sobota, 21 maja 2022, imieniny: Donata, Jan
Artykuły
25 stycznia 2022 roku protest przed Sądem Okręgowym w Krośnie
22 stycznia 2022 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

We wtorek 25.01 o godzinie 9:00 w Sądzie Okręgowym w Krośnie rozpocznie się kolejna rozprawa Pana Ryszarda, pacjenta marihuany medycznej, oskarżonego o wytworzenie znacznej ilości środków odurzających. Panu Ryszard usłyszał zarzut popełnienia zbrodni, za co grozi mu kara pozbawienia wolności od 3-15 lat.

 W obronie Pana Ryszarda odbędą się następujące wydarzenia 15 listopada:

- Krosno, Sąd Okręgowy, godzina 8:00 Protest oraz Konferencja prasowa z udziałem posłanki Beaty Maciejewskiej oraz aktywistów: Mateusz Zbojna (Otwieramy Oczy), Andrzej Dołecki (Wolne Konopie),  

 Pan Ryszard, 69-letni mieszkaniec powiatu jasielskiego, we wtorek, tj. w 25.01..2022 r. o godz 9:00 stanie przed Sądem Okręgowym w Krośnie pod zarzutem popełnienia zbrodni zagrożonej karą pozbawienia wolności od lat trzech – za uprawę marihuany w celach leczniczych oraz wytworzenie znacznej ilości środków odurzających w postaci zasuszonych liści i łodyg. Zabezpieczony materiał składał się z liści i łodyg oraz suszu o zawartości 0,5-2,2% THC (dla porównania marihuana medyczna sprzedawana w aptekach ma ok 20-22% THC).

Pan Ryszard zmaga się z wieloma chorobami w tym m.in. zwyrodnieniem kręgosłupa oraz niewydolnością oddechową, po przebytej gruźlicy. Jak twierdzi, gdyby nie marihuana to pewnie by nie żył. Leki przeciwbólowe, które stosował powodowały u niego problemy z wątrobą i nerkami, stąd zdecydował się na stosowanie marihuany medycznej. W przeszłości na skutek gruźlicy i jej leczenia ważył nawet mniej niż 40 kg, a marihuana dodatkowo wzmorzyła u niego apetyt, dzięki czemu mógł przybrać na wadze. Marihuana to dla niego lek przeciwbólowy, przeciwdepresyjny, nasenny oraz pomagający mu swobodnie oddychać.  

 Pan Ryszard jest pacjentem medycznej marihuany, niestety jej wysoka cena (ok. 60 zł za gram) oraz częste niedobory w aptekach spowodowały, że zdecydował się na samodzielne wytwarzanie suszu w warunkach domowych. Jak sam powiedział 700 zł, które otrzymuje miesięcznie nie pozwoliłoby mu na drogą kurację apteczną (1500-2100 zł miesięcznie). Do czasu ujawnienia u Pana Ryszarda uprawy konopi wiódł spokojnie życie, aktualnie grozi mu pobyt w więzieniu oraz utrata prawa jazdy.

 Pan Ryszard jak i każdy pacjent uprawiając marihuanę na własne potrzeby uznany jest przez obecny system prawny za przestępcę, za co grozi od 3-15 lat więzienia. 

 W obronie Pana Ryszarda miały miejsce już 3 protesty. 1 zorganizowany przez Łukasza Rydzika (Lewica), 2 przez Mateusza Zbojnę (Otwieramy Oczy). Kolejny organizuje również aktywista, Mateusz Zbojna. Na miejscu będą mini-banerki oraz megafon. 

Drugi protest miał miejsce 15 listopada. Zorganizowany był przez Mateusza Zbojnę (Otwieramy Oczy, Wolne Konopie), w którym udział wzięli posłanka Beata Maciejewska oraz aktywiści: Kamil Kaczorowski (Policjant Aktywista), Maciej Konarowski i Liliana Wiech.

Dlaczego protestujemy?

Protest zorganizowany został, aby wesprzeć Pana Ryszarda, ale także pokazać w jaki polskie prawo traktuje osoby uprawiające marihuanę na własne potrzeby medyczne, a kara jest niewspółmiernie wysoka do popełnionego czynu.

Osoby uprawiające marihuanę są przez system prawny traktowany niesprawiedliwie, a osobom takim zarzuca się popełnienie zbrodni, co jest zagrożone wyższą karą niż np. 

- spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu ze skutkiem śmiertelnym (od 2 lat)

- rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia (2-12 lat)

- gwałt (2-12 lat)

- porwanie dla okupu (1-10 lat)

- kierowanie grupą przestępczą (1-10 lat)

- znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem (3msc – 5 lat)

  Łukasz Rydzik

 Mateusz Zbojna

 

Liczba odsłon: 797


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022