sobota, 03 grudnia 2022, imieniny: Franciszek, Kasjan
Artykuły
Czym jest odżywka białkowa? Jaką rolę pełni w diecie?
06 maja 2022 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Odżywka białkowa jest suplementem diety powszechnie stosowanym przez sportowców, a także inne osoby ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi. Preparat występuje w wielu formach i smakach. Dzięki dużej dostępności odżywki białkowe stają się najbardziej popularnymi suplementami diety. Co cechuje nowoczesną odżywkę białkową, dlaczego sięgają po nią osoby uprawiające sporty siłowe, wytrzymałościowe i wiele innych? Przeczytaj zbiór najważniejszych informacji.

Współczesne odżywki białkowe

Odżywki białkowe mają za zadanie dostarczać do diety wysokowartościowe, dobrze przyswajalne białko. Może pochodzić ono ze źródeł roślinnych lub odzwierzęcych. Preparat ma zwykle przystępną postać i starannie określony skład wraz ze sposobem dawkowania tak jak odżywki białkowe dostępne w sklepie OstroVit: https://ostrovit.com/pl/menu/odzywki-bialkowe-18776.html. Odżywki białkowe w ofercie to przede wszystkim produkty:

- na bazie koncentratu białka serwatkowego,

- hydrolizat białka serwatki,

- izolat białka serwatkowego,

- białko kazeinowe,

- białko sojowe,

- białko wołowe.

Odżywki białkowe mają często atrakcyjne smaki, na przykład mleczna czekolada-kokos, biała czekolada-malina i inne, dzięki czemu każdy znajdzie coś trafiającego w swoje gusta.

Koncentrat białka serwatki - WPC

Koncentrat białka serwatki, w skrócie WPC, Whey Protein Concentrate to popularna odżywka białkowa. Przeważnie koncentrat białka serwatkowego zawiera około 80% czystego białka. Powstaje w procesie złożonym między innymi z mikrofiltracji serwatki, która oczyszcza ją z części laktozy oraz tłuszczy, a dodatkowo zmniejsza do minimum proces denaturacji białka. Koncentrat białka serwatki cechuje się dobrym profilem aminokwasowym oraz dość dobrą przyswajalnością.

Izolat białka serwatkowego - WPI

Odżywka białkowa sprzedawana jako izolat białka serwatkowego - Whey Protein Isolate cechuje się wyższą niż koncentrat białka serwatki zawartością białka na poziomie 80-95%, oraz niską zawartością tłuszczów. Cechuje ją szybkie wchłanianie, dobre zarówno w okresie budowania masy mięśniowej, jak i fazie redukcji tkanki tłuszczowej.

Hydrolizat białka serwatki - WPH

Chętnie wybierane odżywki białkowe na bazie serwatki mają również postać hydrolizatu - Whey Protein Hydrolysate. Hydrolizat białka serwatkowego otrzymywany jest w procesie hydrolizy enzymatycznej łańcuchów peptydowych. Może zawierać nawet 100% protein i jest doskonale przyswajalny w krótkim czasie przez organizm.

Białka roślinne i zwierzęce

Powszechnie stosowane odżywki białkowe pochodzenia mlecznego to nie jedyny suplement diety dostępny na rynku. Można znaleźć także roślinne białko sojowe, produkowane z nasion soi, czy też białko konopne. Chętnie wybierane jest także białko wołowe, czy też białka jaja kurzego w formie odżywki białkowej.

Zadania odżywek białkowych w diecie

Odpowiednio suplementowane odżywki białkowe mają za zadanie zaspokajać zapotrzebowanie na białko organizmu. Dostarczają pełnowartościowych protein w codziennej diecie, zarówno sportowców, jak i osób mających określone potrzeby dietetyczne niezaspokojone w normalnym odżywianiu. Dzięki wygodnej formie, jaką można nadać odżywce po przygotowaniu - shake, lody waniliowe czy lody truskawkowe, a nawet sernik cytrynowy spożywanie odżywek białkowych jest wyjątkowo wygodne.

Budowa czystej masy mięśniowej

Odżywka białkowa może wspierać w budowie tkanki mięśniowej. Przyczynia się także do utrzymania masy mięśniowej, dostarczając niezbędne aminokwasy egzogenne. Zapotrzebowanie na białko dla osób aktywnych fizycznie zwiększa się, dlatego stosowanie odżywek białkowych znajduje wysokie uzasadnienie w diecie sportowców.

Wsparcie w redukcji tkanki tłuszczowej

Dobra odżywka białkowa to również powszechny suplement diety osób planujących proces redukcji tkanki tłuszczowej, odchudzających się. Białko może zwiększać przemianę materii i wydatki energetyczne organizmu niezbędne do jego trawienia. Warto określić ilość potrzebnego białka w diecie i w razie potrzeby wdrożyć właściwą suplementację. W przeliczeniu na kilogram masy ciała dzienna porcja białka powinna wynosić około 1,4-2 gramów.

Artykuł sponsorowany.

Liczba odsłon: 826


Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Gminne ćwiczenia pożarnicze w Załężu
03 grudnia 2022
Dziś w  sobotę (3 grudnia) w Załężu odbyły się gminne ćwiczenia pożarnicze, w których br..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022