środa, 19 czerwca 2019, imieniny: Borzysław, Gerwazy
Artykuły
Droga Krzyżowa w Mrukowej - Zaproszenie
29 marca 2019 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

 

Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu oraz Stowarzyszenie Wrzos zaprasza wszystkich na Drogę Krzyżową do Mrukowej, która rozpocznie się 30 marca 2019 roku o godzinie 10.00 .

Droga Krzyżowa w Mrukowej - zdj. archiwalne

Przy kaplicy w Mrukowej stoi kamienna kapliczka z dwoma wnękami. Figura Matki Boskiej z dzieciątkiem znajduje się w dolnej wnęce, a w górnej figura świętego Józefa z dzieciątkiem. Wieńczy ją krzyż Ukrzyżowanego Chrystusa.

Według porzekazów figura Matki Bożej z dzieciątkiem, wyrzeźbiona w drewnie lipowym, była niesiona ze Stropkowa na Węgrzech ( teraz Słowacja)  do Klasztoru Ojców Karmelitów w Jaśle. Tu w Jaśle miała być przechowywana, ponieważ w XV wieku na Węgrzech panowały prześladowania.

W czasie odpoczynku statuetka została postawiona na kamieniu, na którym pozostał ślad stopy Matki Boskiej. Poprzez odłupywanie jego fragmentów, ślad został zatarty, ale legenda dalej pozostała.

Fragment kamienia jest wmurowany w ścianie kaplicy i przypisywane mu są cudowne  właściwości przywracania zdrowia i uzdrawiania odwiedzającym to miejsce pielgrzymom. 

Stanisław Grzywacz

 

 

Liczba odsłon: 3237


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~zz  |  środa, 27 marca 2019 10:01
Każdy do Mrukowaj sam musi dotrzeć
#2  ~DaToCo  |  niedziela, 17 marca 2019 10:30
Gdzie na parkingu będzie zbiorka w Dębowcu, w Samoklęskach czy w Mrukowej (na którym ?) Podajcie bliższe szczegóły jak dojechać
#3  ~vbn  |  sobota, 16 marca 2019 16:19
A czy będzie w tym roku na Magurę Wątkowską ???
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Pokrzywy w centrum Jasła - Ludzie płacą podatki, a co robi jasielska władza?
19 czerwca 2019
Dorodne pokrzywy pokrywają działkę w centrum Jasła. Rosną w odległości kilkunastu metrów od P..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019