środa, 27 marca 2019, imieniny: Benedykt, Ernest
Artykuły
Góra śmieci przy ulicy Żniwnej w Jaśle
02 sierpnia 2018 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Kto pozwala na nielegalne składowanie odpadów przy ulicy Żniwnej w Jaśle? Dlaczego śmieci nie wywieziono do Rzeszowa  i nie wysypano przed budynkiem, gdzie urzęduje Marszałek - pytają mieszkańcy ulicy Żniwnej w Jaśle? Nasza redakcja została poinformowana przez mieszkańców, że przy ulicy Żniwnej w Jaśle powstało nielegalne składowisko odpadów zmieszkanych. Gigantyczna góra śmieci, gdzie zwożone są tony odpadów. To tykająca bomba ekologiczna, tym bardziej niebezpieczna, że znajduje się w niedużej odległości od budynków mieszkalnych. Smród i odór – to efekt góry śmieci przy ulicy Żniwnej w Jaśle - twierdzą mieszkańcy.

Jasło ul. Żniwna - 31 lipca 2018 roku 

Mieszkańcy Jasła są przerażeni, bo usypana góra śmieci stwarza zagrożnie dla ich zdrowia. Ponad 3,5 miliona złotych zostało wydanych na rekultywację nieczynnego składowiska śmieci w Jaśle. Z inwestycji na krótko cieszyli się mieszkańcy ulicy Żniwnej. Zamiast zapowiadanego „ zielonego wzgórza” widzą od kilku dni śmierdzące hałdy śmieci.

Jasło ul. Żniwna - 31 lipca 2018 roku

Przypominamy, że w 2007 roku Jasło miało swoją szansę kiedy zapadały decyzje o utworzeniu w Gamracie instalacji gospodarki odpadami. Skutki odrzucenia tego pomysłu są odczuwalne właśnie dzisiaj. Gdyby w 2007 roku podjęto decyzję o utworzeniu instalacji, to dzisiaj zakład miałby pracowników i przy ulicy Żniwnej nie byłoby nielegalnego składowiska.

Jasło ul. Żniwna - 31 lipca 2018 roku

Mieszkańcy ulicy Żniwnej i pobliskiego osiedla Soboniów liczyli na likwidację punktu przeładunku odpadów komunalnych. Zamiast tego  oprócz punktu przeładunkowego odpadów komunalnych mają hałdę śmierdzących śmieci.

Jasło ul. Żniwna - 31 lipca 2018 roku 

Co w sprawie mówi Urząd Miasta Jasła 

W odpowiedzi na zapytanie dot. odbioru odpadów zmieszanych na terenie Miasta Jasła informujemy, że w Jaśle przy ul. Żniwnej na punkcie przeładunkowym nie składuje się zmieszanych odpadów komunalnych.

Odpady zostały tam zgromadzone tymczasowo przed przekazaniem ich do instalacji, tj. do Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów w Rzeszowie (instalacja w rozruchu) lub do Sortowni odpadów w Paszczynie (instalacja zastępcza).

Odpady, z pięciu dni w ilości ok. 170 Mg, zostały czasowo zgromadzone ponieważ żadna instalacja wskazana w Planie Gospodarki Odpadami Województwa Podkarpackiego dla naszego regionu nie mogła ich przyjąć z przyczyn technicznych (np. brak mocy przerobowych).

Zgodnie z ww. planem od 1 lipca 2018 r. zmieszane odpady z terenu Miasta Jasła mogą być przekazywane do:

  • Regionalnej instalacji w Krośnie (odmówiła przyjmowania odpadów),

  • Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów w Rzeszowie (instalacja w rozruchu, planowana ponadregionalna instalacja dla naszego regionu),

  • instalacja w Paszczynie (instalacja zastępcza, przyjmowała odpady z Jasła do połowy lipca br.),

  • instalacja w Przemyślu (instalacja zastępcza odmówiła przyjmowania odpadów).

W załączeniu przekazujemy pisma ww. instalacji informujące o odmowie przyjmowania odpadów oraz o konieczności wstrzymania ich przyjmowania z przyczyn technicznych.

Zgromadzone tymczasowo na punkcie przy ul. Żniwnej odpady mieszkańców Miasta Jasła są już wywożone od 31.07.2018 r., tj. od dnia w którym instalacja zastępcza w Paszczynie wznowiła przyjmowanie odpadów. Wywożone są one sukcesywnie, a ich wywóz potrwa kilka dni. Na termin usunięcia mają przede wszystkim wpływ dzienne możliwości przerobowe instalacji w Paszczynie (każda instalacja ma określony w zezwoleniu dzienny limit). Instalacja w Paszczynie, jako regionalna instalacja, obsługuje gminy w regionie zachodnim oraz jako instalacja zastępcza gminy z regionu południowego. Ponadto należy zaznaczyć, że do instalacji w Paszczynie oprócz zgromadzonych odpadów na ul. Żniwnej, codziennie wywozimy również odpady od mieszkańców Miasta Jasła odbierane na bieżąco.

Mając powyższe na uwadze informujemy, że w celu niedopuszczenia do wystąpienia m.in. ww. sytuacji, tj. braku możliwości przetwarzania opadów (z którą od 1 lipca br. obecnie boryka się wiele gmin regionu południowego) wszystkie gminy powiatu jasielskiego solidarnie zabiegały już 2016 roku na etapie aktualizacji Planu Gospodarki Odpadami Województwa Podkarpackiego, właśnie o wskazanie większej liczby instalacji, do których mogłyby być przekazywane zmieszane odpady. Zapewniłoby to nie tylko konkurencyjność w przetwarzaniu odpadów, ale przede wszystkim stabilność ich przetwarzania. Jednak Sejmik Województwa Podkarpackiego nie wziął pod uwagę stanowiska wszystkich gmin powiatu jasielskiego (w załączeniu przekazujemy opinię z dnia 29.01.2016 r. do projektu planu oraz uwagi i wnioski z dnia 29.06.2016 r. do projektu planu).

W związku z nieuwzględnieniem przez Sejmik Województwa Podkarpackiego ww. opinii, wniosków i uwag gmin powiatu jasielskiego oraz mając na uwadze, że zastępcza instalacja w Wolicy oraz regionalna instalacja w Krośnie od 1 lipca br. nie będą przyjmowały odpadów, Miasto Jasło w marcu br. rozpoczęło rozmowy z Instalacją Termicznego Przetwarzania Odpadów w Rzeszowie na temat możliwości przetwarzania zmieszanych odpadów na budowanej spalarni. W wyniku prowadzonych rozmów Miasto Jasło uzyskało zapewnienie gotowości przyjęcia zmieszanych odpadów przez instalację w Rzeszowie. Jednak z uwagi na jej rozruch, odpady do spalarni rozpoczęto przekazywać od połowy lipca br. Ze względu na konieczne do przeprowadzenia na spalarni prace związane z jej rozruchem przyjmowanie odpadów zostało wstrzymane od 24 lipca br., co przyczyniło się do czasowego zgromadzenia odpadów przy ul. Żniwnej. W celu niedopuszczenia do zalegania odpadów w domach i blokach mieszkańców Miasta Jasła, odpady zostały czasowo zgromadzone na punkcie przeładunkowym odpadów w Jaśle przy ul. Żniwnej.

Natomiast odnosząc się do pisma Marszałka Województwa Podkarpackiego z dnia 2018-08-01 znak OS-I.706.1.116.2018 przekazujemy, że z informacji jakie posiada Urząd Miasta w Jaśle problem odbioru zmieszanych odpadów wynika z braku możliwości, z przyczyn technicznych, przyjmowania tych odpadów przez ww. instalacje.

Dodatkowo informujemy, że zgodnie z przeprowadzonym przetargiem, od 1 lipca br. odpady z terenu Miasta Jasła odbierane są przez firmę P.H.U. EKOMAX Kotulak Jerzy - czytamy w przesłanym do nas przez UM Jasła piśmie.

Jasło ul. Żniwna - 31 lipca 2018 roku 

Skany dokumentów dot. obrotu zmieszanych odpadów z Jasła i powiatu jasielskiego 

 

Jasło ul. Żniwna - 31 lipca 2018 roku 

sss

 

Stanisław Grzywacz 

Liczba odsłon: 2224


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~xcv  |  piątek, 10 sierpnia 2018 06:49
Komentarz nie na temat
#2  ~xcv  |  piątek, 10 sierpnia 2018 06:48
Komentarz nie na temat
#3  ~Mieszkaniec  |  poniedziałek, 06 sierpnia 2018 19:49
Należy sobie przypomnieć, kto odpowiada za ten stan rzeczy, kto nie dopuścił do wybudowania instalacji w Gamracie i dzięki komu śmieci leżą w centrum Wolicy, wśród domów jednorodzinnych..? I jak sobie przyponnicie to podziękujcie tej pani w czerwonym kubraczku. Do urn pójdziemy już wkrótce i tam rozliczymy tych, którzy udają, że pracują dla społeczeństwa, a tak na prawdę dbają o własne interesy. Jak to dobrze uczestniczyć w imprezkach, napchać żołądek za darmo i naobiecywac tego co jest chwytliwe. Szambo polityczne tak śmierdzące jak te śmieci przy ul. Zielonej.
#4  ~zwykły mieszkaniec  |  sobota, 04 sierpnia 2018 00:48
Moim zdaniem burmistrz właściwie postąpił. Nie dopuścił do zalegania odpadów na ulicach naszego miasta, w tych dniach kiedy są upały. Wybrał mniejsze zło. Postąpił jak dobry gospodarz. Jak się czyta zamieszczone pisma w tym artykule, to przyczyn zalegania tych śmieci należy szukać wyżej, a nie na poziomie burmistrza czy wójta.
#5  ~zwykły mieszkaniec  |  sobota, 04 sierpnia 2018 00:24
W piśmie z Krosna jest napisane, że nie posiadają możliwości przyjęcia i zagospodarowania odpadów zmieszanych i zielonych. Tak jak oni są regionalną instalacją?
#6  ~CoToDa  |  piątek, 03 sierpnia 2018 18:40
To czego krosno odmówiło ?
#7  ~Wybory wybory  |  czwartek, 02 sierpnia 2018 21:10
Ale jaja powiem tylko tyle kazdy ma swoj rozom I zaglosuje na pdpowiedniego kandydata ale tej od rozdawania dyplomow dziekujemy zapraszam do innej pracy tam pania doceniã jak przez 8 godz bedzie miala kontakt z ludzmi przy kasie naprzyklad
#8  ~kom  |  czwartek, 02 sierpnia 2018 19:59
Jak to wszystko czytam, to widać, że walka wyborcza
zaczyna się na całego, szkoda tylko, że na tym cierpią
zwykli mieszkańcy Jasła.
#9  ~do ciekawrgo  |  czwartek, 02 sierpnia 2018 13:48
Odpowiadam , że wtedy gdy zablokowano budowę zakładu w Gamracie wice burmistrzem był Pan Andrzej Kachlik . A burmistrzem Maria Kurowska , która zapewniała ,że śmieci będziemy wozić do Krosna . W obecnej kadencji nikt nie pomógł w rozwiązaniu problemu , niestety , ani radny Wojtek Zając ani wice marszałek Maria Kurowska .Po raz kolejny współczuję sobie takich nieskutecznych przedstawicieli w województwie.Przerosła ich rzeczywistość choć w papierach wszystko grało.
#10  ~ciekawy  |  czwartek, 02 sierpnia 2018 13:09
Czy ktoś pamięta, kto nie chciał zakładu w Gamracie - teraz za śmieci mieszkańcy Jasła będą płacic jak za zboże? Kto wtedy był wiceburmistrzem Jasła ???????????????????????
#11  ~Mieszkaniec  |  czwartek, 02 sierpnia 2018 12:59
Bardzo dobrze ze portal zająl sie tą sprawą.Inne portale milczą np ten co ma w tytule"... 4...pl" Redaktorka imie chyba zaczynajace sie na I... Zreszta jak wladze nie moga sobie poradzic to co tu bedziemy duzo mowic.Jednym slowem smrod smrod I jeszcze raz smrod zapraszam mieszkancow jasla zeby przeszli siesie na spacer w taki upal polecam maski jak za czasòw wojny
#12  ~Jutrzenka  |  czwartek, 02 sierpnia 2018 12:06
Burmistrz Pec będzie miał co robić - nie zazdroszczę.
#13  ~wyborca  |  czwartek, 02 sierpnia 2018 11:42
Nowy burmistrz Jasła Krzysztof Pec nie pozwoli, by tuż przy osiedlu Sobniów było śmietnisko
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Wybory sołeckie w Bączalu Górnym
26 marca 2019
Dzień po wyborach sołeckich w Bączalu Dolnym miało miejsce zebranie wyborcze w Domu Ludowym w Bączal..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019