piątek, 19 kwietnia 2019, imieniny: Apoloniusz, Bogusław
Artykuły
Klub Kulturalno-Turystyczny JDK zaprasza: Rowerem na Prządki i Kamieniec
30 sierpnia 2018 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

 

 

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury zaprasza na kolejną w tym sezonie sobotnią wyprawę rowerową. Tym razem będzie to wyjazd do Czrnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Termin: 8 września br.

Rowerzyści, pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika i Adama Golenia, wyruszą sprzed JDK w około 80-kilometrową trasę o godz. 8. Droga będzie prowadziła przez: Wolicę, Roztoki, Sądkową, Dobrucową, Brzezówkę, Jedlicze, Potok i Odrzykoń, gdzie znajdują się ruiny sławnego z fredrowskiej „Zemsty” zamku Kamieniec, do Czarnorzek, znanych z rezerwatu „Prządki”.

Ważne dla wybierających się na tę wycieczkę: kask obowiązkowy; program obejmuje ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny); koszt 10 zł (wpłaty przyjmowane są w sekretariacie JDK);liczba miejsc ograniczona.

Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy położony jest na Pogórzu Strzyżowskim i Dynowskim. Wchodzi w skład Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych. Zajmuje powierzchnię 256,54 km kw. a w jego skład wchodzi Czarnorzecki Obszar Chronionego Krajobrazu. Znajdują się tu pasma górskie z najwyższym szczytem Suchą Górą (591 m n.pm.m).

Rezerwat Prządki obejmuje grupę ostańców skalnych, o wysokości 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty.

Kamieniec to ruiny gotyckiej warowni obronnej z XIV w., rozbudowanej w stylu renesansowym w XVI w., położonej na wzgórzu o tej samej nazwie. Budowla przechodziła burzliwe dzieje, zmieniając właścicieli. W XIX w. część zrujnowanej już budowli stała się własnością hrabiego Aleksandra Fredry, który tu umieścił fabułę „Zemsty”.

 

er (JDK)

 

Liczba odsłon: 892


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego
18 kwietnia 2019
Zbliża się Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to  szczyt całego roku lit..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019