poniedziałek, 01 marca 2021, imieniny: Antoni, Feliks
Artykuły
2 mln złotych zostało w kieszeniach mieszkańców Jasła. Czy radni Klubu "Jaślan" zostali "wystrychnięci na dudka"?
26 stycznia 2021 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Na ostatniej Sesji radni  Rady Miejskiej Jasła debatowali nad projektem uchwały w  sprawie  zasad finansowania budowy siedziby Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.  Ku zaskoczeniu części radnych, uchwała nie została przyjęta

Przed rozpoczęciem obrad wydawało się, iż wszystkie projekty uchwał zostaną przyjęte, w tym uchwała o rozszerzeniu stref płatnego parkowania i podwyższeniu opłat oraz uchwała o dofinansowaniu budowy Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Jaśle.

Krzysztof Czeluśniak - radny Rady Miejskiej Jasła 

Z naszych informacji wynikało, że radni Klubu "Jaślan" mieli poprzeć uchwałę "parkingową", a radni opcji rządzącej  mieli poprzeć uchwałę w sprawie budowy  siedziby Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.

Okazało się, że uchwała "parkingowa" został przyjęta, a uchwała w sprawie budowy Centrum  odrzucona. Tak więc wydaje się, że radni Klubu "Jaślan" zostali  "wystrychnięci na dudka"   

 

 Andrzej Czernecki - radny Rady Miejskiej Jasła 

Kwota 2 mln złotych miała być wydatkowana z budżetu Miasta Jasła z przeznaczeniem na budowę siedziby Związku Gmin Dorzecza Wisłoki na działce Nr  1/90 w  Jaśle,obręb  3A-PGR.

Inwestycja miała obejmować  budowę  budynku  pasywnego  z  zastosowaniem  urządzeń  zacieniających i chłodzących, powiązanie źródła ciepła z  OZE, sterowanie temperatur, monitorowanie zużycia energii cieplnej,  zastosowanie  OZE  do produkcji energii elektrycznej, energooszczędne oświetlenie, punkt ładowania  pojazdów  elektrycznych.

 Planowany budynek, poza  pełnieniem   funkcji   budynku administracji publicznej, miał służyć również edukacji w zakresie odnawialnych źródeł energii, ekologii oraz zrównoważonego rozwoju.

Obiekt  Centrum miał być  budynkiem użyteczności publicznej, spełniającym standardy budownictwa pasywnego,   zaprojektowanym w  taki  sposób,  żeby  demonstrować  korzyści  z  zastosowania najnowszych rozwiązań z obszaru zrównoważonego budownictwa, nowoczesnych systemów energii odnawialnej, a także wpływ budynków na bioróżnorodność.

 Pierwszy poziom Centrum miał pełnić funkcję ekspozycyjno – konferencyjną, a na drugim poziomie zlokalizowane miały być biura Związku.

Inwestycja miała być zrealizowana do 30 czerwca 2023 roku.

Szacowana wartość  Projektu  wynosi   11 379 924,60  złotych ,  w  tym  dofinasowanie ze  środków Europejskiego  Funduszu  Rozwoju  Regionalnego  w  ramach  RPO  WP  2014-2020w  wysokości 5 802 232,71 złotych. Wkład własny  w wysokości 5 577 691,89 złotych w rozbiciu na poszczególne Gminy. Miasto Jasło miało dofinansować inwestycję kwotą 300 000 złotych w 2021 roku, kwotą 666 666,67 złotych  w 2022 roku oraz kwotą 1 033 333,33 złotych w 2023 roku. Łączna kwota dofinansowania 2 mln złotych. 

Ryszard Pabian - burmistrz Miasta Jasła 

Wcześniej radni  Rady Miejskiej Jasła podjęli  uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta Jasła oraz wysokości opłat i opłaty dodatkowej za parkowanie oraz sposobu ich pobierania. Przeciwko podwyższeniu opłat był radny Krzysztof Czeluśniak i radna Maria Kluz. Od głosu wstrzymał się Leszek Znamirowski i Robert Hap. 

Projekt uchwały zakłada powiększenie stref płatnego parkowania o 607 miejsc i podwyższenie pobieranych opłat za godzinę parkowania.

Wysokość opłat w I strefie parkowania: 

 1,00 zł – za pierwsze pół godziny parkowania;

 2,00 zł – za pierwszą godzinę parkowania;

 2,40 zł – za drugą godzinę parkowania;

2,80 zł – za trzecią godzinę parkowania;

 2,00 zł – za czwartą i każdą następną godzinę parkowania.

Wysokość opłat w II  strefie :

1) 1,00 zł – za pierwszą godzinę parkowania;

2) 1,20 zł – za drugą godzinę parkowania;

3) 1,40 zł – za trzecią godzinę parkowania;

4) 1,00 zł – za czwartą i każdą następną godzinę parkowania.

 Ustala się miesięczną opłatę abonamentową:

-  w wysokości 150,00 zł, uprawniającą do parkowania pojazdu samochodowego na każdym płatnym miejscu postojowym;

- dla osób zamieszkałych w lokalu mieszkalnym znajdującym się w budynku położonym na terenie stref płatnego parkowania w wysokości:

-  50,00 zł za jeden miesiąc za pierwszy pojazd liczony łącznie dla wszystkich osób fizycznych zamieszkujących lokal mieszkalny, uprawniającą do parkowania na każdym płatnym miejscu postojowym, przy ulicy odpowiadającej zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy oraz przy jednej wskazanej ulicy dodatkowej w bezpośrednim sąsiedztwie zgodnie z wykazem ulic

- 80,00 zł za jeden miesiąc za drugi i każdy następny pojazd liczony łącznie dla wszystkich osób fizycznych zamieszkujących lokal mieszkalny, uprawniającą do parkowania na każdym płatnym miejscu postojowym, przy ulicy odpowiadającej zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy oraz przy jednej wskazanej ulicy dodatkowej w bezpośrednim sąsiedztwie zgodnie z wykazem ulic.

Elżbieta Bernal - radna Rady Miejskiej Jasła 

Co w sprawie budowy siedziby ZGDW mówiła radna Elżbieta Bernal 

Inwestycja ta promuje nasze miasto, daje możliwość lepszego życia i  promuje naszą małą Ojczyznę - mówiła radna Elżbieta Bernal. 

Jan Pierzchała - radny Rady Miejskiej Jasła

Projekt mógł liczyć na poparcie radnych klubu „Jaślanie” na czele z Krzysztofem Czeluśniakiem. Niemniej jednak wątpliwości i zastrzeżenia zgłosił radny Jan Pierzchała. Mówił on, iż Związek Gmin Dorzecza Wisłoki dostał już od Miasta Jasła działkę o wartości około 700 tys. złotych, a ponadto po realizacji inwestycji nie powstanie ani jedno miejsce pracy.         

Uchwała nie uzyskała akceptacji Rady. Za jej przyjęciem uchwały zagłosowało 8 radnych, 11 radnych wstrzymało się od głosu, a 1 radny był przeciw.

Red.      

 

Liczba odsłon: 3024


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~do do zgdw  |  czwartek, 28 stycznia 2021 09:32
Wystarczy transfer kilku najlepszych z zgdw i dadzą temu radę.
#2  ~JAŚ LAK.  |  czwartek, 28 stycznia 2021 07:59
Panie Czeluśniak startuj Pan na burmistrza bądż starostę.Gwarantuję ogromne poparcie i ma PAN pewną wygraną.Reszta ogolić i tam gdzie się nadają.
#3  ~do zgdw  |  środa, 27 stycznia 2021 16:26
Związek pozyskuje środki europejskie dla gmin z wielkim sukcesem. Czy myślisz że w starostwie są ludzie co sie na tym znają ? Oni dla Ożennej szukają pieniędzy bo nawet na bieżące utrzymanie nie zarobi i nie mogą znaleść
#4  ~bezpartyja  |  środa, 27 stycznia 2021 09:46
Jaślanie to ci co szli do ostatnich wyborów z poparciem PiS?
#5  ~zgdw  |  środa, 27 stycznia 2021 09:13
Szaleńczy nikomu nie potrzebny pomysł zgdw.Czy np. przy starostwie nie można utworzyć wydziału z paroma osobami zajmującymi się sprawami dorzecza Wisłoki.Zgdw twór zbędny, kosztochłonny dla podatników i budżetu.Do pilnej likwidacji.
#6  ~opsesions  |  środa, 27 stycznia 2021 07:48
zgdw ma piękna wyremontowaną siedzibe wiec niech sobie da spokój A pieniądze przeznaczyc na lepsze cele- kryzys zagląda nam w oczy i konca nie widac Lepiej za te pieniądze sciagnąc inwestorów i dac im działki na forme produkcyjną !
#7  ~głodna  |  wtorek, 26 stycznia 2021 21:08
Nigdy nie wiadomo kiedy, ale karma wraca!
#8  ~czy  |  wtorek, 26 stycznia 2021 21:03
Dla ZGDW jest wolny budynek po Policji przy ulicy Kościuszki. W poniedziałek policjanci idą do nowej seidziby. Tam niech się Pan Andrzej przeprowadzi, a nie do siedziby za 10 mln złotych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
#9  ~loko  |  wtorek, 26 stycznia 2021 20:16
janku ale jaja
#10  ~pol  |  wtorek, 26 stycznia 2021 18:39
Chcieli sobie postawić budynek żeby mieli gdzie pójść jak ich nie wybiorą.Trudno oderwać pewną część ciała od pełnego koryta.
#11  ~siostra  |  wtorek, 26 stycznia 2021 17:24
Brawo radny Pierzchała. Trzeba dbać o rozwój Jasła i tworzenie miejsc pracy
#12  ~Pytanie  |  wtorek, 26 stycznia 2021 17:23
KOmentarz nie na temat
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Kto jest przeciwny rozwojowi powiatu jasielskiego ?
27 lutego 2021
25 lutego br. odbyła się XL Sesja Rady Powiatu w Jaśle. Najważniejszymi tematami poruszanymi podczas..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021