środa, 17 sierpnia 2022, imieniny: Angelika, Anita
Artykuły
Kram pełen rozmaitości
22 czerwca 2021 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

18 czerwca 2021 r. w ramach projektu „Biblioteka – (ot)WARTA PRZESTRZEŃ” Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wraz z partnerem Muzeum Regionalnym w Jaśle zaprosili małych jaślan z rodzicami do udziału w plenerowych warsztatach tworzenia dawnych ludowych zabawek, którym towarzyszyło głośne czytanie oraz zabawy i animacje dla dzieci.

Spotkanie jak na Bibliotekę przystało rozpoczęliśmy od głośnego czytania. Dzieci wysłuchały wiersza Jana Brzechwy „Na tapczanie siedzi leń” i zgodnie stwierdziły, że na pewno nie ma wśród nich żadnych leni, nikt nie będzie się nudził i wszyscy z chęcią przyłączą się do wspólnej zabawy.

Na stanowisku przygotowanym przez Muzeum Regionalne w Jaśle całe rodziny mogły wziąć udział w tworzeniu ludowych zabawek z papieru. Każdy chętny otrzymał zestaw zwierający tekturowe szablony lalek przedstawiających chłopca lub dziewczynkę, kolorowanki, wycinanki i kolorową włóczkę. Podczas zabawy dzieci z pomocą dorosłych stworzyły własne lalki, a także dowiedziały się, jak wyglądały i nazywały się poszczególne elementy stroju ludowego oraz jakie wzory i motywy zdobiły kiedyś tradycyjne ubiory mieszkańców Pogórza.

 

Na najmłodszych czekał również kącik gdzie wraz z rodzicami i dziadkami mogli wygodnie usiąść, wspólnie poczytać i pooglądać ulubione książeczki. Wydarzeniu towarzyszyły zabawy i animacje, do których zapraszali animatorzy w strojach bajkowych bohaterów. 

Wydarzenie nie tylko doskonale odzwierciedlało idee projektu, ale swoją formą nawiązało także do jego nazwy wpisując się w większe działania skupiające się wokół biblioteki, organizowane przy współudziale Miasta Jasła, instytucji kultury, Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Zarządu Osiedla Jasło-Mickiewicza.

 Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło, Internetowa Telewizja Południe oraz portale: twojejaslo.pl, mojejaslo.pl, jaslo365.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

 Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół "MAMY NADZIEJĘ".

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Liczba odsłon: 909


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Z Jasła odchodzi zawsze uśmiechnięta siostra Karina Pawłowska i myśliciel ksiądz Zbigniew Kraska
16 sierpnia 2022
Decyzją księdza biskupa Jana Wątroby, po trzech latach pracy w Kolegiackiej Parafii pw. Wn..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022