wtorek, 06 czerwca 2023, imieniny: Dominika, Norbert
Artykuły
Artystyczna wizja Marty Jamróg
30 kwietnia 2022 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Marta Jamróg była gościem Klubu Ludzi z Pasją. Spotkanie z niekonwencjonalną artystką rodem z Jasła, prowadzącą znaną nie tylko w Polsce „Jasielską Pracownię Ikon”, odbyło się we wtorek, 26 kwietnia br. w Jasielskim Domu Kultury. W trakcie spotkania gość studni zaprezentował swoje prace i przybliżył okoliczności ich powstania.

- Jest mi niezwykle miło gościć artystkę, która jak sama mówi jej prace są szczerą formą wyrażania własnej ekspresji. Na jej ikonach zwierzęta zostały podniesione do ogromnego majestatu. Człowiek w jej pracach nie jest najważniejszy. Najważniejsza jest przyroda - zwróciła się do przybyłych Helena Gołębiowska, dyrektor placówki.

Artystka przez ponad godzinę prezentowała swoją twórczość oraz opowiadała o okolicznościach powstania tych prac.

Marta Jamróg jest artystką wizjonerką, która w swojej sztuce odwraca porządek rzeczy, zmienia powszechne przekonania dotyczące traktowania zwierząt. Twórczość artystki wyrasta z fascynacji i tradycji pisania ikon. Posiada dużą świadomość ikoniczną, znakomicie porusza się w tym skomplikowanym świecie motywów, kolorów i gestów, gdzie każdy najmniejszy element niesie ze sobą znaczenie semantyczne i nie jest przypadkowe. Artystka zachowuje również zasadę odwróconej czy też odśrodkowej perspektywy, charakterystyczną dla pisania ikon.

- W swojej twórczosci inspiruję się naszą lokalną kulturą ludową. Staram się aby moje obrazy odwracały zastaną rzeczywistość. Tworząc na Podkarpaciu czuję, ze jestem u siebie w domu. Co jest dla mnie najważniesze? Wszystko! Mili ludzie, specyfika Jasła, bliskość natury, Beskidu Niskiego, miejsca na styku kultur i niezwykłej przeszłości, w którym zatapia się moja wizja świata i sztuki - podkreśla Marta Jamróg.

Artystka jesienią zaprezentuje swoje prace w Nowym Sączu, a w grudniu, na dużej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej - Miejsce Sztuki 44 w Świnoujściu. Szczegóły dotyczące wystaw pojawią się już wkrótce na stronie interenetowej Marty Jamróg - jasielskapracowniaikon.pl lub na Facebooku.

JDK

 

Liczba odsłon: 1458


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Oszustwa metodą na "wypadek" w powiecie jasielskim - Seniorka straciła 75 tysięcy złotych
06 czerwca 2023
W ubiegłym tygodniu w powiecie jasielskim miały miejsce dwie próby oszustwa metodą na „..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2023