niedziela, 07 czerwca 2020, imieniny: Antoni, Jarosław
Artykuły
IX Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle - Spartakus
28 października 2019 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Balet „Spartakus” skomponowany przez Arama Chaczaturiana był trzecim spektaklem tegorocznych - XI Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle. Został wystawiony w piątek, 25 października br., a na scenie Jasielskiego Domu Kultury wystąpili artyści Imperial Lviv balet”.

- W II połowie XIX w. Rosja stała się głównym centrum sztuki baletowej. Wtedy powstało tam „Jezioro łabędzie”, „Dziadek do Orzechów” czy „Śpiąca królewna”. Głównym kontynuatorem tej tradycji baletowej stał się Aram Chaczaturian, jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX w., niezwykle kochany w Związku Radzieckim, znany i ceniony na całym świecie - mówiła przed spektaklem Helena Gołębiowska, p.o. dyrektora JDK, zapraszając wypełniającą salę publiczność do obejrzenia baletu „Spartakus”, którego akcja rozgrywa się w I w. p.n.e. w starożytnym Rzymie. Mówiąc o „Spartakusie” podkreśliła, że spektakl stawia przed widzami ponadczasowe pytania: o wartość ludzkiego życia, o wolność, o jej granice i o to, co dla wolności warto poświęcić.

Baletowa opowieść o tragicznych losach gladiatora Spartakusa, przywódcy największego powstania rzymskich niewolników, z monumentalnymi scenami zespołowymi i brawurowymi indywidualnymi popisami tanecznymi, tak spodobała się jasielskim - i nie tylko - wielbicielom muzyki i tańca, że docenili artystów brawami na stojąco.

XI Jesienne Spotkania z Teatrem zorganizował Jasielski Dom Kultury, wspiera Toyota, a partnerami wydarzenia są: Miasto Jasło, LOTOS Asfalt S.A. oraz PGNiG SA.

st - JDK

Liczba odsłon: 993


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
DZISIAJ ŚWIATOWY DZIEŃ ROWERU
04 czerwca 2020
Światowy Dzień Roweru obchodzony jest od 2018 roku. Ideą tego dnia jest promowanie roweru jako nieza..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020