piątek, 28 lutego 2020, imieniny: Józef, Makary
Artykuły
Bączal Dolny : Widowisko noworoczne „Herody”
02 lutego 2020 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

W sobotę 1. lutego w sali Domu Ludowego w Bączalu Dolnym odbyły się „Herody”, czyli  widowisko jasełkowo - noworoczne odegrane przez sławną Grupę Kolędniczą z Szerzyn (miejscowość w województwie małopolskim).

Ich nazwa pochodzi od imienia tytułowej postaci spektaklu - króla Heroda, który w nowonarodzonym Jezusie widzi zagrożenie dla swojej władzy królewskiej. Istotne w „Herodach” jest jednak to, że wątki najstarszej księgi świata - Biblii, mieszają się z elementami folkloru.

Wieczorne widowisko, które rozpoczęło się po godzinie 18:00 zgromadziło ponad stu zaciekawionych widzów, nie tylko mieszkańców Bączala, ale także sąsiednich miejscowości.

Celem organizatorów wydarzenia, czyli KGW „Bączal”, Radnych, Sołtysów i Członków Rad Sołeckich Bączala Dolnego i Bączala Górnego było przypomnienie tych form kolędowania, które kiedyś były bardzo popularne na podkarpackiej wsi.

Od kilkudziesięciu lat, głównie ze względu na zmiany polityczno – ekonomiczne obrzęd ten zaczął zanikać.

Po przedstawieniu rozpoczęło się wspólne, radosne kolędowanie.Frekwencja obserwatorów niniejszego wydarzenia w Bączalu Dolnym potwierdziła, że folklor na wysokim poziomie nie oznacza nudy i przyciąga osoby zainteresowane odkrywaniem lokalnych tradycji i zwyczajów.

https://solectwa-baczal.weebly.com/wydarzenia-2020.html

 

 

Liczba odsłon: 1366


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Propozycje DKFu "Nostromo" w Jaśle
28 lutego 2020
  Poniżej opisy marcowych propozycji DKFu "Nostromo", wraz z plakatami w załącznikach. 1.&nb s..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020