środa, 26 stycznia 2022, imieniny: Paulina, Polikarp
Artykuły
Jasło: Letnie spotkania z legendami
09 lipca 2019 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

 

5 lipca 2019 odbyły się warsztaty literacko-artystyczne w ramach projektu “Dziedzictwo Niepodległej” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.

Poranne warsztaty w Parku Miejskim “Tradycja zaklęta w słowach” zapoczątkowały biblioteczny cykl wakacyjnych spotkań dla najmłodszych. Dzieci wysłuchały legendy o powstaniu Jasła oraz opowieści “Porysowany kamień”. Poznały tradycyjne motywy podkarpackich wzorów sztuki ludowej i ozdobiły nimi rzeczne kamienie. Każdy z uczestników za pomocą kolorowych farb stworzył swój niepowtarzalny kamień szczęścia.

Popołudniowe międzypokoleniowe spotkanie “Rodzinne bajanie” stało się okazją do miłego spędzenia czasu w gronie najbliższych i wspólnego poznawania regionalnej kultury i tradycji. Uczestnicy warsztatów wysłuchali kilku podań związanych z pobliskimi miejscowościami, między innymi legendy “Żmija jak smok” opisującej historię miejscowości Żmigród. Dowiedzieli się, że jej nazwa pochodzi od legendarnego stwora, który zamieszkiwał podziemia grodu i nękał okolicznych mieszkańców. Na długiej rolce papieru, dzieci wraz z rodzicami, stworzyły legendarnego żmija i ozdobiły go kolorowymi ludowymi wycinankami i rysunkami.

Spotkania poprowadziła Monika Czapka - bibliotekarka, animatorka kultury, specjalista ds. edukacji z Domu Słów w Lublinie.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Patronat medialny nad projektem objęły: Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Tygodnik Regionalny Nowe Podkarpacie, Telewizja Jasło, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portale internetowe: nowiny24.pl, twojejaslo.pl, terazjaslo.pl, jaslonet.pl, wirtualnejaslo.pl

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle.

MBP w Jaśle

 

Liczba odsłon: 1627


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Wraca nauka zdalna - do końca ferii dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej i szkół średnich
26 stycznia 2022
Od czwartku, 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas 5-8 i szkół podstawowych ora..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022