poniedziałek, 21 stycznia 2019, imieniny: Agnieszka, Jarosław
Artykuły
Aeropolis jak polska Dolina Krzemowa
06 lutego 2018 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

Ponad 2 miliardy zł w ostatnich latach zainwestowali przedsiębiorcy w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologiczny „Aeropolis”, a wśród nich także ci, którzy biznesową przygodę zaczynali od Preinkubatora Akademickiego albo Inkubatora Technologicznego działających w ramach PPN-T. - Aeropolis” to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać – mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która od 11 lat zarządza PPN-T, w trakcie biznesowego śniadania „Aeropolis”, na którym przedstawiono firmy, jakie w 2017 roku weszły do Preinkubatora i Inkubatora. W sumie 19 nowych przedsiębiorstwo, a wśród nich producenci „elektronicznych żaluzji”, innowacyjnych kotłów grzewczych, turbin do napowietrzania, czy luster reklamowych.

Śniadania biznesowe to cykliczne spotkania, które w „Aeropolis” organizowane są co pół roku i są okazją do wymiany doświadczeń biznesowych, ale też bieżącej oceny działalności PPN-T. Podsumowując rok 2017 prezes Bednarz przypomniał, że od początku działalności Preinkubatora Akademickiego, który jest najstarszym obiektem w Parku, prawie 100 firm zabiegało o możliwość prowadzenia w nim działalności, a tylko w ostatnim roku 8 nowych przedsiębiorstw rozpoczęło w nim pracę. W chwili obecnej na innowacyjnych, młodych przedsiębiorców czeka do wynajęcia już tylko jedno pomieszczenie biurowe oraz dwa produkcyjno – usługowe.

Jeszcze większym zainteresowaniem w ubiegłym roku cieszył się Inkubator Technologiczny usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego w Jasionce, w którym wynajętych jest 89 proc. powierzchni. Inkubator obchodzi w tym roku 6. urodziny, a w ostatnich latach swoją działalność rozpoczęły tutaj 53 firmy zatrudniając 360 osób.

- W 2017 roku podjęliśmy współpracę z 12 nowymi przedsiębiorcami - wyliczał prezes Bednarz.

Wśród nich Digi Glass Factory Sp. z o.o., która zajmuje się produkcją inteligentnych szyb o regulowanej przeźroczystości oraz z podziałem na segmenty, które mogą być z osobna regulowane.

- Produkty tego typu są już obecne na rynku polskim, ale my jesteśmy jedynym producentem, dzięki czemu czas oczekiwania na produkt jest maksymalnie krótki, a sam towar dwa razy tańszy od innych oferowanych na rynku - przekonywał Marek Siudyła, współwłaściciel Digi Glass Factory sp. z o.o. – Nasz pomysł polegający na modułowym podziale szyby i sterowaniu jej przezroczystością zgłosiliśmy do Urzędu Patentowego.

Aeropolis synonimem wiarygodności firmy

Siudyła mówił też o korzyściach płynących z obecności w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, o czym przekonał się podczas niedawnych Targów Budowlanych BUDMA w Poznaniu. – To dodaje firmie wiarygodności – dodał. – Kontrahent z Warszawy słysząc skąd jesteśmy, natychmiast skojarzył Rzeszów i „Areopolis” nazywając nas polską Doliną Krzemową.

Do Inkubatora Technologicznego w ostatnim czasie weszły też: Locky sp. z o.o.; Careers Ninja sp. z o.o.; Nétur Polska sp. z o.o. oraz Skala sp. z o.o.

Locky sp. z o.o jest firmą, która rozwiązuje problem braku kontroli nad niezamkniętym zamkiem w drzwiach mieszkania, albo firmy. Spółka została założona w ramach Platformy Startowej Technopark BiznesHub i oferuje nakładkę na klucz wraz z software na urządzenia mobilne, dedykowane dla deweloperów, przedsiębiorstw, ale też użytkowników indywidualnych. W II kwartale tego roku firm planuje debiut na rynkach światowych.

Liudmyla Prochko, właścicielka Careers Ninja sp. z o.o. oferuje rekrutację w branży IT, marketingu i zarządzania, gwarantując pozyskanie do pracy zdalnej najlepszych specjalistów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Dla najbardziej wymagających zleceniodawców potrafi zrekrutować profesjonalnego pracownika w maksymalnie 3 dni.

Nétur Polska sp. z o.o. to spółka - córka firmy Nétur Kanada oferująca około 600 komponentów, których głównymi odbiorcami są firmy: UTC oraz General Electric. W ciągu najbliższych kilku lat firma chce uruchomić w Jasionce druk 3D, a do końca tego roku podwoić zatrudnienie. Firma ma 40 – letnią tradycję w Kanadzie, a najnowocześniejsze technologie oraz zoptymalizowane metody produkcji chce też wdrażać w „Aeropolis”.

Skala sp. z o.o. jest dostawcą zautomatyzowanych systemów kontroli jakości dla przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego. Systemy automatycznej kontroli wizyjnej i przetwarzania obrazu, bezkontaktowe systemy pomiarowe, skanery 2D, systemy analizy dźwięku i wibracji oraz automatyzacja procesów kontroli jakości.

- Bliskość firm, z którymi współpracujemy oraz zaplecze laboratoryjne - to przesądziło o naszym wejściu do Inkubatora – mówił Adam Ptak ze spółki Skala.

Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania „Aeropolis” posiada cztery Pracownie: Metalograficzną, Charakterystyki Materiałów, Szybkiego Prototypowania i Badań Starzeniowych, które w 2017 roku na zlecenie przedsiębiorców wykonały 68 usług, z czego najwięcej było skanowania i wydruków na drukarce 3D.

Od Preinkubatora Akademickiego do inwestora w strefie

Od początku istnienia „Aeropolis” idealną ścieżką obecności w Parku byłby biznesowy debiut w Preinkubatorze, rozwój firmy w Inkubatorze Technologicznym, w końcu zakup działki w strefie, budowa własnej siedziby i działalność produkcyjna lub usługowa.

- Społeczność „Aeoropolis” to duma i wyzwaniem. Cieszymy się sukcesami przedsiębiorców, ale … kurczy się nam strefa, a firm przybywa. Jak najszybciej trzeba będzie szukać pomysłu z samorządowcami na jej poszerzenie – mówił prezes Bednarz.

W ostatnim tylko roku do Preinkubatora Akademickiego weszło osiem firm, wśród nich m. in: Aberon sp. z o.o.; MezzoWork sp. z o.o.; PTS Investments sp. z o.o.; Usługi Informatyczne Krzysztof Gurak; Vibbe Sylance Sebastian Pietraszewski i Marcin Domański oraz WiseGlass sp. z o.o.

Ta ostatnia, oferująca lustra WiseGlass - rodzaj luster reklamowych, na których wyświetlają się spoty dostosowane do odbiorcy stojącego przed lustrem, zyskała już dużą popularność. Firma oferuje platformę reklamową, która łączy w sobie media reklamowe oraz oprogramowanie, które pozwala kierować reklamy do różnych typów osób i zbierać dane zwrotne.

Spółka Aberon specjalizuje się w produkcji urządzeń grzewczych elektrycznych w technologii elektrodowo – jonowej oraz oporowej. Urządzenia są przeznaczone do ogrzewania wody c.o., c.w.u, technologicznej oraz basenów.

Artur Kucaj, prezes MezzoWork sp. z o.o. tłumaczył zasady serwisu mikropracy, który w przyszłości ma pozwolić na zdalną pracę nie tylko osobom posługującym się laptopami, ale także tym związanym chociażby z medycyną i online możliwe będzie stawianie diagnozy przez lekarzy specjalistów.

PTS Investments sp. z o.o. oferuje turbiny do napowietrzania stawów wodnych, redukujące umieralność ryb i zanieczyszczenie wody. Spółka proponuje też projektowanie i budowę maszyn oraz wykonywanie elementów na maszynach CNC.

Wsparcie przy wdrożeniach nowych sklepów, nanoszenie poprawek oraz modyfikacji na istniejące instalacje oparte o środowisko Magento zapewnia z kolei firma Krzysztof Gurak Usługi Informatyczne.

Wszystkie firmy, które zaprezentowały się w ramach pierwszego w 2018 roku śniadania biznesowego, po części oficjalnej miały też okazję już na mniej oficjalne rozmowy, a przede wszystkim nawiązywanie biznesowych kontaktów.

Justyna Kunysz

 

 

Liczba odsłon: 1041


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Budżet gminy Nowy Żmigród na 2019 rok przyjęty jednogłośnie
21 stycznia 2019
  Radni przyjęli budżet Gminy Nowy Żmigród na 2019 r. Dochody gminy na 2019 r. szacuje ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019