wtorek, 24 maja 2022, imieniny: Estera, Jan
Artykuły
Co działo się w 2021 roku w parafii Fara w Jaśle - 25 chrztów i aż 78 zgonów
18 stycznia 2022 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Pandemia czyni spustoszenie. W ubiegłym roku z powodu zakażenia Covid 19 w Polsce zmarło ponad 100 000 osób.

Wprowadzono między innymi ograniczenia  w kościołach.  Świat robi wszystko, aby zniechęcić ludzi do Pana Boga. 

Po raz kolejny w diecezji rzeszowskiej nie będzie kolędy w tradycyjnej formie, tzn. księża nie będą odwiedzać parafian. W miejsce kolędy proboszczowie organizują spotkania dla grup wiernych w kościele dla poszczególnych części parafii - z poszczególnych ulic. Wierni, którym z różnych powodów zależy na spotkaniu z księdzem, mogą zaprosić go indywidualnie. Może to być poświęcenie nowego domu lub mieszkania, bądź z powodu ważnej racji duszpasterskiej.

Spotkania odbywają się również z wiernymi poszczególnych ulic przynależnych do Parafii Fara.

Kościół Fara w Jaśle 

Co wydarzyło się w Parafii Fara w 2021 roku 

- W parafii pracuje czterech księży. Funkcję proboszcza sprawuje ksiądz Zbigniew Irzyk. Wikariuszem jest ksiądz Wojciech Niemiec, ksiądz Zbigniew Kraska oraz ksiądz Marek Drupka. 

- W Parafii Fara pracują cztery siostry zakonne. Siostra Katarzyna Wodecka jest opiekunem Scholi Dziecięcej. Siostra Karina Pawłowska jest opiekunką Oazy Młodzieży Ruch Światło - Życie.

Co działo się w 2021 roku w Parafii Fara 

-  Chrzty                        - 25 

- I Komunia                   - 53

- Bierzmowanie             - 37

-  Małżeństwa                - 11 

-  Zgony                         -  78

- Liczba osób w parafii - 4 110 

- Liczba osób na mszy w niedziele - 1156 

- Wydanych komunii - 60 000

- Zebrano na potrzeby kościoła ( składki z jednej niedzieli w miesiącu  - za 12 miesięcy)  -  79 811,00 złotych

- Wydano - 50 510,00 złotych 

Pomimo ograniczeń ,  w parafii Fara w Jaśle działa wiele wspólnot i stowarzyszeń do których należą dorośli, dzieci jak oraz młodzież.

Parafialną Radą Duszpasterską, Akcją Katolicką i  Stowarzyszeniem Współpracowników Salezjańskich  opiekuje się ksiądz Proboszcz Zbigniew Irzyk.

ksiądz kanonik Zbigniew Irzyk - proboszcz Kolegiackiej Parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle 

Przy jasielskiej Farze działa Parafialny Zespół Charytatywny  " CARITAS ", którego opiekunem jest ksiądz Zbigniew Irzyk. Proboszcz jest również opiekunem Zespołu Redakcyjnego Gazety Parafialnej  "FARA" jest ksiądz Zbigniew Irzyk.

Opiekunem Grupy Kandydatów na Ministrantów, Wspólnoty Ministrantów i Grupa Lektorów starszych jest ksiądz Wojciech Niemiec. 

siostra zakonna Katarzyna Wodecka ze Zgromadzenia Sióstr Michalitek w Jaśle 

Scholę dziecięcą prowadzi siostra Katarzyna Wodecka.

Siostra Karina Pawłowska jest opiekunką Oazy Młodzieży RUCH ŚWIATŁO ŻYCIE. Jest to grupa młodzieży poznająca Pana Boga poprzez wspólną formację w Ruchu Światło-źycie.

siostra Karina Pawłowska - przełożona Zgromadzenia Sióstr Michalitek w Jaśle

W Farze działa  Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Opiekunem stowarzyszenia jest ksiądz Marek Drupka.

ksiądz Marek Drupka - wikariusz w jasielskiej Farze 

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży , to miejsce formacji duchowej i patriotycznej, budowania głębokiej relacji z Bogiem oraz zawiązywania i umacniania relacji z innymi ludźmi.  

Grupą  Misyjną opiekuje się ksiądz Zbigniew Kraska.

 Żywy Różaniec oznacza – życie według Ewangelii, która jest fundamentem i źródłem życia chrześcijańskiego. Różaniec jest modlitwą ewangeliczną, ponieważ zawiera Modlitwę Pańską i Pozdrowienie Anielskie oraz ewangeliczne  Tajemnice naszego odkupienia. Z tego powodu Różaniec nazywamy streszczeniem lub zbiorem najważniejszych prawd Ewangelicznych. Życie wiarą, nadzieją i miłością, należeć bowiem do Żywego Różańca znaczy – wierzyć w istnienie Boga i wierzyć Bogu, który przemawia, ufać Bogu i w Jego dzieło zbawienia oraz kochać Boga, a w Bogu i dla Boga ludzi. 

Stowarzyszenie nazywa się „Żywym”, gdyż liczba osób, które się nań składają, niejako wprawia je w działanie poprzez ciągłe recytowanie modlitw, które czerpią swą skuteczność z rozważania tajemnic Jezusa i Maryi, czy to w celu nawrócenia grzeszników, czy doskonalenia sprawiedliwych. Zwie się je „Żywym”, gdyż ci, którzy go tworzą, są zastępowani przez kolejnych, gdy ci umierają, bądź gdy zeń odchodzą.

Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują. Charyzmat tej wspólnoty różańcowej jest więc bliski duchowi nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, polecanego przez Maryję w Fatimie. Założycielka, Paulina Jaricot, oprócz modlitwy różańcowej, zobowiązywała także wszystkich członków Żywego Różańca także do rozpowszechniania dobrej książki i prasy katolickiej, rozumiejąc, że nadchodzą czasy, w których wiara winna być wsparta głęboką świadomością i umiejętnością rozeznawania znaków czasu. Opiekunem jest ksiądz  Proboszcz   Zbigniew Irzyk.

Red. 

Liczba odsłon: 2328


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~mieszkaniec  |  środa, 19 stycznia 2022 08:32
Zajmijcie się umacnianiem wiary ,a nie polityką szanowni czcigodni !
#2  ~nikt  |  wtorek, 18 stycznia 2022 23:24
Porządna parafia
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Praca dorywcza Jasło - gdzie szukać zatrudnienia?
23 maja 2022
Czy w niedużym mieście na Podkarpaciu można znaleźć pracę dodatkową? Jeśli mieszkasz w Jaśle, nie bę..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022