środa, 17 sierpnia 2022, imieniny: Angelika, Anita
Artykuły
Galeria JDK: W krzywym akwarium Macieja Zielińskiego
12 stycznia 2022 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

 

Od 12 stycznia do 25 lutego br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury można oglądać prace plastyczne Macieja Zielińskiego. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych prezentuje obrazy stanowiące połączenie malarstwa akrylowego i kolażu z przygotowanych wcześniej elementów papierowych.

– Moje prace to mieszanina ilustracji i elementów malarskich, zaś temat to najczęściej pretekst do graficznej zabawy i poszukiwań. Obrazy rozpadają się na kawałki i budują na nowo, tworząc swój własny poskładany świat – mówi artysta.

Maciej Zieliński, urodzony w 1977r. w Legnicy, dzieciństwo i młodość spędził w Tarnowie. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego rozpoczął studia w Krakowie na Akademii Górniczo – Hutniczej, na kierunku Telekomunikacja. Po dwóch latach zmienił jednak uczelnię na Akademię Sztuk Pięknych, gdzie studiował projektowanie graficzne na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Wojciecha Regulskiego. Po ukończeniu studiów zajmował się grafiką projektową, pracował dla agencji reklamowych, interaktywnych oraz startupów. Tematy zlecone starał się przeplatać własnymi projektami – powstały wówczas dwie serie cyfrowych grafik/kolaży z pogranicza surrealizmu i fantastyki.

Po ponad dekadzie pracy nad komercyjnymi, głównie cyfrowymi projektami, Zieliński powrócił do własnej twórczości. Swoją podróż artystyczną rozpoczął cyklem drobiazgowych rysunków, które tworzą dziś serię „ Maski”. Stopniowo przeszedł jednak do bardziej abstrakcyjnego, malarskiego stylu. Próbując rozmaitych technik, znalazł swój ulubiony sposób pracy. – W porównaniu do prac cyfrowych, taki sposób tworzenia, mimo iż zasadniczo podobny (wycinanie elementów, retusz, warstwy korekcyjne), daje dużo większą frajdę, wynikającą z bezpośredniego kontaktu z materiałem oraz namacalny efekt w postaci jednostkowego przedmiotu – obrazu. W swoich pracach staram się balansować na granicy porządku i bałaganu. Swobodną i intuicyjną część procesu (kolaż) przeplatam warstwami farby, które porządkują i edytują naniesione elementy – dodaje twórca.

 

(jdk)

 

Liczba odsłon: 1275


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Z Jasła odchodzi zawsze uśmiechnięta siostra Karina Pawłowska i myśliciel ksiądz Zbigniew Kraska
16 sierpnia 2022
Decyzją księdza biskupa Jana Wątroby, po trzech latach pracy w Kolegiackiej Parafii pw. Wn..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022