poniedziałek, 20 maja 2019, imieniny: Anastazy, Bazyli
Artykuły
Baśniowy pałac Króla-Słońce
17 listopada 2018 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

 

 

14 listopada 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle mieliśmy okazję po raz kolejny gościć jasielskiego pasjonata podróży – Tomasza Dobrowolskiego, który kontynuując cykl opowieści o Paryżu, tym razem zabrał nas do dawnej posiadłości królów Francji – Wersalu. Spacerując po pełnych przepychu komnatach pałacowych oraz bajkowych ogrodach  uczestnicy spotkania, mieli możliwość poznać nie tylko  historię pałacu, ale także losy mieszkańców Wersalu. 

Wersal wybudowany został na bazie pałacyku myśliwskiego, należącego do Ludwika XIII, który był wielkim pasjonatem polowań. Młody Ludwik XIX tak bardzo zachwycił się tym miejscem, że postanowił urządzić w nim swoją rezydencję. Do pomocy w zaprojektowaniu swojej nowej podparyskiej siedziby, wynajął Julesa Hardouin-Mansarta i Louisa Le Vau oraz wielkich artystów tamtego okresu. Natomiast o wystrój wnętrz  zadbał Charles Le Brun, malarz oraz dekorator, który z wielką starannością wybierał każdy szczegół wyposażenia. Budowę rozpoczęto w 1668 r., a po 1682 Wersal stał się oficjalną rezydencją królewską. Była to największa tego typu budowla w Europie, na której wzorowali się twórcy  pałaców  europejskich. Cała posiadłość składa się z pałacu głównego, liczącego około 700 pomieszczeń i dwóch mniejszych pałacyków: Petit Trianon i Grand Trianon. Największe wrażenie na zwiedzających robi Galeria Lustrzana, zbudowana według projektu Mansarta. Jej sklepienie zdobią malowidła Le Bruna, przedstawiające wielkie francuskie zwycięstwa. Galeria zawdzięcza swą sławę siedemnastu ogromnym oknom wychodzącym na park i odbijającym się w takiej samej liczbie luster na przeciwległej ścianie. Zwiedzając wspaniałe wnętrza pałacu nie można pominąć wizyty w ogrodach pałacowych. Ich twórca Andre Le Nôtre stworzył wręcz baśniową krainę pełną sprowadzanych specjalnie drzew i kwiatów, w której znajdowały się  gaje, baseny, kanały, fontanny oraz rzeźby.

Pałac i ogrody, które możemy podziwiać dzisiaj, powstały głównie za czasów Króla-Słońce, czyli Ludwika XIV, i według założeń miała to być rezydencja godna najważniejszego króla Europy. Podziwiając dzisiaj przepych wnętrz i bajkowe ogrody, trudno nie przyznać, że cel ten udało się osiągnąć. 

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali wiele praktycznych informacji, dotyczących wizyty w Wersalu. 

Współorganizatorem spotkania było Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Mamy nadzieję”.

Anna Filip

 

 

Liczba odsłon: 813


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Ludwik  |  niedziela, 18 listopada 2018 14:07
wkradł się mały błąd, Ludwik XIV, nie XIX
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
POLICJANCI PODAROWALI CZĘŚĆ SIEBIE, ODDAJĄC KREW
20 maja 2019
Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle we współpracy z Regi..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019