środa, 26 stycznia 2022, imieniny: Paulina, Polikarp
Artykuły
Kameralny VIII Jasielski Marsz Wolności
10 sierpnia 2020 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

   Wieczorem 7 sierpnia, tuż po 77. rocznicy uwolnienia więźniów w Jaśle, które miało miejsce nocą z 5 na 6 sierpnia 1943 r., odbył się VIII Jasielski Marsz Wolności im. Płka Stanisława Dąbrowy-Kostki ku czci uczestników i ofiar akcji pod kryptonimem „Pensjonat”. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa jego przebieg miał charakter bardzo kameralny i symboliczny. Uczestniczyło w nim wybranych wcześniej piętnaście osób w maseczkach i z zachowaniem odpowiednich odstępów.

   Uczestnicy marszu, jak co roku, zebrali się o godz. 20.30 przed jasielskim pomnikiem Armii Krajowej. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele trzech środowisk, dotychczasowych organizatorów tego patriotycznego przedsięwzięcia. Miasto Jasło reprezentował inspektor Mateusz Smyka, Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego - prezes Wiesław Hap, sekretarz Józef Laskowski oraz członkowie zarządu - Ilona Dranka i Jacek Nawrocki,      a jasielski Hufiec ZHP - instruktorzy - pwd. Magdalena Kamińska-Chudy i pwd. Leszek Woźniacki oraz harcerki i harcerze 139. DH „Lisy”. Nie mogło również zabraknąć współpomysłodawcy wydarzenia - Piotra Hudymy. Po raz pierwszy w tym projekcie patriotyczno-historycznym uczestniczył ks. Radosław Banaś z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle.  

   Po wysłuchaniu Hymnu Polskiego Państwa Podziemnego, na tle zapalonych pochodni          i zniczy w barwach narodowych, wszystkich zebranych powitał współpomysłodawca marszu - prezes SMJiRJ oraz drużynowy 139. DH „Lisy”, historyk i regionalista Wiesław Hap. Przybliżył genezę i ideę tego patriotycznego spotkania oraz poprowadził jego całość. Następnie zarys akcji „Pensjonat” przypomnieli druhowie Marcin Nawrocki i Michał Lorenc. Ostatnim akcentem pierwszej odsłony wydarzenia było wysłuchanie autorskiego nagrania utworu „Jasielski Marsz Wolności” w wykonaniu Piotra Hudymy. 

   Później spod pomnika AK ruszył przemarsz trasą, jaką w sierpniową deszczową noc przed 77 laty przebyli więźniowie jasielskiego więzienia wraz z ich wyzwolicielami. Uczestnicy marszu przeszli przez Górkę Klasztorną na plac przy kościele parafialnym na osiedlu Jasło-Żółków. Tam pod krzyżem zapalono lampion pamięci i pod przewodnictwem ks. Jana Gibały proboszcza - emeryta miejscowej parafii pw. NSPJ i NSNMP, wspólnie odmówiono modlitwę w intencji bohaterów „Pensjonatu”, uwolnionych więźniów i późniejszych ofiar. Pomodlono się również za Śp. Felicję Jałosińską, wiceprezesa SMJiRJ, która zmarła tego samego dnia. Pamięć o niej uczczono minutą ciszy. 

   Na zakończenie druhna Gabriela Schmidt odczytała okolicznościowy apel uczestników marszu wzywający do podtrzymywania pamięci o przeszłości. Piątkowe wydarzenie zakończyło się Apelem Jasnogórskim i wyrażeniem nadziei, że przyszłoroczny Jasielski Marsz Wolności znów będzie przebiegał w normalnych warunkach, z rozbudowanym programem, i jak w ubiegłych latach weźmie w nim udział ponad sto osób.

                                                                                                                               /SMJiRJ/

Liczba odsłon: 898


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Tak  |  wtorek, 11 sierpnia 2020 10:08
I bez lansiku władców. Nawet maseczki są, brawo!
#2  ~xxx  |  wtorek, 11 sierpnia 2020 07:20
Dobra robota Wiesława Hapa
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Wraca nauka zdalna - do końca ferii dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej i szkół średnich
26 stycznia 2022
Od czwartku, 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas 5-8 i szkół podstawowych ora..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022