5. Prosimy osoby poszkodowane oraz osoby posiadające wiarygodne informacje na temat zgłoszonej sprawy o zawiadomienie delegata ds. wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne (ks. Piotr Steczkowski, tel. 17 852 44 17; kom. 603 844 210; email: kanclerz@diecezja.rzeszow.pl).

Rzeszów, 18 listopada 2020 r.

ks. Piotr Steczkowski

kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

Poniżej publikujemy oświadczenie Rady Parafialnej, gdzie obecnie ksiądz jest proboszczem

Szanowni Parafianie!

W ostatnich dniach nasz Ksiądz Proboszcz ( ...)został w perfidny sposób oczerniony i pomówiony przez mieszkańca Tarnobrzega. Mężczyzna ten umieścił wpis na Facebooku, w którym usiłuje wmówić czytającym, że nasz Ksiądz Proboszcz zachowywał się niewłaściwie na lekcjach religii, gdy przygotowywał jego klasę do pierwszej Komunii Świętej.

Z wszystkich umieszczonych tam insynuacji nic się nie zgadza z rzeczywistością. Np autor wpisu twierdzi, że Ksiądz został pospiesznie przeniesiony na inną parafię, tuż po Komunii Św. w 1986 roku. Otóż Ksiądz pracował tam jeszcze dwa lata, czyli do 1988 roku, czyli w sumie 4 lata, co było wyjątkowe w tamtym czasie, gdyż wikariusze kierowani byli co dwa lata na inne parafie. Ponieważ dobrze się tam sprawował i zapowiadał, miał propozycję studiów na KUL-u, co było wielkim wyróżnieniem. Nie było też biurek katedralnych, o których pisze oszczerca, bo salki były zorganizowane na holu i za biurko służyła ławka szkolna. Ponadto Ksiądz Proboszcz, nigdy nie miał zwyczaju siedzieć za biurkiem, ale chodził po klasie i tak jest do dzisiaj. 

Nie może być zgody na to, aby dorosły mężczyzna swoje subiektywne, dziecięce wyobrażenia traktował jako dowody i publikował je bezkarnie wraz z wizerunkiem kapłana w mediach społecznościowych. Chyba, że ten mężczyzna cierpiał wtedy lub cierpi teraz na zaburzenia psychiczne. Dlatego zostaną podjęte kroki prawne przeciwko oszczercy po przygotowaniu ich przez kancelarię prawną.

Informujemy, że:

NASZ KSIĄDZ PROBOSZCZ JEST NIEWINNY        I NIE ZROBIŁ NICZEGO ZŁEGO!

Nasz Ksiądz Proboszcz (  ...)  jest kapłanem od 36 lat. W każdej parafii pracował z całym oddaniem i zaangażowaniem i nie ma na niego żadnej skargi w Kurii. W naszej Parafii ( ...)  jest już 11 lat i cieszy się nieposzlakowaną opinią. STAJEMY MUREM ZA KSIĘDZEM PROBOSZCZEM, który jest dobrym człowiekiem, w sposób nienaganny wypełnia swoją misję kapłańską i od lat opiekuje się chorym Księdzem emerytem - Prałatem (  ...) jak własnym ojcem. 

Ksiądz Proboszcz jest bardzo dobrym nauczycielem religii i jesteśmy w posiadaniu bardzo pozytywnych opinii i ocen pracy złożonych przez dyrektorów szkół w których pracuje. Przesłane nam również zostały bardzo dobre opinie dyrektorów szkół, w których wcześniej pracował przez 10 lat w Parafii ( ...) i 7 lat w Parafii ( ...). Nikt nigdy nie był świadkiem jakiegoś dwuznacznego zachowania Księdza. 

Ksiądz Proboszcz bardzo boleśnie przeżywa tę nagonkę na jego osobę i to, że jeden z jego byłych uczniów postąpił tak haniebnie. 

Prosimy o modlitewne wsparcie Księdza Proboszcza. 

Prosimy też o modlitwę za nieprzyjaciół Kościoła świętego, o łaskę nawrócenia dla nich, aby przestali tworzyć fałszywe świadectwa przeciw bliźniemu swemu. 

Caritas, Akcja Katolicka

Rada Parafialna Parafii ( ...) 

Maria Kurowska - posłanka "Solidarnej POlski" Zbigniewa Ziobro 

Ksiądz Proboszcz jest czysty  jak łza - pisze na facebooku posłanka Maria Kurowska 

- Brutalna walka z Kościołem dotknęła moją cichą, spokojną Parafię. Ludzie z mediów powielają jeden po drugim oszczercze artykuły... mimo że Ksiądz Proboszcz jest czysty  jak łza. 

Co  musi się stać, aby przyszło opamiętanie i nawrócenie ? Pandemia to jak widać za mało, gdy człowiek człowiekowi wilkiem - napisała posłanka Maria Kurowska z "Solidarnej Polski" Zbigniewa Ziobry. 

Red. 

Liczba odsłon: 5476


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~misio  |  poniedziałek, 23 listopada 2020 07:29
Jeszcze śledztwo trwa, a oni już wiedzą czy winny lub niewinny. A później się dziwią czemu sobie ktoś przypomniał po 30 latach. Ano właśnie to jest powód.
#2  ~WRC33  |  niedziela, 22 listopada 2020 19:30
Skąd ta Rado Parafialno
#3  ~Michał  |  niedziela, 22 listopada 2020 09:27
I znowu chodzi o piniadze i łatwe
#4  ~Michał  |  niedziela, 22 listopada 2020 09:27
I znowu chodzi o piniadze i łatwe
#5  ~gg  |  sobota, 21 listopada 2020 16:18
Druga Tylawa - takie mamy mądre społeczeństwo
#6  ~ja  |  sobota, 21 listopada 2020 16:01
"Co musi się stać, aby przyszło opamiętanie i nawrócenie ? Pandemia to jak widać za mało, gdy człowiek człowiekowi wilkiem" - co? - może wy przestańcie szczuć Polaków na siebie!! Gorszy sort?! kibole i bandyci nazywani patriotami?! Przestańcie dzielić ludzi!!!
#7  ~ja  |  sobota, 21 listopada 2020 15:21
Jak to ten o którym myślę to sam mu dowalę
#8  ~Obserwator  |  sobota, 21 listopada 2020 13:07
Pan redaktor już wie że ksiądz został "pomówiony"? Skąd ta wiedza?
#9  ~yy  |  sobota, 21 listopada 2020 11:48
Na każdego się coś zawsze znajdzie, a ja pytam GDZIE BYLI RODZICE? JAK ZAWSZE ODPOWIEDZ bedzie jedna , że biedni o niczym nie wiedzieli .Najlepiej siebie wybielic i udawać,że nic się nie wiedziało. Winny jest zawsze ktoś inny!
#10  ~Q  |  sobota, 21 listopada 2020 09:38
Pandemia to kara za was faryzeusze psiowskie.
#11  ~zx  |  sobota, 21 listopada 2020 08:52
troche dlugo zwlekali z tymi oskarżeniami... Jesli jest winny powienien poniesc kare Ale nich sie tym zajmie prokuratura a nie żadna komisja koscielna czy sąd biskupi! A po 2 po co ta cała nagonka ? po ci portale sie rozpisują nie mając cienia dowodów? Piszcie gdy sąd ogłosi wyrok!
#12  ~Człowiek rozumny  |  sobota, 21 listopada 2020 08:49
Najwięcej do gadania i udostępniania tego fake mają ludzie którzy nie chodzą do Kościoła. Którzy żyją według własnego dekalogu, bo ustanowiony przez Boga jest im niewygodny. Chociaż byś takiego człowieka przekonywał to jak mówił Jan Henryk Newman "przekonany wbrew swej woli dawne zdanie nadal woli". I potrzeba na wszystkim dużo pokory, modlitwy, modlitwy. Pan będzie przychodził z łaską przemiany serca. Nawracjamy się wszycy, mnie to też dotyczy!!! Błogosławionej soboty😊
#13  ~glen  |  sobota, 21 listopada 2020 08:40
ks. Piotr, jesteś mądrym, .... można rzucać błotem , bo po 30 latach tak sobie ktoś przypomniał ...., " zło dobrem zwyciężaj "
#14  ~3prowdyJózka  |  sobota, 21 listopada 2020 06:57
Królestwo kłamstwa nie jest tam gdzie się rodzi, lecz tam gdzie jest ono akceptowalne
#15  ~ela  |  sobota, 21 listopada 2020 00:35
Już niejeden pomnik zburzyli w tym kraju i niejeden honorowy tytuł zabrali (wczoraj chociażby)
#16  ~czy  |  sobota, 21 listopada 2020 00:44
Podziwiam Marię Kurowską za to, że stanie w obronie niewinnego czlowieka
#17  ~2a  |  piątek, 20 listopada 2020 20:07
Pomówiony? Taaaa, kryształ.
#18  ~wyborca  |  piątek, 20 listopada 2020 19:49
Przypomnieli sobie po 34 latach. To jakaś kpina. Pomówić można wszystkich!!!!!!!!!!!
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Czy upór Radnego Janusza Przetacznika jest ważniejszy od dobra pacjentów Jasielskiego Szpitala?
27 listopada 2020
Podczas ostatniej XXXIII Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu w Jaśle podjęto Uchwałę w sprawie zmiany U..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020