sobota, 08 sierpnia 2020, imieniny: Cyryl, Emil
Artykuły
Dyrektor PUP w Jaśle Janusz Pacher pomaga jasielskim przedsiębiorcom
23 lipca 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Jakie instrumenty wsparcia wprowadzone przez tarczę antykryzysową realizuje PUP w Jaśle i jak szeroki jest ich zakres pomocowy ?

W kwietniu br. Powiatowy Urząd Pracy w Jaśle rozpoczął nabór i realizację wniosków o przyznanie pożyczek dla mikroprzedsiębiorców w kwocie do 5 tys. zł z możliwością umorzenia. Na dzień 20.07.2020 r. przedsiębiorcom wypłacono już ponad 4 000 pożyczek na łączną kwotę ponad 20 mln zł.

Również od kwietnia br. realizowane jest dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych, dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek ZUS dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz organizacji pożytku publicznego. Na dzień 20 lipca br. złożono już ok. 1200 wniosków, obejmujących ok. 4 500 pracowników na kwotę ponad 11 mln zł. Wnioski realizowane są na bieżąco.

Pod koniec czerwca br. rozpoczęto nabór na kolejne dwie formy wsparcia wprowadzone przez tzw. "Tarczę 4.0". Jest to dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych  wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla kościelnych osób prawnych oraz niskooprocentowane pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla organizacji pozarządowych. 

Oferowane wsparcie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem lokalnych przedsiębiorców. Do tej pory na formy wsparcia, które wymieniłem mające na celu ochronę miejsc pracy wypłacono łącznie kwotę ponad 31 mln zł, natomiast zaangażowanie środków finansowych wynosi ok. 38 mln zł ponieważ część wsparcia realizowana jest przez okres 3 miesięcy. Wysokość przyznanych środków dla Powiatu Jasielskiego wynosi 40 mln zł, z rządową gwarancją zwiększenia tej kwoty w razie potrzeby.

Czy w powiecie jasielskim w okresie pandemii wzrosło bezrobocie i czy dochodziło w zakładach pracy do zwolnień pracowników, jeśli tak, to czy były to zwolnienia grupowe, czy indywidualne ?

Liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaśle w pierwszym miesiącu ogłoszonego stanu epidemii, tj. na koniec marca br. wynosiła – 5 148 osób, natomiast na koniec czerwca br. liczba ta wyniosła 5 553 osoby (czyli wzrosła o 405 osób).

Natomiast od marca do czerwca br. zarejestrowano 1 462 osoby i w tym samym okresie z ewidencji osób bezrobotnych wyłączonych zostało 1125 osób (w tym z powodu podjęcia pracy wyrejestrowanych zostało 709 osób).

Stopa bezrobocia rejestrowanego w powiecie jasielskim w marcu br. wyniosła 9,7 % (była niższa niż w marcu 2019 r. , kiedy to stanowiła 10,2 %).

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec maja 2020 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w naszym powiecie wynosiła 10,4 % czyli w relacji do wyników z marca br. wzrosła o 0,7 punktu procentowego.

Nie znamy jeszcze wskaźnika za czerwiec br., ponieważ nie został on jeszcze określony przez GUS.

Jeżeli chodzi o zwolnienia grupowe, to w pierwszym miesiącu pandemii, tj. w marcu br. otrzymaliśmy zawiadomienie o zwolnieniach grupowych w jednym z zakładów na terenie powiatu jasielskiego. Zwolnienia grupowe dotyczyć miały firmy produkującej budowlane wyroby metalowe. Przyczyną zwolnień miała być trudna sytuacja ekonomiczna, pogłębiona dodatkowo panującą pandemią koronawirusa. Przewidziano do zwolnienia 150 osób w terminie od 30.03.2020 r. do 31.07.2020 r. Na koniec marca br. 1-miesięczne wypowiedzenia otrzymało 40 osób zatrudnionych w tej firmie. Ostatecznie większość wręczonych wypowiedzeń została wycofana, ponieważ sytuacja w firmie uległa poprawie i pracodawca zrezygnował z przeprowadzenia zwolnień grupowych.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy tj. od dnia 1 kwietnia do dnia 30 czerwca br. nie trafiła do Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle żadna informacja na temat zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych w zakładach pracy na terenie powiatu jasielskiego. Reasumując, epidemia koronawirusa na chwilę obecną nie wpłynęła znacząco na wzrost bezrobocia w powiecie jasielskim.

Jak w czasie pandemii koronawirusa funkcjonował PUP ? Czy swoją podstawową działalność Urząd mógł prowadzić bez uszczerbku ?

W początkowym okresie pandemii Powiatowy Urząd Pracy w Jaśle zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skupił swoje działania na realizacji instrumentów Tarczy Antykryzysowej. Na okres ok. 2 miesięcy zawieszono przyjmowanie wniosków dotyczących realizacji usług oraz instrumentów rynku pracy, wydawania skierowań do pracy oraz ograniczono podpisywanie umów oraz aneksów z kontrahentami i osobami bezrobotnymi. Realizowano zawarte wcześniej umowy w zakresie usług i instrumentów rynku pracy.

Jak zmieniła się współpraca PUP w Jaśle z klientem w związku z koronawirusem ?

Dla zapewnienia bezpieczeństwa klientów PUP a także pracowników urzędu konieczne było wprowadzenie ograniczeń głównie w zakresie bezpośredniej obsługi klientów PUP. Jeżeli chodzi o rejestrację osób bezrobotnych to można jej dokonać elektronicznie czyli za pośrednictwem portalu praca.gov.pl (wymaga to posiadania profilu zaufanego). Osoby, które nie posiadają profilu zaufanego mogą wypełnić formularz elektroniczny, korzystając z systemu praca.gov.pl. Pracownik urzędu zweryfikuje przesłany wniosek elektroniczny i skontaktuje się w celu podjęcia kolejnych ustaleń. Istnieje również możliwość osobistego pobrania kart rejestracyjnych, które udostępnione są na parterze budynku Starostwa Powiatowego w Jaśle w formie papierowej. Uzupełnione dokumenty należy przesłać pocztą lub złożyć w urnie na parterze budynku Starostwa Powiatowego w Jaśle od strony Banku Spółdzielczego (przy rampie wjazdowej) w godzinach od 8:00 do 14:00. Gotowość do podjęcia pracy osoby bezrobotne potwierdzają telefonicznie a w przypadku braku możliwości kontaktu telefonicznego składają stosowne oświadczenie w formie papierowej wrzucając je do urny.

Od 1 czerwca br. wznowiliśmy przyjmowanie wniosków na realizację wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, mi.in. dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wyposażenia stanowisk pracy, robót publicznych, prac interwencyjnych, staży, szkoleń i in. Wnioski można składać elektronicznie lub w formie papierowej wrzucając je do urny. W sprawach, które wymagają osobistego kontaktu, pracownicy PUP kontaktują się telefonicznie i ustalają termin spotkania w urzędzie pracy, oczywiście przy zachowaniu wszelkich niezbędnych obostrzeń sanitarnych. Zapraszam do współpracy zarówno przedsiębiorców, jak i osoby bezrobotne.

Ostatnio, na jednym z lokalnych portali pojawił się artykuł krytykujący dość mocno PUP w Jaśle. Proszę o krótki komentarz.

Ja bardzo cenię krytykę, ale krytykę konstruktywną, którą traktuję jako bardzo pomocny sygnał, będący impulsem dla wprowadzania korzystnych zmian, m.in. w zakresie poprawy funkcjonowania i wzrostu jakości usług świadczonych przez urząd pracy dla lokalnej społeczności. Nie przekonuje mnie natomiast krytyka oparta na ogólnych i niekonkretnych sformułowaniach, że wszystko jest źle, że niczego w urzędzie nie można załatwić; przecież to nieprawda, świadczą o tym chociażby liczby przedsiębiorców i osób bezrobotnych, które skorzystały i korzystają z różnych form wsparcia realizowanego przez urząd pracy. Spotykam się również z wieloma przejawami życzliwości a nawet wdzięczności ze strony podmiotów, z którymi współpracujemy, zarówno osób bezrobotnych jak i przedsiębiorców. Bardzo sobie to cenię. Czy krytyka, którą Pani powołała była konstruktywna ? W mojej opinii nie, ale szanuję ją i pozostawiam ocenie internautów. Ze swojej strony zapraszam do kontaktu i dialogu, który wg mnie powinien być prowadzony w atmosferze wzajemnego zrozumienia i szacunku.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

 

red.

 

Liczba odsłon: 1497


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Sławek  |  sobota, 01 sierpnia 2020 11:23
Dofinansowania dla firmy z tarczy antykryzysowej sprawnie i szybko załatwione. Polecam
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Wystawa Natalii Fischer i Małgorzaty Samborskiej w MalGaleri
08 sierpnia 2020
 W MalGaleri w Jaśle, można oglądać nową wystawę młodych artystek : Natalii Fischer i Małgorzat..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020