niedziela, 21 października 2018, imieniny: Bernard, Celina
Artykuły
Góra śmieci przy ulicy Żniwnej w Jaśle
02 sierpnia 2018 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Kto pozwala na nielegalne składowanie odpadów przy ulicy Żniwnej w Jaśle? Dlaczego śmieci nie wywieziono do Rzeszowa  i nie wysypano przed budynkiem, gdzie urzęduje Marszałek - pytają mieszkańcy ulicy Żniwnej w Jaśle? Nasza redakcja została poinformowana przez mieszkańców, że przy ulicy Żniwnej w Jaśle powstało nielegalne składowisko odpadów zmieszkanych. Gigantyczna góra śmieci, gdzie zwożone są tony odpadów. To tykająca bomba ekologiczna, tym bardziej niebezpieczna, że znajduje się w niedużej odległości od budynków mieszkalnych. Smród i odór – to efekt góry śmieci przy ulicy Żniwnej w Jaśle - twierdzą mieszkańcy.

Jasło ul. Żniwna - 31 lipca 2018 roku 

Mieszkańcy Jasła są przerażeni, bo usypana góra śmieci stwarza zagrożnie dla ich zdrowia. Ponad 3,5 miliona złotych zostało wydanych na rekultywację nieczynnego składowiska śmieci w Jaśle. Z inwestycji na krótko cieszyli się mieszkańcy ulicy Żniwnej. Zamiast zapowiadanego „ zielonego wzgórza” widzą od kilku dni śmierdzące hałdy śmieci.

Jasło ul. Żniwna - 31 lipca 2018 roku

Przypominamy, że w 2007 roku Jasło miało swoją szansę kiedy zapadały decyzje o utworzeniu w Gamracie instalacji gospodarki odpadami. Skutki odrzucenia tego pomysłu są odczuwalne właśnie dzisiaj. Gdyby w 2007 roku podjęto decyzję o utworzeniu instalacji, to dzisiaj zakład miałby pracowników i przy ulicy Żniwnej nie byłoby nielegalnego składowiska.

Jasło ul. Żniwna - 31 lipca 2018 roku

Mieszkańcy ulicy Żniwnej i pobliskiego osiedla Soboniów liczyli na likwidację punktu przeładunku odpadów komunalnych. Zamiast tego  oprócz punktu przeładunkowego odpadów komunalnych mają hałdę śmierdzących śmieci.

Jasło ul. Żniwna - 31 lipca 2018 roku 

Co w sprawie mówi Urząd Miasta Jasła 

W odpowiedzi na zapytanie dot. odbioru odpadów zmieszanych na terenie Miasta Jasła informujemy, że w Jaśle przy ul. Żniwnej na punkcie przeładunkowym nie składuje się zmieszanych odpadów komunalnych.

Odpady zostały tam zgromadzone tymczasowo przed przekazaniem ich do instalacji, tj. do Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów w Rzeszowie (instalacja w rozruchu) lub do Sortowni odpadów w Paszczynie (instalacja zastępcza).

Odpady, z pięciu dni w ilości ok. 170 Mg, zostały czasowo zgromadzone ponieważ żadna instalacja wskazana w Planie Gospodarki Odpadami Województwa Podkarpackiego dla naszego regionu nie mogła ich przyjąć z przyczyn technicznych (np. brak mocy przerobowych).

Zgodnie z ww. planem od 1 lipca 2018 r. zmieszane odpady z terenu Miasta Jasła mogą być przekazywane do:

  • Regionalnej instalacji w Krośnie (odmówiła przyjmowania odpadów),

  • Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów w Rzeszowie (instalacja w rozruchu, planowana ponadregionalna instalacja dla naszego regionu),

  • instalacja w Paszczynie (instalacja zastępcza, przyjmowała odpady z Jasła do połowy lipca br.),

  • instalacja w Przemyślu (instalacja zastępcza odmówiła przyjmowania odpadów).

W załączeniu przekazujemy pisma ww. instalacji informujące o odmowie przyjmowania odpadów oraz o konieczności wstrzymania ich przyjmowania z przyczyn technicznych.

Zgromadzone tymczasowo na punkcie przy ul. Żniwnej odpady mieszkańców Miasta Jasła są już wywożone od 31.07.2018 r., tj. od dnia w którym instalacja zastępcza w Paszczynie wznowiła przyjmowanie odpadów. Wywożone są one sukcesywnie, a ich wywóz potrwa kilka dni. Na termin usunięcia mają przede wszystkim wpływ dzienne możliwości przerobowe instalacji w Paszczynie (każda instalacja ma określony w zezwoleniu dzienny limit). Instalacja w Paszczynie, jako regionalna instalacja, obsługuje gminy w regionie zachodnim oraz jako instalacja zastępcza gminy z regionu południowego. Ponadto należy zaznaczyć, że do instalacji w Paszczynie oprócz zgromadzonych odpadów na ul. Żniwnej, codziennie wywozimy również odpady od mieszkańców Miasta Jasła odbierane na bieżąco.

Mając powyższe na uwadze informujemy, że w celu niedopuszczenia do wystąpienia m.in. ww. sytuacji, tj. braku możliwości przetwarzania opadów (z którą od 1 lipca br. obecnie boryka się wiele gmin regionu południowego) wszystkie gminy powiatu jasielskiego solidarnie zabiegały już 2016 roku na etapie aktualizacji Planu Gospodarki Odpadami Województwa Podkarpackiego, właśnie o wskazanie większej liczby instalacji, do których mogłyby być przekazywane zmieszane odpady. Zapewniłoby to nie tylko konkurencyjność w przetwarzaniu odpadów, ale przede wszystkim stabilność ich przetwarzania. Jednak Sejmik Województwa Podkarpackiego nie wziął pod uwagę stanowiska wszystkich gmin powiatu jasielskiego (w załączeniu przekazujemy opinię z dnia 29.01.2016 r. do projektu planu oraz uwagi i wnioski z dnia 29.06.2016 r. do projektu planu).

W związku z nieuwzględnieniem przez Sejmik Województwa Podkarpackiego ww. opinii, wniosków i uwag gmin powiatu jasielskiego oraz mając na uwadze, że zastępcza instalacja w Wolicy oraz regionalna instalacja w Krośnie od 1 lipca br. nie będą przyjmowały odpadów, Miasto Jasło w marcu br. rozpoczęło rozmowy z Instalacją Termicznego Przetwarzania Odpadów w Rzeszowie na temat możliwości przetwarzania zmieszanych odpadów na budowanej spalarni. W wyniku prowadzonych rozmów Miasto Jasło uzyskało zapewnienie gotowości przyjęcia zmieszanych odpadów przez instalację w Rzeszowie. Jednak z uwagi na jej rozruch, odpady do spalarni rozpoczęto przekazywać od połowy lipca br. Ze względu na konieczne do przeprowadzenia na spalarni prace związane z jej rozruchem przyjmowanie odpadów zostało wstrzymane od 24 lipca br., co przyczyniło się do czasowego zgromadzenia odpadów przy ul. Żniwnej. W celu niedopuszczenia do zalegania odpadów w domach i blokach mieszkańców Miasta Jasła, odpady zostały czasowo zgromadzone na punkcie przeładunkowym odpadów w Jaśle przy ul. Żniwnej.

Natomiast odnosząc się do pisma Marszałka Województwa Podkarpackiego z dnia 2018-08-01 znak OS-I.706.1.116.2018 przekazujemy, że z informacji jakie posiada Urząd Miasta w Jaśle problem odbioru zmieszanych odpadów wynika z braku możliwości, z przyczyn technicznych, przyjmowania tych odpadów przez ww. instalacje.

Dodatkowo informujemy, że zgodnie z przeprowadzonym przetargiem, od 1 lipca br. odpady z terenu Miasta Jasła odbierane są przez firmę P.H.U. EKOMAX Kotulak Jerzy - czytamy w przesłanym do nas przez UM Jasła piśmie.

Jasło ul. Żniwna - 31 lipca 2018 roku 

Skany dokumentów dot. obrotu zmieszanych odpadów z Jasła i powiatu jasielskiego 

 

Jasło ul. Żniwna - 31 lipca 2018 roku 

sss

 

Stanisław Grzywacz 

Liczba odsłon: 2057


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~xcv  |  piątek, 10 sierpnia 2018 06:49
Komentarz nie na temat
#2  ~xcv  |  piątek, 10 sierpnia 2018 06:48
Komentarz nie na temat
#3  ~Mieszkaniec  |  poniedziałek, 06 sierpnia 2018 19:49
Należy sobie przypomnieć, kto odpowiada za ten stan rzeczy, kto nie dopuścił do wybudowania instalacji w Gamracie i dzięki komu śmieci leżą w centrum Wolicy, wśród domów jednorodzinnych..? I jak sobie przyponnicie to podziękujcie tej pani w czerwonym kubraczku. Do urn pójdziemy już wkrótce i tam rozliczymy tych, którzy udają, że pracują dla społeczeństwa, a tak na prawdę dbają o własne interesy. Jak to dobrze uczestniczyć w imprezkach, napchać żołądek za darmo i naobiecywac tego co jest chwytliwe. Szambo polityczne tak śmierdzące jak te śmieci przy ul. Zielonej.
#4  ~zwykły mieszkaniec  |  sobota, 04 sierpnia 2018 00:48
Moim zdaniem burmistrz właściwie postąpił. Nie dopuścił do zalegania odpadów na ulicach naszego miasta, w tych dniach kiedy są upały. Wybrał mniejsze zło. Postąpił jak dobry gospodarz. Jak się czyta zamieszczone pisma w tym artykule, to przyczyn zalegania tych śmieci należy szukać wyżej, a nie na poziomie burmistrza czy wójta.
#5  ~zwykły mieszkaniec  |  sobota, 04 sierpnia 2018 00:24
W piśmie z Krosna jest napisane, że nie posiadają możliwości przyjęcia i zagospodarowania odpadów zmieszanych i zielonych. Tak jak oni są regionalną instalacją?
#6  ~CoToDa  |  piątek, 03 sierpnia 2018 18:40
To czego krosno odmówiło ?
#7  ~Wybory wybory  |  czwartek, 02 sierpnia 2018 21:10
Ale jaja powiem tylko tyle kazdy ma swoj rozom I zaglosuje na pdpowiedniego kandydata ale tej od rozdawania dyplomow dziekujemy zapraszam do innej pracy tam pania doceniã jak przez 8 godz bedzie miala kontakt z ludzmi przy kasie naprzyklad
#8  ~kom  |  czwartek, 02 sierpnia 2018 19:59
Jak to wszystko czytam, to widać, że walka wyborcza
zaczyna się na całego, szkoda tylko, że na tym cierpią
zwykli mieszkańcy Jasła.
#9  ~do ciekawrgo  |  czwartek, 02 sierpnia 2018 13:48
Odpowiadam , że wtedy gdy zablokowano budowę zakładu w Gamracie wice burmistrzem był Pan Andrzej Kachlik . A burmistrzem Maria Kurowska , która zapewniała ,że śmieci będziemy wozić do Krosna . W obecnej kadencji nikt nie pomógł w rozwiązaniu problemu , niestety , ani radny Wojtek Zając ani wice marszałek Maria Kurowska .Po raz kolejny współczuję sobie takich nieskutecznych przedstawicieli w województwie.Przerosła ich rzeczywistość choć w papierach wszystko grało.
#10  ~ciekawy  |  czwartek, 02 sierpnia 2018 13:09
Czy ktoś pamięta, kto nie chciał zakładu w Gamracie - teraz za śmieci mieszkańcy Jasła będą płacic jak za zboże? Kto wtedy był wiceburmistrzem Jasła ???????????????????????
#11  ~Mieszkaniec  |  czwartek, 02 sierpnia 2018 12:59
Bardzo dobrze ze portal zająl sie tą sprawą.Inne portale milczą np ten co ma w tytule"... 4...pl" Redaktorka imie chyba zaczynajace sie na I... Zreszta jak wladze nie moga sobie poradzic to co tu bedziemy duzo mowic.Jednym slowem smrod smrod I jeszcze raz smrod zapraszam mieszkancow jasla zeby przeszli siesie na spacer w taki upal polecam maski jak za czasòw wojny
#12  ~Jutrzenka  |  czwartek, 02 sierpnia 2018 12:06
Burmistrz Pec będzie miał co robić - nie zazdroszczę.
#13  ~wyborca  |  czwartek, 02 sierpnia 2018 11:42
Nowy burmistrz Jasła Krzysztof Pec nie pozwoli, by tuż przy osiedlu Sobniów było śmietnisko
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
KONKURS PLASTYCZNY „BEZPIECZNE WAKACJE 2018” ROZSTRZYGNIĘTY
20 października 2018
  Komisja wybrała najlepsze prace nadesłane na konkurs plastyczny pod hasłem „Bezpieczne..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2018