poniedziałek, 21 stycznia 2019, imieniny: Agnieszka, Jarosław
Artykuły
Klub Kulturalno-Turystyczny JDK zaprasza: Rowerem na Prządki i Kamieniec
30 sierpnia 2018 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

 

 

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury zaprasza na kolejną w tym sezonie sobotnią wyprawę rowerową. Tym razem będzie to wyjazd do Czrnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Termin: 8 września br.

Rowerzyści, pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika i Adama Golenia, wyruszą sprzed JDK w około 80-kilometrową trasę o godz. 8. Droga będzie prowadziła przez: Wolicę, Roztoki, Sądkową, Dobrucową, Brzezówkę, Jedlicze, Potok i Odrzykoń, gdzie znajdują się ruiny sławnego z fredrowskiej „Zemsty” zamku Kamieniec, do Czarnorzek, znanych z rezerwatu „Prządki”.

Ważne dla wybierających się na tę wycieczkę: kask obowiązkowy; program obejmuje ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny); koszt 10 zł (wpłaty przyjmowane są w sekretariacie JDK);liczba miejsc ograniczona.

Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy położony jest na Pogórzu Strzyżowskim i Dynowskim. Wchodzi w skład Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych. Zajmuje powierzchnię 256,54 km kw. a w jego skład wchodzi Czarnorzecki Obszar Chronionego Krajobrazu. Znajdują się tu pasma górskie z najwyższym szczytem Suchą Górą (591 m n.pm.m).

Rezerwat Prządki obejmuje grupę ostańców skalnych, o wysokości 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty.

Kamieniec to ruiny gotyckiej warowni obronnej z XIV w., rozbudowanej w stylu renesansowym w XVI w., położonej na wzgórzu o tej samej nazwie. Budowla przechodziła burzliwe dzieje, zmieniając właścicieli. W XIX w. część zrujnowanej już budowli stała się własnością hrabiego Aleksandra Fredry, który tu umieścił fabułę „Zemsty”.

 

er (JDK)

 

Liczba odsłon: 800


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Budżet gminy Nowy Żmigród na 2019 rok przyjęty jednogłośnie
21 stycznia 2019
  Radni przyjęli budżet Gminy Nowy Żmigród na 2019 r. Dochody gminy na 2019 r. szacuje ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019