poniedziałek, 22 lipca 2019, imieniny: Bolesława, Maria Magdalena
Artykuły
Dlaczego mieszkańcy Jasła będą płacić za śmieci jak za zboże - To Maria Kurowska wymyśliła " różę wiatrów" nad Jasłem-mówił radny Krzysztof Czeluśniak
13 lutego 2019 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Dziś odbyła się VI Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Jasła. Radni podjęli Uchwałę w sprawie ustalenia stawki opłat za zagospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki za pojemnik. Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Miasta Jacek Borkowski.

Mieszkańcy Jasła, którzy zbierają odpady w sposób nieselektywny zapłacą od 1 kwietnia 2019 roku miesięcznie od 1 osoby kwotę 31 złotych. W przypadku zbierania odpadów w sposób selektywny miesięczna opłata od 1 osoby będzie wynosiła 15,50 złotych.

Ryszard Pabian - burmistrz Miasta Jasła 

Co mówiła radna Elżbieta Bernal 

- We mnie się "odpala" złość i gniew. Ten problem powinien być rozwiązany w latach 2006-2010. Wtedy to burmistrz Andrzej Czernecki zostawił  gotowy projekt budowy zakładu. Natomiast była burmistrz Jasła Maria Kurowska przekazywała takie informacje "o róży wiatrów".  Ludzie mówią, że miasto Jasło nie miało szczęścia do burmistrzów. W Jaśle są tylko szmateksy banki i nic więcej. Ja jestem przeciwna tak wysokiej podwyżce opłat za śmieci i tej uchwały nie poprę - mówiła radna Elżbieta Bernal. 

Elżbieta Bernal - radna Rady Miejskiej Jasła 

Co mówił radny Krzysztof Czeluśniak 

- Andrzej Czernecki był wizjonerem. To on przygotował projekt budowy zakładu, który  miał powstać ze środków unijnych w Gamracie. Gdyby tak się wówczas stało nie byłoby dziś problemu.  Ale jedna Pani to "przewróciła". To właśnie Maria Kurowska wrzuciła go "do kubła". Pani burmistrz Maria Kurowska wymyśliła "różę wiatrów". Jak ona może rządzić w województwie, jak w mieście nie mogła sobie poradzić. Mówiła, że  opary szkodliwe będą krążyć nad miastem - mówił radny Krzysztof Czeluśniak.

Krzysztof Czeluśniak - radny Rady Miejskiej Jasła 

 Całą odpowiedzialność za podwyżkę powinna ponieść tamta Rada na czele z Marią Kurowską.  Jak to jest, że w Mielcu  opłaty za śmieci są na poziomie 11 złotych  za segregowane i 13 złotych  za odpady niesegregowane.  Dębica to 8,25 i 10 złotych. U nas nie ma przetargu, a my już decydujemy. Skąd wiemy jakie są koszty? Czym się różnią  śmieci z Jasła od śmieci w  Krempnej? - pytał radny Krzysztof Czeluśniak. 

- Jako Klub " Jaślanie" jesteśmy przeciwni podwyżce, gdyż nie było konsultacji z mieszkańcami.  Nie zgadzamy się na taką politykę " śmieciową" - powiedział nam radny Czeluśniak. 

W przypadku zbierania odpadów w sposób nieselektywny, opłata za:

 • pojemnik 120 litrowy będzie wynosiła 26 złotych,

 • za pojemnik 240 litrowy będzie wynosiła 52 złote,

 • za pojemnik 1100 litrowy będzie wynosiła 217 złotych,

 • za konterner o pojemnośći 7m3 będzie wynosiła 1 229 złotych.

W przypadku zbierania odpadów w sposób selektywny, opłata za:

 • pojemnik 120 litrowy będzie wynosiła 19 złotych,

 • za pojemnik 240 litrowy będzie wynosiła 38 złote,

 • za pojemnik 1100 litrowy będzie wynosiła 159 złotych,

 • za konterner o pojemności 7m3 będzie wynosiła 899 złotych.

Jasło ul. Żniwna - 31 lipca 2018 roku - zdj. arch. 

To jest dyktat

  To jest dyktat. To jest narzucanie odgórne stawek, jak się Radzie podoba. Konsultacji z mieszkańcami nie było - mówił jeden z mieszkańców Jasła obecnych na Sesji.

6 osobowa rodzina w Jaśle zapłaci miesięcznie 108,50 złotych, a w Rzeszowie tylko 38 złotych

W Rzeszowie sześcioosobowa rodzina mieszkająca w bloku płaci miesięcznie za wywóz śmieci zbieranych w sposób selektywny kwotę 38 złotychNatomiast w Jaśle ta sama radzina zapłaci miesięcznie kwotę 108,50 złotych.

6 osobowa rodzina w Jaśle zapłaci rocznie 930 złotych, a w Rzeszowie tylko 456 złotych

W skali roku jasielska sześcioosobowa rodzina zapłaci za wywóz śmieci kwotę 930 złotych. Ta sama rodzina w Rzeszowie zapłaci 456 złotych.Tak więc rodzina jasielska zapłaci więcej o 474 złote od rodziny mieszkającej w Rzeszowie.

Na chwilę obecną nie wiadomo jakie stawki zostaną zaoferowane przez podmiot, który będzie obsługiwał Miasto Jasło od 1 kwietnia 2019 roku – mówiono na Sesji.

Dlaczego wzorem innych miast, uchwałę nie podejmuje się po zakończeniu przetargu. Jaka to  będzie "konkurencyjność" ,  kiedy przedsiębiorca, który przystąpi do przetargu będzie wiedział, że wyliczony koszt odbioru i zagospodarowania odpadów w okresie od 1 kwietnia 2019 do 31 grudnia 2019 roku będzie wynosił 7 252 182,03 złote.

Który przystępujący do przetargu przedsiębiorca zaooferuje cenę np. 5 mln złotych za odbiór i zagospodarowania odpadów w okresie od 1 kwietnia 2019 do 31 grudnia 2019 roku, gdy wie o tym, że koszt odbioru i zagospodarownia odpadów w Jaśle został oszacowany  na kwotę ponad 7 mln złotych.

Projekt podwyższenia opłat za odpady komunalne został pozytywnie zaopiniowany przez burmistrza Miasta Jasła Ryszarda Pabiana.

W czasie debaty burmistrz Ryszard Pabian bronił projektu uchwały i  wyjaśniał, że w innym gminach opłaty dla osób fizycznych są nieco niższe, ale tam  koszty odbioru odpadów zostały " przeniesione" na przedsiębiorców. Jeżeli tak ma być w Jaśle, to proszę złożyć projekt stosownej uchwały - zwrócił się do radnych opozycyjnych burmistrz Pabian. 

Za podwyższeniem opłat za odpady komunalne głosował radny Henryk Rak, Andrzej Dybaś, Lech Polak, Iwona Dziedzic, Izabela Jankowska-Zawada, Kazimierz Mikrut, Jerzy Okarma, Małgorzata Rymarz, Krystyna Sikora, Marcin Węgrzyn, Bogdan Ziemba oraz radna Bogusława Wójcik. 

Stanisław Grzywacz

  Na kogo oddasz głos w najbliższych wyborach do Sejmu - Weź udział w ankiecie, strona główna zakładka "SONDA"

Liczba odsłon: 6192


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Ja  |  czwartek, 14 lutego 2019 18:51
Oj wy ludu głupi jesteś. Ten wasz dyzio to zwykły krętacz bez wykształcenia i pojęcia o niczym. Od 16 lat tam siedzi i nic nie zrobił .
#2  ~Wowo  |  czwartek, 14 lutego 2019 16:29
Tylko patrzeć jak lasy i fosy się będą zapełniać
#3  ~OBSERWATOR  |  czwartek, 14 lutego 2019 14:40
Proszę zapoznać się z kosztami wywozu śmieci w Gminach Jasło, Dębowiec,Osiek Jasielski i wyciągnąć wnioski jak nas obecne władze miasta Jasła oszukują.
#4  ~jasło  |  czwartek, 14 lutego 2019 10:33
Pan Czeluśniak na Burmistrza. P. Pabian - najwyższy czas na emeryturę.
Maria Kurowska "Mówiła, że opary szkodliwe będą krążyć nad miastem - mówił radny Krzysztof Czeluśniak". Panie Krzysztofie zapewne chodziło o jej miejsce zamieszkania - sąsiednią Dąbrówkę.
#5  ~jasło  |  czwartek, 14 lutego 2019 09:41
hasło Pabiana i innych z PRZYSZŁOSCIA DLA JASŁA KPINA Z MIESZKAŃCÓW bez jakichkolwiek konsultacji wypracowania papier na sesje i glosowac radni Pabiana
#6  ~hhh  |  czwartek, 14 lutego 2019 09:13
w Jasle drozsze zycie niz w Rzeszowie Jaja normalnie
#7  ~Kolega MW  |  czwartek, 14 lutego 2019 08:28
15 złotych dziękuję Ci Marcinku W moja rodzina to 6 osób czyli miesięcznie nieźle się bawić za nasz już ty kawy nie wypijesz w moim domku
#8  ~miasto  |  czwartek, 14 lutego 2019 07:57
NO TO MAMY PODWYŻKĘ A TA PANI RADNA DZIECIC TO BEZ KOMPETENCJI BEDZIE TYLKO RADNĄ DO NACISKANIA PRZYCISKU
#9  ~mało  |  środa, 13 lutego 2019 21:14
Kto to przed wyborami mówil, że podatki i opłaty nie będą podwyższane ??????????????????????????????????????????/
#10  ~Krzysiek  |  środa, 13 lutego 2019 20:45
Pan Krzysztof Czeluśniak powinien zostać burmistrzem ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Śmiertelny wypadek w Szebniach koło Jasła
20 lipca 2019
Dziś w Szebniach koło Jasła doszło do śmiertelnego wypadku. Około godziny 17:00 na przejeździe kol..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019