poniedziałek, 25 maja 2020, imieniny: Grzegorz, Maria Magdalena
Artykuły
Gmina Jasło zwalnia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości
13 maja 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Rada Gminy Jasło podjęła, na sesji w dniu 8 maja br., uchwałę o zwolnieniu od podatku od nieruchomości przedsiębiorców, których sytuacja ekonomiczna uległa pogorszeniu w związku z epidemią COVID – 19. Zwolnienie dotyczy podatku należnego za kwiecień, maj i czerwiec 2020 r. Przedsiębiorca chcący uzyskać taki rodzaj wsparcia powinien złożyć wniosek i wypełnić formularz informacyjny.

 

Wojciech Piękoś - wójt gminy Wiejskiej Jasło  

Samorząd gminy wprowadza zwolnienie z podatku od nieruchomości podatników będących przedsiębiorcami, którym w związku z epidemią koronawirusa wprowadzono ustawowy zakaz prowadzenia działalności. Zwalnia się również pozostałych przedsiębiorców z płacenia podatku od nieruchomości od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni użytkowej do 3 000 m², od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni do 35 000 m² i od budowli i ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stanowiącej podstawę opodatkowania budowli o wartości do 40 000,00 złotych. 

Warunkiem koniecznym uzyskania zwolnienia jest wykazanie spadku obrotów gospodarczych, który rozumie się jako spadek sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. 

Spadek obrotów obliczany może być dwoma sposobami. W pierwszym przypadku spadek nie mniejszy niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. Za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego. 

W drugim przypadku spadek obrotów rozumie się jako nie mniejszy niż o 25%, obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego. Za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego. 

Wybór metody wyliczenia pogorszenia sytuacji ekonomicznej zależy od przedsiębiorcy.

- Można stwierdzić, że obowiązkiem samorządu jest wspieranie przedsiębiorców będących naszymi mieszkańcami, którzy działają na terenie gminy Jasło, a którzy bardzo ograniczyli prowadzenie działalności lub nie mogli jej prowadzić w związku z epidemią. Z wyliczeń wynika, że zaproponowane zwolnienia dotyczyć mogą ponad dwustu podatników, osób prawnych, jak i osób fizycznych. Kwota zwolnień może wynieść nawet 150 tysięcy złotych – powiedział Wojciech Piękoś wójt gminy Jasło. 

Uchwała została podjęta jednogłośnie. 

Liczba odsłon: 765


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~wyborca  |  środa, 13 maja 2020 12:45
Czy wójt będzie zwolniony za udostępnienie danych osobowych w celach wyborczych?
#2  ~Progres1  |  środa, 13 maja 2020 11:59
Panie Redaktorze,a gdzie jest reportaż na temat wypadku niedzielnego w Nowym Żmigrodzie?
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Desznica - Widok z lotu ptaka
24 maja 2020
Desznica - wieś położona w dolinie potoku Ryj, w otulinie Magurskiego Parku Narodowego. Przylega do ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020