wtorek, 24 maja 2022, imieniny: Estera, Jan
Artykuły
Gdzie zgłosić wałęsające się, ranne lub padłe zwierzęta?
13 maja 2022 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Co mamy zrobić, gdy widzimy przejechanego lisa, sarnę, psa czy kota? Kiedy widzimy padłe zwierzę na terenie Jasła, to najprościej jest zadzwonić pod bezpłatny numer alarmowy 986 lub 13 4486370 Straży Miejskiej w Jaśle. Zadaniem każdej gminy jest usuwanie padłych zwierząt z terenu Miasta. Informacje o padniętych zwierzętach przekazać można telefonicznie na numer alarmowy Policji 997 lub 112. 

Zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013r., poz.856), który stanowi, żę prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 ust. 3 cytowanej ustawy. 

Drogi publiczne w Polsce dzielą się na drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe i drogi gminne. Zatem, gdy padła zwierzyna znajduje się na drodze, obowiązek jej usunięcia spoczywa na zarządcy drogi.

W przypadku kiedy występuje podejrzenie choroby zakaźnej u padłego zwierzęcia, to wówczas powinno być to zgłoszone do powiatowego lekarza weterynarii.Zwłoki wszystkich padłych zwierząt powinny zostać przekazane do zakładu utylizacyjnego, który jest uprawniony do przetwórstwa takiego materiału i wynika to z terści Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 1774/2002.

Kiedy o padłej lub potrąconej zwierzynie powiadomimy Policję, to wówczas sprawa toczy się bez udziału zgłaszającego. Na miejsce zdarzenia wysyłąny jest patrol policji, który dokonuje oceny, czy zwierzęciu da się jeszcze pomóc. Jeśli policjant uzna, że taka pomoc jest możliwa, to powiadamiane są służby weterynaryjne. Jeżeli natomiast rannemu zwierzęciu pomóc się już nie da, to zarówno policjant oraz lekarz weterynarii decydują o bezzwłocznym uśmierceniu zwierzęcia.

W przypadku konieczności bezzwłocznego uśmiercenia, w celu zakończenia cierpień zwierzęcia, potrzebę jego uśmiercenia stwierdza lekarz weterynarii, członek Polskiego Związku Łowieckiego, inspektor organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, funkcjonariusz Policji, straży ochrony kolei, straży gminnej, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej – mówi art. 33 Ustawy.

W przypadku:

  1. Wałęsających się psów należy kontaktować się z Komendą Powiatową Policji w Jaśle pod numerem telefonu 13 44 630 07 lub 510 997 379 w celu ustalenia, czy zwierzę ma właściciela, czy jest bezdomne.

  2. Rannych zwierząt dzikich i domowych (t.j. bezdomnych psów i kotów) znajdujących się przy drogach i na działkach gminnych należy kontaktować się z Urzędem Gminy , a w przypadku zdarzeń drogowych z Komendą Powiatową Policji w Jaśle pod numerem telefonu 13 44 630 07 lub 510 997 379.

  3. Padłych zwierząt dzikich i domowych (t.j. bezdomnych psów i kotów) znajdujących się przy drogach i na działkach gminnych należy kontaktować się z Urzędem Gminy.

  4. Padłych zwierząt dzikich znajdujących się przy drogach krajowych i w pasie tej drogi należy kontaktować się z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad O/Rzeszów Rejon w Krośnie pod numerem telefonu 13 432 34 84

  5. Padłych zwierząt dzikich znajdujących się przy drogach wojewódzkich i w pasie tej drogi należy kontaktować się z Podkarpackim Zarządem Dróg Wojewódzkich Rzeszów del. Jasło pod numerem telefonu 13 443 51 20.

  6. Padłych zwierząt dzikich znajdujących się przy drogach powiatowych i w pasie tej drogi należy kontaktować się z Powiatowym Zarządem Dróg w Jaśle pod numerem telefonu 13 443 51 40.

  7. Red/UG Jasło 

 

 

Liczba odsłon: 907


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~sss3  |  piątek, 13 maja 2022 09:24
Kierowca ma obowiązek a jak służby mają weekend to zwierzę może sobie konać kilkadziesiąt godzin jak np. niedawno była sytuacja z owcami...
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
KONCERT PAPIESKI W JAŚLE
23 maja 2022
We wczorajszą niedzielę w Sanktuarium św. Antoniego odbył się koncert w 102. rocznicę urodzin  ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022