środa, 19 czerwca 2019, imieniny: Borzysław, Gerwazy
Artykuły
Kapliczki Ziemi Jasielskiej
01 marca 2019 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

 

 

Spotkanie z Emilią Polak „Śladami kapliczek Ziemi Jasielskiej” (26.02.2019) zapoczątkowało nowy cykl „Rozmowy o regionie” realizowany w jasielskiej Bibliotece.

Pełna pasji opowieść o początkach fascynacji folklorem Ziemi Jasielskiej, współpracy z Franciszkiem Kotulą, urozmaicona pięknymi zdjęciami, przeplatana zabawnymi anegdotami, wzbudziła żywe zainteresowanie wśród słuchaczy, skłaniając ich do ożywionej dyskusji.

Poetka, niestrudzona badaczka folkloru, od lat stara się propagować tradycje oraz dziedzictwo naszego regionu i ocalić je od zapomnienia. Jej książki, a wśród nich trzytomowa pozycja „Kapliczki i krzyże w folklorystycznej scenerii”, to efekt wieloletnich badań ale też, jak sama pisze, spełnienie i realizacja zamiłowań etnograficznych.

Kapliczki i krzyże przydrożne na stałe wpisały się w krajobraz naszego kraju. Spotykamy je na każdym kroku, na prywatnych posesjach, przy drogach, czasem ukryte głęboko na polach czy w lesie. Wszystkie są świadectwem minionych wydarzeń, ludzkich tragedii, radości, czasem cudów. To niejednokrotnie małe dzieła sztuki ludowej i artystycznej, niektóre pieczołowicie remontowane i ozdabiane kwiatami, inne zniszczone przez upływający czas, zapomniane, coraz szybciej znikają z naszego krajobrazu. Odchodzą ludzie, będący świadkami ich powstania lub pamiętający je z przekazów innych. Warto ocalić i zachować jak najwięcej z tego, co zostało po minionych pokoleniach, aby nie odeszły bezpowrotnie, jak pisze sama autorka: by te przydrożne symbole religijne nie stały się tylko zabytkami etnograficznymi lub budowlami mniej lub bardziej estetycznymi. Nadal pozostają więc aktualne słowa zawarte w jej wierszu:

(…)

dźwięcznie grają

stare koła u wozu

i furman coś pod nosem mruczy

nie widzi że koń kłania się

przydrożnym świątkom

 

zdejm czapkę albo nie

jutro ty będziesz się kłaniał

kapliczkom

którym wiatr gwiżdże

lipowe pieśni

i wesoło śpiewają ptaki.

Duże zainteresowanie wśród zebranych wzbudziły książki Emilii Polak dostępne w naszej Bibliotece.

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Mamy Nadzieję”.

 

MBP Jasło

 

 

 

 

 

 

Liczba odsłon: 1169


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Przed nami sportowy weekend - XX Międzynarodowy Festiwal Sportu JASŁO 2019
19 czerwca 2019
  Już w najbliższą sobotę (22 czerwca) o godzinie 17:30 na jasielskim Rynku odbędzie się oficj..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019