środa, 26 czerwca 2019, imieniny: Jan, Jeremiasz
Artykuły
Grudniowa uroczystość odpustowa ku czci św. Mikołaja w Bączalu Dolnym
07 grudnia 2018 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Tradycyjnie 6. grudnia przypada wspomnienie liturgiczne św. Mikołaja z Miry. Jest to jednocześnie dzień naszego grudniowego odpustu parafialnego.  Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry. Wsławił się bezinteresownymi uczynkami dobroci. Jest bohaterem licznych legend i podań.  Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie.

 

 Tuż po nabożeństwie roratnim, kilkanaście minut po godz. 17.00 w naszym kościele parafialnym została sprawowana Uroczysta Msza Święta Odpustowa, którą koncelebrowali: ksiądz Piotr Łoboda – wikariusz ze Sławęcina i ksiądz proboszcz Piotr Sałek.

 

Swoją obecność na uroczystości odpustowej zaznaczyli również kapłani z parafii wchodzących w skład dekanatu Jasło – Zachód. Wśród nich: były wikariusz bączalskiej parafii ksiądz Tadeusz Wawryszko – obecnie proboszcz w Skołyszynie i ksiądz Jan Gibała z parafii NSPJ i Niepokalanego Serca NMP w Jaśle.

 

W homilii kaznodzieja przypomniał życiorys Świętego Mikołaja – od 670 lat patrona parafii w Bączalu Dolnym. Podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła rzymskokatolickiego na Ziemi Bączalskiej została erygowana już w 1348 i od początku jej istnienia opiekę na nią sprawuje właśnie św. Mikołaj Biskup. Kapłan głoszący homilię mówił także o trwającym Adwencie i uczynkach miłosierdzia, które powinniśmy ustawicznie realizować.

 

Po Mszy świętej z karteczek, które dzieci w okresie Adwentu składają w specjalnym koszyczku na ołtarzu bocznym św. Antoniego Padewskiego odbyło się losowanie jednego z nich, aby mogło zabrać do domu figurkę Matki Bożej Niepokalanej i wraz z rodzicami oraz bliskimi pomodlić się przed wizerunkiem Maryi.

 Parafia rzymskokatolicka w Bączalu Dolnym

Liczba odsłon: 1591


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019